آیا می‌‌دانید چینی‌ها چه شاسی بلندهایی را بیشتر می‌خرند؟

0

اینکه خودروهای چینی روز به روز بیشتر در خیابان‌های کشورمان دیده می‌شود، هم خوب است و هم بد!

خوب از این جهت که حداقل دیگر پس از دیدن سال‌ها محصولات زشت و عجیب ایران خودرو و سایپا، چشممان به جمال تولیداتی با طراحی روز می‌افتد و بد از این جهت که وای به حال ما که سال‌ها از ایران خودرو و سایپا به بهانه تولید ملی حمایت کردیم، اما آخر این دو کمپانی به سوی واردات خودروی چینی روی آورده‌اند. بگذریم…

چینی‌ها که بازار خودروی کشورهای خاورمیانه علی‌الخصوص ایران را خوب شناخته‌اند، محصولات خوب و بد خود را راهی کشورمان کرده‌اند، اما در کشور خودشان با وضع قوانین سخت گیرانه‌ای، کاری کرده‌اند که هر کشوری نتواند به راحتی محصولاتش را در خیابان‌های این کشور به راه بی اندازد. اگر هم خیلی اصرار داشت، تنها با همکاری یکی از کمپانی های داخلی چین این امر امکان پذیر است.

یکی از سایت‌های معتبر حوزه خودرو چین، آماری را منتشر کرده است که در آن به پرفروش‌ترین شاسی بلندها یا SUV های بازار این کشور در ماه ژوئن اشاره شده است. بیایید ببینیم که چه خودروهایی در این لیست بلند بالا توسط چینی‌ها خریداری شده‌اند.

طبق این آمار، فروش خودروهای چینی امسال با رشدی ۱۴.۵۸ درصدی به ۲ میلیون و هفتاد هزار و هفتاد دستگاه خودرو رسیده است. بر اساس گزارش موسسه CAAM در نیمه اول سال ۲۰۱۶ میلادی فروش وسایل نقلیه با رشدی ۸.۱۴ درصدی به ۱۲ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۸۰۰ دستگاه رسیده است.

تنها در ماه گذشته میلادی تعداد ۹۲۵ هزار و یک‌صد دستگاه خودروی سدان تحویل مشتریان شده است که تقریبا ۸.۹۳ درصد بیش از زمان مشابه سال گذشته میلادی است. در بخش SUV نیز فروش ۶۳۲ هزار و سیصد دستگاه، نشان از رشدی ۴۰.۷۶ درصدی دارد.

طبق گزارش موسسه CPCA ده تولید کننده بزرگ خودرو در ماه ژوئن عبارت‌اند از:

 • SAIC-GM با تولید ۱۴۵.۹۸۶ دستگاه خودرو

 • FAW-WV با تولید ۱۴۵.۵۸۵ دستگاه خودرو

 • SAIC-WV با تولید ۱۴۲.۱۴۷ دستگاه خودرو

 • SAIC-GM-Wuling با تولید ۱۱۴.۲۶۴ دستگاه خودرو

 • Dongfeng-Nissan با تولید ۹۸.۱۲۶ دستگاه خودرو

 • Beijing-Hyundai با تولید ۹۷.۲۰۸ دستگاه خودرو

 • Changan با تولید ۸۶.۱۲۵ دستگاه خودرو

 • Changan-Ford با تولید ۶۰.۱۴۲ دستگاه خودرو

 • Great wall با تولید ۵۸.۷۱۹ دستگاه خودرو

 • Geely با تولید ۵۳.۷۱۳ دستگاه خودرو خودرو

اما بگذارید به لیست نگاهی بی اندازیم:

 • خودرو Haval H6 محصول کمپانی گریت وال با فروش ۳۷۵۴۷ دستگاه در رتبه نخست قرار دارد.

Haval-H6

 • رتبه دوم را خودروی GAC Trumpchi GS4 محصول کمپانی GAC با تعداد ۲۶۱۲۰ دستگاه از آن خود کرده است.

gac-trumpchi-gs4-suv-001

 • رتبه سوم از آن Buick Envision است که محصول کمپانی SAIC-GM است. فروش این خودرو ۱۹۸۸۸ دستگاه بوده است.

2016-Buick-Envision-1

 • چهارمین خودرو Baojun 560 نام دارد که محصول کمپانی SAIC-GM-Wuling بوده و ۱۸۰۰۲ دستگاه فروش داشته است.

baojun-560-china-1

 • نهایتا عضو پنجم این لیست محصول نام آشنای VW Tiguan است که توسط SAIC-VW در چین عرضه شده و توانسته ۱۶۱۴۵ دستگاه فروش داشته باشد.

Tiguan

 

اما در این لیست که شامل یک‌صد خودرو پر فروش ماه ژوئن در چین می‌شود، نام آشناترین خودرو برای ما به جز Haval که رتبه اول را به خود اختصاص داده بود، هیوندای توسان، نیسان قشقایی، چانگان CS35، Jac S3، Haval H2 و چانگان CX70 است. این خودروها به ترتیب در رتبه‌های دهم تا پانزدهم این لیست قرار دارند.

محصولاتی چون تیگو ۲ یا هایما S5 در این لیست در رتبه‌های ۲۵ و ۳۰ قرار دارند. یکی از محصولات برلیانس با نام V3، جیلی GS و MG GS نیز در رتبه‌های ۴۹، ۵۴ و ۵۶ ام قرار دارد. نام آشناترین محصول لیفان یعنی X60 در این لیست ۷۴ ام است.

نهایتا جالب است بدانید که Kia Sportage که محصول Dongfeng-Yueda-Kia است در رتبه آخر یعنی صدم بوده و تنها ۹۵۳ عدد فروش داشته است.

موضوعی که از این لیست می‌توان استخراج کرد، علاقه و اعتماد چینی‌ها در بازار جذاب شاسی بلندها به محصولات مختلف است. خودرویی‌هایی که به بازار ایران ارسال شده‌اند معمولا در رتبه‌های پایینی بوده و خود چینی‌ها نیز به آن‌ها اعتماد زیادی ندارند. البته با حضور مدلهای مختلف از کمپانی های برتر دنیا، این موضوع کاملا طبیعی به نظر میرسد.

حال باید دید که تولید کنندگان بزرگ خودروی کشور و البته سایر شرکت‌های وارد کننده خودرو، بر چه اساسی و چه معیاری برخی خودروهای چینی را وارد ساخته که اصلا در بازار چین حضور نداشته و یا اینکه آن‌قدر فروش پایینی دارند که حتی در لیست ۱۰۰ خودروی اول نیز جای ندارند. آیا بهتر نیست فکری به حال این بازار آشفته شده و حداقل نیازها و انتظارات مردم نیز در این مورد مد نظر قرار گیرد؟!

75427_Changan_CS35_2014-16

 

 

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید