آیا کمک به صنعت خودرو توسط دولت منطقی است؟

0

وقتی در نیمه‌های سال ۹۴ پس از تکذیب‌ها و انکارها بالاخره خودروسازان و دولتی‌ها پذیرفتند که مردم خودرو نمی‌خرند؛ کارشناسان اتاق فکر دولت و وزارت صنعت و نیز خودروسازان داخلی و حتی مونتاژکاران چینی دست به کار شدند تا خودروسازان ورشکسته را از اعلام عمومی ورشکستگی برهانند. در همین اثنا ناگهان وزیر اقتصاد و رییس بانک مرکزی در یک کنفرانس خبری مشترک چاره کار را اعلام کردند.

آنها گفتند در شرایط فعلی دلیل اصلی عدم اقبال مردم به خودروهای داخلی نه کمپین نخریدن خودروی صفر است و نه کیفیت نامطلوب خودروهای داخلی؛ بلکه دلیل اصلی، عدم توانایی مالی خریداران است.

گفته‌ای که کاملا درست بود. بله مردم پول کافی برای خرید خودرو‌های گران را نداشتند. آن‌ها برای حل این موضوع یک راهکار بی‌سابقه داشتند، اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی برای خرید ۱۱۰ هزار دستگاه خودروی خوابیده در کف پارکینگ‌ها.

پراید

خب تا اینجای کار همه چیز خوب به نظر می رسد اما اگر از منظر دیگری به داستان نگاه کنیم، در می‌یابیم که این وام در حقیقت تزریق غیر مستقیم پول و نقدینگی به خودرو سازان است با واسطه‌ای به نام مردم، نه کمک یا لطف به مردم. به جای اینکه دولت معادل این مبلغ یعنی ۲۷۵۰ میلیارد تومان را به خودروسازان پرداخت کند، آن‌ها را در قالب وام به مردم داد تا آن‌ها با سودش به خودرو سازان بدهند.

دولت این اقدام بی‌سابقه را در حمایت از صنعت خودرو انجام داد. در شرایطی که صنایع دیگر با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بوده و در آستانه بحران و ورشکستگی قرار دارند و حتی به گفته مسئولین، شب پرداخت یارانه‌ها شب وامصیبتا است، باز دولت صنعت خودرو را برگزید.

اما در این میان مصرف کننده ایرانی نشان داد که کیفیت خودرو چندان هم برایش مهم نیست و البته خودروسازان هم قول دادند که کیفیت خودروهای تولیدی خود را بالا ببرند. قولی که زیاد نمی شود رویش حساب کرد!

به هر تقدیر دلیل این اتفاق می‌تواند این جمله باشد: کمک به صنعت خودرو برای دولت از این جیب به آن جیب است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید