آیپد پرو جدید 9.7 اینچی به چیپست ضعیف شده ی A9X مجهز شده است

0

آیپد پرو جدید 9.7 اینچی به چیپست ضعیف شده ی A9X مجهز شده است

دو روز پیش، اپل طی رویدادی چند محصول جدید را معرفی کرد که یکی از این محصولات آیپد جدید از سری پرو با اندازه ی 9.7 اینچی بود. طی مراسم گفته شد که آیپرو پرو جدید همانند آیپد پرو 12.9 اینچی به چیپست پردازنده ی A9X مجهز شده است. اپل به ارائه ی همین اطلاعات در مورد چیپست این مدل بسنده کرد اما طبق مقایسه های انجام شده، مشخص شده چیپست آیپد جدید اصطلاحا کمی آندرکلاک شده است و اپل کمی از قدرت این پردازنده در این مدل کاسته است.

 

همان طور که خواندید، در حالی که اپل از چیپست A9X مشابه آیپد پرو 12.9 اینچی در آیپد پرو 9.7 اینچی جدید استفاده کرده است اما با این حال آیپد پرو کوچکتر در هر دو قسمت پردازش مرکزی و پردازش گرافیکی دستخوش تغییراتی منفی از لحاظ قدرت شده است.

در تصویری که در زیر مشاهده میکنید، به صورت اجمالی مقایسه دو چیپست استفاده شده در آیپد پرو ها را میتوانید نظاره کنید، که این مقایسه در وب سایت اپل نیز در دسترس است. در حالی که مطمئنا کمپانی ها دوست ندارند که سرعت واقعی کلاک پردازنده ها منتشر شود اما به هر حال تفاوت ها کاملا روشن و واضح است. همان طور که میبینید چیپست A9X استفاده شده در آیپد پرو 9.7 اینچی 2.4 برابر سریع تر از چیپست A7 است در حالی که A9X استفاده شده در آیپد پرو 12.9 اینچی 2.5 برابر سرعت بیشتری در مقایسه با چیپست A7 دارد.

اما شرایط در قیمت پردازش گرافیکی از این هم بدتر است. آیپد پرو 12.7 اینچی 5 برابر گرافیک سریع تری در مقایسه با گرافیک A7 دارد اما پردازنده ی گرافیکی آیپد پرو 9.7 اینچی تنها 4.3 برابر سریع تر از پردازنده ی گرافیکی A7 است.

اما اگر بخواهیم کمی در مورد این اقدام اپل مثبت بیاندیشیم، میتوان این کار را به این حساب گذاشت که هدف اپل بهبود دمای آیپد پرو جدید بوده است. با توجه به سطح کوچکتر دفع گرما در این مدل، مطمئنا باید گرمای کمتری نیز تولید شود. نکته ی دیگر هم افزایش عمر باطری در مدل 9.7 اینچی خواهد بود. با توجه به صفحه نمایش کوچکتر و پردازنده ی ضعیف شده، پیش بینی میکنیم آیپد پرو 9.7 اینچی عمر باطری بسیار خوبی داشته باشد.

با این حال آیپد پرو جدید، در مقایسه با برادر بزرگ خود اصلا شرایط بدی ندارد. آیپد پرو جدید از صفحه نمایش مجهز به فناوری True Tone برخوردار است که رنگ ها را در لحظه بر اساس محیط تنظیم میکند. همچنین وجود دوربین 12 مگاپیکسلی با فلش LED که برای اولین بار در تبلت های اپل این اتفاق رخ داده است. با این حال باز هم سرعت تبادل اطلاعات و شارژ شدن در مدل 12.9 اینچی سریع تر است زیرا که اپل در این مدل از درگاه لایتنینگ بر اساس USB 3.0 استفاده کرده است در حالی که آیپد 9.7 اینچی از درگاه USB2.0 استفاده میکند. پس با انتخاب آیپد پرو جدید بعضی ویژگی های جدید را به دست میارید برخی چیز ها هم از دست میدهید و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید کدام ویژگی ها برای شما در اولویت هستند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید