آینده مذاکرات صلح دولت “افغانستان” و گروه طالبان پس از دیدار “نواز شریف – اوباما”

0

خبرگزاری میزان – “نواز شریف” نخست وزیر پاکستان در سفر اخیر خود به واشنگتن از طرف باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا زیر فشار قرار گرفت تا با استفاده از نفوذ خود، گروه طالبان را بر سر میز مذاکره با دولت افغانستان حاضر کند، اما وی با یک پاسخ دیپلماتیک از این کار طفره رفت.

آینده مذاکرات صلح دولت به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، نواز شریف روز جمعه گذشته در سخنان خود در موسسه صلح آمریکا، تصریح کرد که موضع دولت پاکستان را به اطلاع «محمد اشرف غنی» رییس جمهوری افغانستان هم رسانده و به او گفته است اسلام آباد در صورتی می تواند طالبان را بر سر میز مذاکره بنشاند که با آنان ارتباط خصمانه نداشته باشد.

این اظهارات نواز شریف با وجود آن که نشان می دهد پاکستان آب پاکی را روی دست افغانستان ریخته است و قرار نیست به درخواست کابل برای ممانعت از برگزاری نشست های طالبان و از بین بردن پناهگاه ها و مراکز آموزشی آنان در نقاط مرزی پاکستان، پاسخ مثبت دهد، اما هنوز نمی توان قاطعانه گفت که درهای صلح بر روی افغانستان بسته شده است.

منابع افغان می گویند که استان “خیبر پختونخواه” پاکستان، مرکز عمده آموزش نیروهای طالبان است و مدرسه “دارالعلوم حقانیه” مهم ترین پایگاه طالبان در این استان واقع شده است و “مولانا سمیع الحق”، مدیر این مدرسه، ارتباط تنگاتنگی با سازمان اطلاعات ارتش پاکستان دارد.

مقام های افغانستان از دولت پاکستان خواسته اند تا پناهگاه های طالبان را در این استان و سایر نقاط مرزی این کشور با افغانستان، از بین ببرد، اما اسلام آباد حاضر به پذیرش این خواست افغانستان نیست. دولت کابل هم نسبت به مواضع نواز شریف واکنش نشان داده و اعلام کرده است که افغانستان حاضر به صلح با طرف هایی که مردم این کشور را به قتل می رسانند، نخواهد بود.

مناقشه پاکستان و افغانستان نشان می دهد که گفت و گوهای صلح، ازسر گرفته نمی شود و نبرد میان گروه طالبان با دولت افغانستان ادامه دارد و مردم این کشور باید همچنان شاهد علمیات انتحاری نیروهای این گروه و زندگی در سایه رعب و وحشت باشند، اما نباید مولفه های دیگر را برای ازسرگیری مذاکرات، به فراموشی سپرد.

دولت اوباما که برای خروج از افغانستان عجله دارد و با فشار جمهوری خواهان، حضور نظامیان خود را در افغانستان تمدید کرد.

بیش از دولت افغانستان، خواهان ازسرگیری مذاکرات این دولت با طالبان است.
آمریکایی ها، پس از 14 سال حضور در افغانستان، نتوانسته اند در نبرد با تروریسم به موفقیت و برقراری صلح در این کشور دست یابند و تنها در صورت تداوم مذاکرات تعلیق شده دولت افغانستان با گروه طالبان، می توانند ادعا کنند که جنگ در افغانستان را با پیروزی به پایان رسانده اند تا از این طریق، آبرو و اعتبار بین المللی خود را بازیابند.
 
گروه طالبان، پس از تمدید ماموریت نظامیان آمریکا در افغانستان، با انتشار اطلاعیه ای گفت که این تمدید برای آمریکایی ها هزینه ای سنگین خواهد داشت و ملا «اختر محمد منصور» رهبر جدید طالبان، اعلام کرد که صلح تنها با خروج نظامیان آمریکایی و لغو معاهدات امنیتی با کشورهای خارجی میسر خواهد بود.

این موضع طالبان در شرایطی اتخاذ شد که آنان دور نخست مذاکرات خود را دو ماه قبل، با وجود خارج نشدن نظامیان آمریکایی از افغانستان با دولت این کشور برگزار کردند و پس از انتشار خبر مرگ مرموز ملا « محمد عمر» رهبر پیشین طالبان، این مذاکرات که قرار بود، هشتم مرداد برگزار شود به حالت تعلیق درآمد.

خبر تعلیق مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان را نیز پاکستان اعلام کرد و همین اقدام کافی است تا افغان ها، به میزان نفوذ اسلام آباد در گروه طالبان، پی ببرند. وزارت خارجه پاکستان یک روز پیش از آغاز دومین دور این مذاکرات با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دور دوم گفت و گوهای صلح طالبان و مقام های کابل به تعویق افتاد.

پاکستان برای امتیازگیری از افغانستان و قطع نشدن کمک های آمریکا به این کشور، کوشش خواهد کرد تا طالبان را بر سر میز مذاکره با دولت افغانستان حاضر کند. اسلام آباد سالانه میلیون ها دلار کمک بلاعوض از آمریکا برای مبارزه با تروریسم، دریافت می کند و تمایل ندارد تا از این کمک ها چشم پوشی کند.

اسلام آباد در افغانستان نیز دارای منافع اقتصادی فراوانی است. بخش زیادی از منابع آبی پاکستان از رودخانه های افغانستان به پاکستان سرازیر می شود و علاوه بر صادرات سالانه دو میلیارد و 300 میلیون دلار کالا و موارد مصرفی به افغانستان، راه ترانزیتی کالاهای صادراتی این کشور به کشورهای آسیای میانه نیز از افغانستان عبور می کند.

منافع پاکستان ایجاب می کند تا طالبان را برای مذاکره با دولت افغانستان آماده کند، اما به نظر می رسد ارمغان این گفت و گوها برای مردم و دولت افغانستان، برقراری صلح و آرامش در این کشور نباشد و مذاکرات، تنها تحت فشار نیروهای خارجی به ویژه آمریکا برای بازیافتن اعتبار بین المللی خود صورت گیرد.

“محمد اسماعیل قاسمیار”یک عضو شورای عالی صلح افغانستان در این باره به خبرنگار ایرنا در کابل گفت که مذاکرات صلح با آتش بس معنی و مفهوم پیدا می کند و اگر پاکستان تمایل دارد گفت و گوهای صلح، از سر گرفته شود باید رهبری طالبان را بدون پرداختن به مسایل حاشیه ای، وادار کند تا خود برای شرکت در مذاکرات اعلام آمادگی کنند.

اقدامی که به نظر می رسد با توجه به مواضع شفاف طالبان و ملا منصور رهبر جدید این گروه، با واقعیت های عرصه سیاست در افغانستان فاصله ای طولانی دارد. مولانا سمیع الحق که به پدر معنوی طالبان شهرت یافته است، اعتقاد دارد که پس از خروج نیروهای آمریکایی در افغانستان، طالبان به قدرت بازمی گردند و زمام امور را به دست خواهند گرفت.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید