آینده درخشان وزارت علوم در گرو اقتصاد دانش بنیان و دانشگاه های کارآفرین

0

فرهادی گفت: منشا اقتصاد مقاومتی اقتصادی دانش‌بنیان است و توجه به اقتصاد دانایی محور برای به کارگیری دانش در تولید علم بسیار حائز اهمیت است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی ، دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری در کنگره ملی آموزش عالی گفت: بین‌المللی شدن اقتصاد آموزش عالی آمایش آموزش عالی را مهم دانست و وظیفه دانشگاه را تولید نیروی انسانی دانایی محور تلقی کرد. 54 درصد دانشگاه های کشور را مردان و 46 درصد خانم ها تشکیل شده است که به صورت کلی 97 هزار دانشجو در کشور وجود دارد، ما باید کاری کنیم که علم به توسعه تبدیل شود و قانون وزارت علوم قانونی جامع و پیرو است . 

وی در خصوص اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: معنی اقتصاد مقاومتی این است که به امنیت و رفاه دست پیدا کنیم که منشا آن اقتصاد دانش‌بنیان است که اگر بخواهیم مفهوم آن را باز کنیم به نوع مدیریت بر می‌گردد. 

آزادسازی تجاری ، نقش فناوری اطلاعات، تغییرات ساختاری در اقتصاد، محل و نیروی کار، انتخابگر شدن مردم و کوچک شدن دولت، از کارهایی است که باید در اقتصاد مقاومتی به آن توجه شود.  

وی ادامه داد: تولید،‌توزیع و کاربرد دانش برای افزایش بهره‌وری مستلزم بهینه‌سازی است و ما باید روی علوم کاربردی و پایه به صورت اصولی کار کنیم. 

دکتر فرهادی در خصوص اقتصاد دانایی محور بیان کرد: در اقتصاد دانایی محور فقط تولید دانش مهم نیست و به کارگیری دانش در تولیدات نقش دارد که باعث بالا رفتن آن می‌شود و هر چه دانش را بیشتر به کار گیریم می‌توانیم محصولات با کیفیت‌تر داشته باشیم.در اقتصاد دانایی محور توان کشور به سمت نوآوری و خلق آوری بومی پیش می رود و بازاریابی به این موضوع کمک می‌کند، کسانی که در این زمینه به کار گرفته می‌شوند باید افرادی حاذق باشند که می‌توانیم به همان هدف دانشگاه‌ها که کارآفرینی است دست یابیم.

در حال حاضر افزایش پارک های علم و فناوری مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان را داشته‌ایم که 138 مرکز رشد، 1000 واحد فناوری و 500 شرکت دانش‌بنیان دستاورد این زمان است که با توجه به شرکت های دانش بنیان و دانشگاه های کارآفرین می توان پیشرفت زیادی در زمینه تولید علم داشت.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید