آیا هنگام عدم استفاده از شارژرها باید آنها را از پریز کشید؟

0

گیگر :

همیشه شنیده‌ایم وسایل برقی را هنگام عدم استفاده از برق بکشید، یا اینکه شارژر ابزار الکترونیک را هنگام عدم نیاز از پریز بیرون آورید. اما واقعا شارژر اسمارت فون، لپ تاپ، تبلت و دیگر ابزارها چقدر انرژی مصرف می کنند؟ آیا برای صرفه جویی در برق (و پول‌تان) هنگام عدم استفاده باید آنها را از پریز کشید؟

 

سایت HTG در آزمایشی جالب اقدام به اندازه گیری دقیق میزان برق مصرفی انواع شارژرهای موجود در منازل نموده و اینکه به برق بودن آنها چه میزان در سال برای‌تان هزینه در بر خواهد داشت.
 
همچنین احتمالا شما هم شنیده‌اید که ابزارهای برقی هنگامی که در حالت استندبای هم هستند باز قاتلان و خاموش انرژی هستند که ذره ذره انرژی برق شما را می‌مکند. اما سوال اینجا است که یک شارژر تا چه میزان می‌تواند انرژی برق شما را هدر دهد و آیا آنقدر هست که زحمت جدا کردن دائمی آنها از پریز در زمانهای عدم استفاده را به خودمان بدهیم؟
 

چگونه می توان این میزان را اندازه گیری کرد؟
کارشناسان سایت HowToGeek برای اندازه گیری میزان اتلاف برق توسط شارژرها از یک ابزار اندازه‌گیری میزان مصرف الکتریسیته (برای مثال Kill A Watt) استفاده کرده اند تا میزان انرژی مصرفی توسط شارژرهای گوناگون را بسنجند. البته شما با خرید چنین ابزاری در خانه تان هم می‌توانید با دقت بالایی چنین اندازه‌گیریهایی را انجام دهید.
 
دستگاه سنجش را به پریز برق متصل کرده و آنگاه دوشاخه هر شارژر یا دستگاه برقی مورد نظر را بر روی ابزار سنجش وات سوار کنید. اکنون وات متر در میان راه ارتباطی شارژر شما و برق خانه قرار گرفته است و می تواند به  شما بگوید که هر یک از ابزارهایی که به دستگاه سنجش متصل می‌کنید چه میزان الکتریسیته مصرف می کنند. 
 
اگر بخواهید میزان انرژی مصرفی ماهیانه منزل‌تان را بسنجید، این ابزار می‌تواند بسیار سودمند و کارآمد باشد و به شما اجازه می‌دهد تا دستگاه‌ها و وسایل خانگی را که به جان الکتریسیته منزل تان افتاده و آن را می‌بلعند شناسایی کرده و تصمیمی برای ادامه یا خاتمه حیات آنها بگیرید. آنگاه مبلغ دریافتی شرکت توزیع برق به ازای هر وات برق مصرفی را سوال کرده و هزینه دقیق هر وسیله الکتریکی تان را محاسبه کنید. اینگونه در می‌یابید که کشیدن آنها از برق به صرفه‌تر است یا اینکه چنین زحمتی چندان ضرورتی ندارد.
 
 

هر شارژر در زمان عدم استفادهچه میزان الکتریسیسته مصرف می کند؟
اتصال انواع مختلف شارژر متعلق به ابزارهایی چون آیپد، آیفون یا لپ‌تاپ و تبلت تا کنسولهای بازی پرتابل به دستگاه سنجش نشان داد که ایده مورد آزمون ما در اولین قدم با مشکلاتی مواجه است.  همیشه با این افسانه زندگی کرده‌ایم که باید ابزارهای گوناگون برقی را هنگام عدم استفاده از برق جدا کنید تا به شکل مرموزی الکتریسیته شما را ننوشند. اما تست اولیه نشان داد که حداقل شارژرها هنگام عدم استفاده تقریبا هیچ مصرف الکتریسیته قابل سنجشی ندارند.
 
در واقع دستگاه سنجش مورد استفاده هنگامی که شارژر به برق وصل بود و هیچ استفاده‌ای از آن نمی شد عدد 0.0 را نشان می‌داد.

 اما مطمئنا آنها مقداری انرژی مصرف می کنند!
این کاملا دقیق نیست که بگوییم همه شارژرها هنگام عدم استفاده مقدار مصرفی برابر صفر وات دارند. هر شارژری مقدار اندکی مصرف در زمان طولانی دارد. و این میزان مطمئنا به شکلی باید قابل اندازه گیری باشد.
 
خب، برای اینکه این میزان را پیدا کنید، یک راه این است که تعداد زیادی شارژر را به یک چندراهی متصل کرده و آن را به دستگاه سنجش متصل کنید.  اینگونه در خواهید یافت که برای سنجش میزام مصرف با دستگاه حداقل چند شارژر نیاز است.
 
البته به نظر می‌رسد که خود چندراهی برق (علیرغم چراغ روی آن) مصرف قابل توجه و سنجشی ندارد.  جالب اینجا است که پس از اتصال چند شارژر هم باز دستگاه همان عدد صفر را نشان می‌داد.  و در آزمون HTG بالاخره پس از اتصال ۶ شارژر گوناگون اندکی مصرف برق ثبت شد.  این شارژرها که متعلق به آیفون ۶، آیپد ایر، مکبوک ایر ۲۰۱۳، سرفیس پرو ۲، کروم بوک سامسونگ و نکسوس ۷ هستند، در هنگام عدم استفاده تنها 0.3 وات مصرف برق را ثبت کردند.

 
و این میزان استفاده در طول روز چقدر هزینه بر خواهد بود؟
اکنون میزان مصرف قابل سنجش و محاسبه‌ای در اختیار داریم: ۰.۳ وات!
اگر این تعداد شارژر را ۲۴ ساعت شبانه روز، هفت روز هفته و ۳۶۵ روز سال به برق بزنیم (۸۷۶۰ ساعت سال) تقریبا ۲.۶۲۸ کیلووات ساعت (kWh) برق مصرف خواهند کرد.
 
طبق اعلام وزارت نیرو در اسفندماه ۹۳  در بدترین حالت و برای پرمصرف ترین کاربران برق خانگی در سال جاری قیمت هر کیلووات ساعت برق 2933 ریال است. البته گفته می‌شود برای کسانی که میانگین مصرف ماهانه را دارند این مبلغ تقریبا 1841 به ازای هر کیلووات ساعت است. این بدان معنی است که هزینه برق پرت شده توسط  ۶ شارژر در یک سال برای شما مبلغی حدود ۷۰۷۸ تومان خواهد بود.
 
البته مبلغ واقعی از این هم کمتر خواهد بود. زیرا هنگامی که شما در حال شارژ ابزارهای الکترونیک‌تان با این شارژرها هستید، دیگر پرت انرژی تا این حد هم نخواهید داشت. و همچنین گاهی پیش می‌آید که آنها را از برق کشیده و همراه خود ببرید.
 
حال بگذارید همین حالت حداکثری را در نظر بگیریم. شما بابت مصرف پرت برق ۶ شارژر  در سال باید ۷۰۷۸ تومان بپردازید. یعنی هر شارژر برای شما تقریبا ۱۱۸۰ تومان در سال هزینه اضافی در بر خواهد داشت.
 
البته این اندازه گیری ها دقیق نیستند و تنها راه حلی ساده برای سوال هستند
این بدان معنی نیست که تست انجام شده دقیق و علمی و کاملا درست است. بلکه برخی شارژرها مصرفی بیشتر از بقیه داند و ممکن است هزینه شارژر موبایل بسیار کمتر از شارژر لپ تاپ باشد.
 
از سوی دیگر این تست نشان می‌دهد که میزان مصرف الکتریسیته توسط شارژرهای بیکار باقی مانده درون پریز واقعا کم است. و نیازی نیست که در این زمینه چندان نگران باشید. و با خیال راحت می‌توانید شارژرهای تان را مشغول استراحت روی پریزها باقی بگذارید.
 
البته این هم درست است که جمع شارژرهای شهر و کشور می‌تواند هزینه سنگینی برای صنعت برق باشد و شاید صرفه‌جویی چنین اندک مردم هم بتواند بخشی از مشکلات و هزینه را کاهش دهد. اما توجه داشته باشد که شما هر روز میزان بسیار بیشتری انرژی را از طریق گرم کردن، پخت غذا، سرمایش، روشنایی و صنعت هدر می‌دهید که بهتر است فکری به حال صرفه جویی در آن حجم بالا کنیم.
 
حال اگر دستگاهی همچون Kill A Watt برای سنجش میزان وات برق مصرفی در اختیار دارید، می‌توانید سنجش لازم برای مصرف ابزارهای برقی در هنگام استندبای را هم انجام دهید. یا اینکه منتظر یکی دیگر از مقالات فوت و فن بمانید.
 

 

cover

پاسخ دهید