آیا محققین درمانی برای آلزایمر یافته اند؟

0

آیا محققین درمانی برای آلزایمر یافته اند؟

 10 بیمار مبتلا به زوال شناختی و آلزایمر پس از یک دوره درمان شخصی جان تازه ای یافتند! محققان ادعا میکنند که بیمارانی که به دلیل این بیماری از کار کناره گیری کرده بودند پس از درمان و بازگشت به محل کار عملکرد بهتری از خود نشان داده اند. درمان شامل 36 مرحله است که شامل دارو، تغییر رژیم غذایی، مکمل های ویتامین، تحریک مغز و ورزش و.. می باشد. دیل بردسن(Dale Bredesen) ، محقق ارشد این درمان، بهبود تجربه شده توسط 10 بیمار را “بی سابقه” دانست و افزود پیگیری آزمایش ها نشان میدهد که برخی بیماران از حالت غیر طبیعی به حالت عادی برگشته اند.

هرچند که تعداد بیماران در این تحقیق کم است اما نتایج قابل توجهی وجود دارد که این بیماران حداقل یک کپی از شکل خاصی از ژن APOE4 دارند که آنها را در خطر ژنتیکی بسیار بالایی در توسعه بیماری آلزایمر قرار میدهد. در حال حاضر بسیاری از پزشکان به دلیل عدم وجود درمان برای آلزایمر، بیماران را برای این ژن ارزیابی نمی کنند. با این حال بردسن ادعا می کند که ما در حال ورود به عصر جدیدی هستیم و ارزیابی ژن APOE4  در مراحل اولیه امکان جلوگیری از ابتلا به آلزایمر را برای بیماران فراهم میکند.

 10نفری که در این مطالعه شرکت کرده بودند از بیماری آلزایمر یا اختلال شناختی خفیف و یا اختلال ذهنی رنج میبردند. با این حال پس از طی شدن دوره درمان در بسیاری از آنها دیگر علایم بیماری مشاهده نمیشد. به عنوان مثال مردی در اواسط دهه ی 60 زندگی خود که در بخشی از مغز خود به نام هیپوکامپ دچار کاهش حجم شده بود و حجم آن به 17% رسیده بود بعد از 10 ماه درمان حجم هیپوکامپ مغز آن به 75% افزایش یافته و علاوه بر این به بهبود عمده ای در ظرفیت های شناختی خود دست یافت. مرد دیگری در اواخر دهه ی 60 زندگی خود که حافظه ی بلند مدت او عملکرد مناسبی نداشت به دلیل اینکه عوارض بیماری در آستانه تعطیل کردن کسب و کار بود. وی پس از 6 ماه درمان قادر به حفظ برنامه کار خود و شناخت همکاران خود بود. بردسن در خصوص موفقیت این درمان در میان روش های درمانی بیشمار توضیح میدهد که: “تصور کنید که این بیماری یک سقف با 36 سوراخ در آن است. دارو ممکن است که فقط یک سوراخ آن را به خوبی پر کند ولی همچنان نیاز به پر کردن 35 سوراخ دیگر نیز می باشد. بنابراین پروسه اصلی چندان تغییری نمیکند.”

آیا شما تجربه برخورد با بیماران آلزایمری را داشته اید؟ به نظر شما آیا درمانی قطعی برای این بیماری ژنتیکی وجود دارد؟

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید