آیفون ۷ پلاس در برابر هواوی آنر ۸: نبرد دوگانه‌ها!

0

آیفون ۷ پلاس دارای دوربین دوگانه است که یکی ۲۸ میلیمتر و دیگری نیز ۵۶ میلیمتر عمق میدان دارد. از ترکیب این دو دوربین، می‌توان تصاویر تله (Tele) شکار کرد. در حقیقت سنسور دوم، اطلاعات زیادی را در خود ذخیره می‌کند و یکی از بهترین استفاده‌ها از آن، قابلیت Portrait mode است که در حال حاضر در ورژن بتا به سر می‌برد و در ماه اکتبر برای آیفون ۷ پلاس عرضه می‌شود.

اما این امکان که اپل آن را Portrait mode می‌نامد، چندان جدید و غیر معمول نیست. این قابلیت چندسالی است که در تلفن‌های اندرویدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طور اختصاصی، کمپانی اچ‌تی‌سی دوربین دوگانه را اولین بار بر روی One M8 قرار داد که البته بر خلاف انتظار این شرکت تایوانی، استقبال چندان زیادی از آن نشد و این موضوع سبب شد تا پیشرفت زیادی در این زمینه صورت نگیرد.

برخی از تلفن‌های هوشمند با اضافه شدن دوربین دوگانه به آنها، متأسفانه قابلیت‌های خاصی مانند تغییر رزولوشن را به همراه ندارند. اما دیوایس‌های مختلفی مانند Honor 8، P9 و آیفون ۷ پلاس وجود دارند که از دوربین دوم ۱۲ مگاپیکسلی برای شکار عکس‌های واید یا زوم شده بهره می‌برند. همچنین با محاسبه فاصله میان دوربین تا سوژه، بکگراند تصویر را به طرز هنرمندانه‌ای محو می‌کنند و این موضوع، جلوه خاصی به تصویر نهایی می‌دهد.

ما در این مطلب می‌خواهیم دوربین دوگانه Honor 8 را با آیفون ۷ پلاس مقایسه کنیم. اما قبل از اینکه تست را شروع کنیم، باید بگوییم که دو دوربین قرار گرفته در Honor 8 از عملکرد کاملا متفاوتی در مقایسه با آیفون ۷ پلاس برخوارد هستند. چرا که یکی از آنها تصاویر رنگی و دیگری تصاویر مونوکروم را ثبت می‌کند که این موضوع، کمک شایان توجهی به جزئیات، فوکوس و شفافیت تصویر کرده است. از طرف دیگر نیز فاصله کانونی دوربین‌های Honor 8 که ۲۷ میلیمتر است، باعث می‌شود تا محو شدن تصویر بکگراند در این دیوایس تفاوت بیشتری با آیفون ۷ پلاس داشته باشد.

Honor 8 در مقابل آیفون ۷ پلاس، شما را بیشتر مجبور می‌کند تا برای گرفتن عکس‌های پرتره به سوژه نزدیک شوید و فاصله کانونی ۲۷ میلیمتری نه تنها باعث می‌شود که تصویر عریض‌تری (Wide) را شکار کنید، بلکه هنوز برای عکاسی پرتره به صورت کامل بهینه نشده است. در این تست ما سعی کردیم تا فریم‌های کاملا مساوی و برابر را ایجاد کنیم تا مقایسه راحت‌تر باشد. بدین منظور باید برای عکاسی، در مکان‌های متفاوتی می‌ایستادیم. هیچگونه کراپی (Crop) روی تصاویر اعمال نشده و به همین دلیل است که رزولوشن برخی از آنها با هم تفاوت دارد.

باید بخوانید:  دو جوان چینی کلیه خود را برای خرید آی‌فون 6s به فروش گذاشتند!

در نهایت، باید بگوییم آیفون ۷ پلاس تجربه عکاسی بهتری را در اختیار شما می‌گذارد. داشتن فاصله بیشتر نسبت به سوژه، نزدیک شدن به آن و گرفتن نور بهتر، همه از اتفاقاتی است که باعث می‌شود تا تصویر نهایی، یک شات ایده‌آل شود. این موضوع بهترین چیزی است که تا به حال اپل برای دوربین آیفون‌ها در نظر گرفته و برای من به شخصه جای بسی خوشحالی است.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، دوربین هر دو دیوایس با فنس‌های حاضر در عکس کاملا درگیر شده‌اند و قسمت‌هایی از شات که دارای تصویری در بکگراند نیست را محو کرده است. چیزی که جالب به نظر می‌رسد، این است که دوربین هر دو دستگاه، قسمت‌های مشخص و مانند یکدیگر را محو کرده‌اند. در این تست، به وضوح مشخص است که آیفون ۷ پلاس با دقت محاسبه بیشتر در زمینه HDR، عملکرد بهتری را از خود به نمایش گذاشته و تصویر دارای نور کاملا مناسبی است.

در فضاهای داخلی، هر دو دیوایس عملکرد فوق‌العاده‌ای از خود بر جای گذاشتند. اما تصویر شکار شده توسط آیفون کمی به اصطلاح دانه دانه‌تر شده که این موضوع به خاطر دریچه دیافراگم پهن‌تر است که باعث می‌شود تا نور کمتری به داخل دوربین بیاید. اما در زمینه محو کردن تصویر بکگراند و فوکوس تصویر، آیفون ۷ پلاس عملکرد بهتری نسبت به Honor 8 از خود نشان داده است. شما می‌توانید در تصویر ببینید که ردیف دوم استکان‌ها نسبت به عکس بگراند دارای محوشدگی کمتری است. همچنین جزئیات قابل مشاهده در تصویر شکار شده در آیفون نسبت Honor 8 بیشتر به نظر می‌رسد. ما مطمئن نیستیم که کدام تصویر را می‌توانیم بهتر بدانیم. چرا که Honor دارای رنگ‌های اشباع شده بیشتری است که تصویر را زیباتر کرده، اما آیفون نیز عملکرد بسیار خوبی در محو کردن فضای بکگراند از خود بر جای گذاشته است.

باید بخوانید:  آی‌فون 7 پلاس نسخه‌ای ویژه با لنز دوگانه خواهد داشت!

در این مقایسه، آیفون برنده واقعی این رقابت است. می‌خواهم بگویم که حتی Honor 8 نتوانسته به نزدیکی‌های آیفون هم برسد! اگر به دو تصویر نگاه کنید، متوجه می‌شوید که Honor به صورت کاملا بدی، قسمت بالایی گلبرگ‌های گل و قسمت‌هایی از برگ‌ها را نیز محو کرده است و بکگراند تصویر هم آنچنان تعریفی ندارد. در واقع می‌توان گفت که دوربین Honor 8 در این مقایسه، نمونه بارز بی‌ثباتی است!

اما دوربین آیفون ۷ پلاس نهایت سعی و تلاش خود را به کار گرفته تا لایه‌های تصویر را از یکدیگر تشخیص دهد. تصویر اصلی که همان گل قرمز رنگ به همراه برگ‌های اطراف آن است، به خوبی تشخیص داده شده و تصویر پس زمینه نیز به بهترین شکل ممکن محو شده است تا فوکوس تصویر به خوبی روی سوژه اعمال شود.

من در این مقایسه بابت سفیدی بیش از حد آسمان معذرت‌خواهی می‌کنم! اما همانطور که در ابتدای این مطلب گفتم، باید به صورت فیزیکی به سوژه نزدیک می‌شدم تا بتوانم بهترین تصویر ممکن و مانند یکدیگر را شکار کنم.

هر دو دیوایس در این مقایسه، عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده‌اند. این موضوع می‌تواند به دلیل سوژه مناسب‌تری که در نزدیکی دوربین قرار گرفته، باشد. اگر از موضوع سفیدی آسمان در Honor 8 بگذریم، می‌بینیم که آیفون در شکار برگ‌ها، جزئیات بیشتری را به نمایش گذاشته و توانایی آن در محو کردن تصویر پس زمینه نیز تا حدودی بیشتر است. دوربین Honor 8 سوژه اصلی را تشخیص داده و تصویر پس‌زمینه را به طرز بیرحمانه‌ای محو کرده است که در مقایسه با آیفون ۷ پلاس، این موضوع کاملا مشهود است. این اتفاق بد نیست، اما تصویر شکار شده توسط آیفون حس بهتری می‌دهد.

باید بخوانید:  1.5 میلیون اپلیکیشن در حال حاضر بر روی اپ استور قابل دسترسی هستند!

همچنین به قطرات آبی که روی برگ‌ها ریخته شده دقت کنید. این قطرات به طرز کاملا مشهودی شفاف‌تر است. در حالی که دوربین Honor 8 روی این قطرات نیز تا حدودی عمل محوشدگی را اعمال کرده است و این موضوع باعث شده تا شفافیت قطرات آب پایین‌تر بیاید.

در نهایت، به یک تصویر پرتره واقعی می‌رسیم. در این تصویر، شما می‌توانید تفاوت کادربندی آیفون و Honor 8 را ببینید. در صورتی که می‌خواستیم جزئیات بیشتری از تصویر مانند Honor 8 مشخص باشد، باید به عقب‌تر می‌رفتیم که این موضوع باعث می‌شد تا تصویر یکسانی نداشته باشیم.

هر دو دیوایس در این مقایسه عملکرد خوبی از خود بر جای گذاشتند. البته دوربین Honor 8 با ثبت جزئیات بیشتر، می‌توان گفت که تصویر شلوغ‌تری را به صورت خروجی به ما تحویل داده است. این موضوع تنها یک مثال از تصویر عریض‌تر Honor 8 است که در ابتدا به آن اشاره شد.

مجددا تصویری که توسط آیفون شکار شده کمی دانه دانه‌تر شده است که حاکی از عکاسی در فضای داخلی با نور کمی که به دریچه دیافراگم می‌رسد، است. اما با وجود این موضوع، پوست صورت سوژه، در مقایسه با Honor 8 که به قرمزی متمایل است، طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

 


 

مقایسه

این ۵ تصویر می‌تواند گویای تفاوت‌های دو دیوایس انتخاب شده برای رقابت در این مطلب باشد. زمانی که به تفاوت‌های کادربندی در آیفون ۷ پلاس و Honor 8 نگاه می‌کنیم، به نظر می‌رسد که لنز ۵۶ میلیمتری قرار گرفته در آیفون ۷ پلاس حس بهتری به ما می‌دهد و می‌توان گفت که کادربندی برای عکاسی پرتره از اشخاص، با این دیوایس بسیار راحت‌تر است و نیازی نیست که دوربین را به سوژه مورد نظر زیاد نزدیک کنید.

با وجود اینکه قابلیت Portrait mode هنور در ورژن بتای خود به سر می‌برد، اما به نظر می‌رسد که در مقایسه با Honor 8، توانایی بیشتری در محو کردن تصویر پس زمینه و مشخص نمودن بیشتر سوژه اصلی دارد.

نظر شما در مورد این مقایسه چیست؟ به نظر شما عملکرد کدام دیوایس بهتر بود؟!

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید