آیا هواوی بر روی سیستم عامل اختصاصی خود کار میکند؟ مدیر کمپانی پاسخ میدهد

0

آیا هواوی بر روی سیستم عامل اختصاصی خود کار میکند؟ مدیر کمپانی پاسخ میدهد

انحصار گرایی در دنیای فناوری در صورت به موفقیت انجامیدن میتواند تا حدی بقای طولانی مدت یک کمپانی را تضمین کنید. اما به موفقیت رسیدن در این زمینه کاری بسیار دشوار است که در طول تاریخ فناوری، کمپانی های بزرگ بسیاری در مسیر این کار، به نابودی کشانده شده اند. نوکیا از جمله کمپانی هایی بوده که سعی در پیاده سازی این اقدام با سیستم عامل سیمبین داشته است و همان طور که میبینید امروزه اثری از این سیستم عامل و همچنین از برند نوکیا در تولید گوشی های هوشمند نیست. حتی این اقدام در حال حاضر برای ابر کمپانی سامسونگ هم بسیار سخت به نظر میرسد و با تایزن در دنیای موبایل، هنوز به موفقیت بزرگی دست پیدا نکرده است.

 

در این اواخر شایعاتی منتشر شده اند که حاکی از این دارند که کمپانی چینی هواوی به دنبال طراحی سیستم عامل اختصاصی خود با نام Kirin OS است تا در گوشی های خود آن را جایگزین اندروید گوگل کند. هیچ مقامی از کمپانی هواوی این مسئله را تائید یا رد نکرده است اما اکنون آقای Richard Yu که از مدیران ارشد کمپانی محسوب میشود، طی مصاحبه ای که با شبکه ی اجتماعی Weibo انجام داده، توضیحات و مطالبی را در این مورد ارائه داده است.

آقای Yu این گونه اظهار نظر کرده است که در حال حاضر کمپانی هواوی با سیستم عامل اندروید همکاری میکند و به این پلتفرم تعهد دارد و تا زمانی که اندروید متن باز بماند، این تعهد و همکاری ادامه خواهد داشت. ایشان ادامه داده است که هواوی به توسعه ی اندروید ادامه خواهد داد و از طریق سفارشی سازی سیستم عامل، تجارب و ویژگی های خود را به آن اضافه خواهند کرد.

همان طور که مشخص است، آقای Yu از ارائه ی یک پاسخ صریح و مستقیم به سوال ارائه شده سر باز زده اند و دقیقا مشخص نکرده اند که هواوی در حال کار بر روی یک سیستم عامل اختصاصی موبایل است یا خیر و تصمیم گرفتند تا در این مورد سکوت اختیار کنند تا این سوال که آیا هواوی روزی از استفاده از سیستم عامل اندروید در گوشی های خود دست میکشد یا خیر بی پاسخ بماند. برخی بر این باورند که سکوت این مدیر، حکایت از سخن های زیادی دارد اما برخی دیگر معتقدند این سکوت مفهوم چندانی ندارد.

مطمئنا در شرایط فعلی بازار گوشی های هوشمند و پلتفرم های این دستگاه ها، اقدام برای استفاده از یک سیستم عامل اختصاصی بسیار ریسک بالایی دارد. در حال حاضر اندروید و iOS حاکمین بلا منازع پلتفرم های گوشی های هوشمند هستند و هر دو کمپانی گوگل و اپل پشتیبانی فوق العاده ای را از پلتفرم های خود ارائه میدهند. فروشگاه های اپلیکیشن این دو پلتفرم مملو از برنامه های متنوع است و طبق آمار در حال حاضر گوگل پلی اندروید دارای بیش از 2 میلیون و 200 هزار و اپ استور اپل دارای بیش از 2 میلیون اپلیکیشن مختلف هستند و فروشگاه ویندوز با داشتن حدودا 669 هزار اپلیکیشن، پر تراکم ترین فروشگاه ها را در اختیار دارند. بنابراین ارائه ی یک پلتفرم اختصاصی در چنین زمانی و توسعه ی آن در بازار برای هر کمپانی بزرگی کار بسیار دشواری است و حتی دیدیم که مایکروسافت که به عنوان غول نرم افزاری جهان شناخته میشود، چگونه نتوانست با پلتفرم ویندوز موبایل کار به جایی ببرد. بنابراین هواوی نیز در صورت داشتن چنین برنامه ای، نیاز به پیش نیاز های بسیاری دارد. نظر شما در این خصوص چیست؟   

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید