آیا ورزش تضمینی برای سلامت مغز است؟

0

آیا ورزش تضمینی برای سلامت مغز است؟

شاید برای همه شما اتفاق افتاده باشد که دقایقی بعد از خارج شدن از منزل دچار تردید شوید که آیا درب منزل را قفل کرده اید یا نه و یا تلفن خود را همراه خود آورده اید یا نه. همه این موارد از اختلال در عملکرد حافظه ناشی میشود که تحت تأثیر عوامل مختلفی ممکن است بوجود آید. این اختلالات پدیده ای است که همه ما آن را به نام “فراموشی” میشناسیم. اما علت چیست؟ عوامل فیزیکی و روانی مختلفی مانند خواب و استراحت کم، استرس، عدم استفاده از حافظه، کمبود ویتامین های گروه B و .. در ایجاد این اختلالات نقش دارند.

 

امروزه درصد نسبتاً زیادی از مردم با مشکل اختلال در حافظه دست و پنجه نرم میکنند و این موضوع دانشمندان به تحقیق در این زمینه وا داشته است. در مطالعه اخیر دانشمندان دریافتند که ورزش باعث تقویت حافظه انسان می شود. پس به شما توصیه میکنیم اگر در تلاش برای یادگیری موضوعی جدیدی هستید، ورزش را فراموش نکنید. نظریه ای مبنی بر اینکه ورزش کردن چهار ساعت پس از انجام کار، می تواند حافظه شما را در زمینه حفظ اطلاعات بهبود بخشد و الگوهای مغز را که در ارتباط با حافظه هستند افزایش دهد مطرح شد.

بر طبق این نظریه آزمایشی بر روی 72 شرکت کننده انجام شد. تصاویری جهت بررسی حافظه مکانی اشخاص به مدت 40 دقیقه به آنها داده شد. شرکت کننده گان به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول شامل افرادی بود که چهار ساعت بعد از آزمایش ورزش کردند و گروه دوم کاری انجام ندادند. بعد از دو روز اسکنی از مغز شرکت کنندگان گرفته شد که بخوبی نتایج یادگیری را نشان میداد. نتایج نشان داد افرادی که پس از مطالعه ورزش کرده بودند اطلاعات بیشتری را به یاد میاوردند و زمینه های مغز آنها که در ارتباط با حافظه بود به وضوح فعالیت بیشتری داشت.

تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است که ادعا میکنند ورزش منظم سلامت مغز را بهبود می بخشد اما مطالعه اخیر قطعیتی به این نظریه میدهد که “ورزش میتواند باعث تقویت حافظه شود”. نظریه اخیر بر روی تعداد کمی از مردم مورد آزمایش قرار گرفت،  و برای آزمایشات بیشتر باید بر روی زمان کار و زمان خروج از کار و مدت زمان ورزش نیز تحقیقاتی انجام شود. با این وجود، نویسندگان این مطالعه معتقدند دستاوردهای دانشمندان اثبات میکند که ورزش باید به عنوان یک استراتژی برای حفظ حافظه بلند مدت استفاده شود.

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید