آیا وجود موتور جستجوی ایرانی ضروری است؟

0

آیا وجود موتور جستجوی ایرانی ضروری است؟

موتور جستجو (Web Search Engine)  اطلاعات سایت ها را فهرست می کند و کاربران به سادگی و فقط با با تایپ یک کلمه کلیدی (Keyword) می توانند موضوعات مورد نظر خود را از بین محتواهای موجود در اینترنت پیدا کنند. گوگل شناخته ترین و قوی ترین موتور جستجوی جهان است.در کشور ما هم این غول کامپیوتری توانسته مثل اکثر کشورهای جهان رتبه اول سایت های پربازدید را کسب کند.اما حال این سوال مطرح می شود که آیا با وجود موتور جستجوی پرقدرتی مثل گوگل،یاهو و… نیازی به یک موتور جستجوی بومی داریم؟ در همین راستا به نظرات موافقان و مخالفان بومی سازی پروژه های خارجی می پردازیم.

 

عده ای بر این باورند که باید تکنولوژی روز دنیا را به وسیله نیروی داخلی بومی سازی کنیم تا بتوانیم از آن به درستی و مطابق با فرهنگ خودمان استفاده کنیم.این افراد با فشار بر روی دولت باعث تخصیص بودجه های کلان برای پیگیری این گونه مطالبات شان می شوند.بعد از تخصیص بودجه و واگذاری پروژه به یک شرکت دانش بنیان یا یک شرکت تخصصی حوزه IT و بومی سازی پروژه و عرضه آن به کشور و گذشت چند مدت از اتمام پروژه و دریافت نکردن سیگنال مثبت از طرف مخاطبان ،متوجه شکست خود شده و پروژه فقط با دریافت بودجه های دولتی می تواند سر پا بایستد.

اما عده ای هم معتقدند که باید همگام با دانش روز جلو رفت و به جای کپی برداری و بومی سازی، با ایجاد ایده های نو و خلاقانه با شرکت های بزرگ جهانی رقابت کرد. این افراد بر این باورند که خدمات شرکت های جهانی برای تمامی مردم دنیا قابل استفاده هستند و نیازی به بومی سازی و هزینه اضافی بر دوش دولت و ملت نیست.

 با گذر از نظرات کلی موافقان و مخالفان و یک گشت کوچک در فضای وب متوجه می شوید که بسیاری از کشورهای بزرگ دنیا دارای حداقل یک موتور جستجوی داخلی هستند که اتفاقا بسیار پربازدیدند.اما آیا کشور ما هم نیاز به یک موتور جستجوی داخلی دارد؟ کشور ما با فرهنگ غنی ادبیات و هنر از گذشته یکی از تولید کنندگان محتوا در عرصه های دانش،هنر،فرهنگ،موسیقی و … بوده است.بر همین اساس نیاز به یک موتور جستجوی بهینه شده برای فرهنگ بومی خودمان داریم که البته گوگل توانسته با افزودن زبان های مختلف از جمله زبان فارسی به موتور جستجوی خود تا حدی اولین دلیل ما را رد کند. اما بهینه شدن برای فرهنگ ایرانی تنها دلیل ما برای بومی سازی یک موتور جستجو نیست.

اینترنت ملی یا همان اینترانت، یک شبکه داخلی اطلاعات است که موازی با اینترنت جهانی می تواند به کاربران داخلی خود خدمات بهتر و با سرعت بالاتر ارائه کند.حال اگر یک موتور جستجوی ملی را بر بستر اینترنت ملی بسازیم،می توانیم با سرعت بسیار بالاتر از موتورهای جستجوی جهانی به جستجو در سایت های داخلی بپردازیم.همچنین می توانیم نتایج بهتری را برای جستجو های فارسی مشاهده کنیم.اما نکته مهم در موتورهای جستجوگرهای بومی در کشورهای مختلف این است که سرمایه گذار این موتورهای جستجو، شرکت های خصوصی هستند و برای از دست ندادن سرمایه خود به اجبار باید خود را مطابق با علم روز به روز رسانی کنند. اما همانطور که گفتیم این گونه پروژه ها معمولا با بودجه های دولتی ساخته می شوند و بعد از عدم استقبال مردم به شدت با شکست مواجه شده و با مثل یک زالو شروع به مکیدن بودجه حوزه فناوری کشور می کنند.

حال نظر شما چیست؟ آیا به یک موتور جستجوی بومی نیاز داریم؟ راهکار شما برای ارائه خدمات بهتر این گونه پروژه های بومی چیست؟ ما را از نظرات تان بی نصیب نکنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید