آیا فیزیکدانان به صورت اتفاقی از ماده تاریک رمزگشایی کرده اند؟

0

آیا فیزیکدانان به صورت اتفاقی از ماده تاریک رمزگشایی کرده اند؟

به طور قطع جهان آفرینشی فراتر از آنچه ما میبینیم وجود دارد! در حدود دو دهه است که ما میدانیم در جهان مواد بسیار بیشتری نسبت به آنچه که ما با چشم غیرمسلح خود میبینم وجود دارد و تا کنون تمامی تلاش ها برای کشف ماده تاریک که یکی از رمزآلودترین اسرار بشریت است ناموفق بوده. به تازگی فرضیه جدیدی ارائه شده است که نشان میدهد ماده تاریک در واقع سیاهچاله های اطراف کهکشان ها است و در فضای بین کهکشانها بصورت رشته های متقاطع کشیده شده است.

فیزیکدانی از دانشگاه جان هاپکینز معتقد است که کشف امواج گرانشی شواهد بیشتری از ارتباط بین ماده تاریک و سیاهچاله ها به ما میدهد. رصدخانه لیگو (LIGO) برای نخستین بار سیاهچاله ای کشف کرد که میتواند ماده تاریک را توضیح دهد. مارک کامیونکوسکی (Marc Kamionkowski) یکی از نویسندگان در بیانه ای گفت: “ما قصد شرط بندی بر سر خانه نداریم. این یک استدلال معقول است” در ماه سپتامپر لیگو دو سیاهچاله با وزن حدود 30 برابر جرم خورشیدی مشاهده کرد، درحالی که جرم سیاهچاله ها در جهان بزرگتر از 15برابر جرم خورشید نیست. اندازه اشیاء کشف شده توسط لیگو نشان میدهد که آنها توسط ستاره بزرگتری تشکیل شده اند ویا حتی از بطور مستقیم از انفجار بزرگ بیگ بنگ شکل گرفته اند. نکته جالب دیگر اینست که براساس شبیه سازی های اخیر تعداد این اشیاء بالقوه بالا رفته است. الی.د.کوتز (Ely D.Kovetz) همکار نویسنده، فوق دکترا در زمینه فیزیک و نجوم، میگوید: “آگر شما تعداد زیادی شی با جرم 30 دارید، یقیناً نیاز به یک توضیح دارد. کشف امواج گرانشی می تواند به ماده تاریک متصل باشد”

به طور قطع هیجان زیادی در میان اخترشناسان وجود دارد و تا کنون بیشتر تجزیه و تحلیل ها در راستای اثبات این ایده بوده است، اما این یک فرضیه بسیار جسورانه است و می تواند راه حلی برای یکی از اسرار دیرینه ی نجوم باشد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید