آیا واقعا 62 درصد از بازار ADSL کشور در اختیار شرکت مخابرات است؟

0

آیا واقعا 62 درصد از بازار ADSL کشور در اختیار شرکت مخابرات است؟

با گسترش استفاده از اینترنت پر سرعت و نیاز کاربران به در اختیار داشتن این تکنولوژی در منازل و ادارات، شرکت های متعددی نیز برای ارائه سرویس های مرتبط تاسیس شدند. این شرکت ها با توجه به موقعیت جغرافیایی و میزان سرمایه خود سرویس های گوناگونی به کاربران ارائه می کنند و تعدادی از آنها دارای توانایی رقابت به صورت ملی بوده و برخی نیز تنها در سطح شهرها و استان ها فعالیت می کنند. با این حال بر اساس آماری که اخیرا منتشر شده، 62 درصد از بازار اینترنت پر سرعت ADSL کشور در اختیار شرکت مخابرات ایران است.

معاون راهبرد و توسعه کسب و کار شرکت مخابرات ایران در مصاحبه ای که توسط خبرگزاری مهر بازتاب داده شده با اعلام این خبر بیان کرده است که در حال حاضر شرکت مخابرات ایران دارای 30 میلیون مشترک تلفن ثابت، 72 میلیون مشترک تلفن همراه و 4 میلیون مشترک اینترنت است و 96.5 درصد از جمعیت کشور تحت پوشش شبکه ارتباطی آنها قرار دارد. همچنین وی به این نکته اشاره داشته است که سهم شرکت مخابرات در بازار ADSL در پایان سال 90 در حدود 41 درصد بوده است که این رقم در انتهای سال گذشته با افزایش بیش از 20 درصدی به 62 درصد رسیده است. همچنین اطلاعات دیگری نیز درباره تعداد پورت های اینترنت پر سرعت بهره برداری شده توسط این شرکت نیز داده شده است که بر اساس آنها، این رقم در فاصله بین سال های 88 تا 93 بیش از 41 برابر شده است و از میزان 98 هزار پورت در سال 88 به 4 میلیون و 800 هزار پورت در سال 94 رسیده است.

با توجه به گفته های سید علی ملک جعفریان، معاون شرکت مخابرات ایران، مبنی بر اینکه تعداد مشترکین اینترنت این شرکت 4 میلیون بوده و از طرفی 62 درصد از بازار ADSL کشور در اختیار مخابرات ایران است، باید رقم کل مشترکین ADSL در کشور را کمی بیش از 6 میلیون نفر در نظر گرفت که البته کمی عجیب به نظر میرسد. با این حال ممکن است در بازتاب گفته های این مقام مسئول اشتباهی صورت گرفته یا اینکه بخشی از توضیحات به اشتباه حذف شده باشد. اما در صورت صحیح بودن این گزاره و برداشت باید این پرسش را مطرح کرد که آیا به راستی تعداد کاربران اینترنت ADSL در ایران رقمی در حدود 6 میلیون نفر است؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید