آیین نامه آموزشی دوره دکتری تخصصی ابلاغ شد / اعلام نمره قابل قبول برای هر درس

0

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از ابلاغ آیین‌نامه بازنگری شده دوره دکترای تخصصی به دانشگاه‌های کشور خبر داد.

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی  بیان کرد: ضوابط آموزشی دانشجویان دوره دکتری از سال 95 به بعد متفاوت است و با توجه به آیین‌نامه جدید، دوره دکتری می‌تواند حداقل 3 ساله باشد، درحالی که در گذشته دوره دکتری حداقل 4 سال طول می کشید.

وی افزود: در حقیقت آن دسته از دانشجویان مقطع دکتری که نتوانستند در یک درس موفق شوند با توجه به آیین نامه جدید برای جلوگیری از عقب افتادگی تحصیلی، این امکان برای آنان فراهم شده که مجدد این درس را انتخاب کنند. 

شریعتی صدور گواهی گذراندن دوره برای افرادی که موفق نشده‌اند دوره دکترای خود را به اتمام برسانند را ویژگی دیگر این آیین‌نامه دانست و گفت: در آئین نامه های جدید همچنین توجه ویژه‌ای به موضوع مقابله با تقلب‌های علمی شده است.

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه دیگر نمره رساله دوره دکتری در معدل محسوب نمی شود، افزود: در آئین نامه جدید دوره دکتری مقررشد، دیگر نمره رساله در معدل محسوب نشود و این نمره صرفا جهت ارزیابی کیفی و علمی دانشجو لحاظ شود و معدل دانشجو فقط حاصل واحدهای گذرانده شده باشد.

به گزارش خبرنگار ، با استناد به بند 12 ماده 3 آیین نامه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آیین نامه آموزشی دوره دکترای تخصصی که در جلسه 871 این شورا تصویب شده است برای اجرا ابلاغ شد و برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی 1395 و بعد از آن الزامی است.

براساس اين آيين نامه، دارا بودن مدرك  رسمي پايان دوره كارشناسي ارشد مورد تاييد وزارت علوم و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي، داشتن صلاحيت علمي و عمومي ورود به موسسه طبق ضوابط، و احراز توانايي در زبان خارجي طبق شيوه نامه مصوب مؤسسه از شرايط ورود به دوره دكتراي تخصصي است. همچنین آموزش رايگان براي هر دانشجو در دوره دكتراي تخصصي صرفا يك بار امكان پذير بوده و تحصيل همزمان دانشجو در همان دوره يا دوره هاي ديگر تحصيلي  و تغيير رشته و انتقال ممنوع است.

مدت تحصيل در دوره دكتراي تخصصي حداقل شش و حداكثر هشت نيمسال است و هر نيمسال 18 هفته شامل 16 هفته آموزش و دو هفته ارزشيابي است. در صورتي كه دانشجو در مدت مقرر دانش آموخته نشود مؤسسه مي تواند به پيشنهاد استاد راهنما مدت تحصيل را تا دو نيمسال ديگر افزايش دهد .

بر اساس اين آيين نامه،  تعداد واحدهاي تحصيلي دوره دكتراي تحصصي 36 واحد است كه 12 تا 18 واحد آن آموزشي و 18 تا 24 واحد پ‍ژوهشي بوده و دانشجو بايد در هرنيمسال تحصيلي حداقل 6 و حداكثر 10 واحد درسي  را انتخاب كند. 

در اين آيين نامه، نمره قابل قبول براي هردرس 14 از 20 و ميانگين كل قابل قبول، 16 از 20است  و  دانشجوي مشمول آموزش رايگان  در صورت عدم كسب نمره قبولي  يا حذف غير موجه آن، موظف است براي انتخاب مجدد همان درس يا درس جايگزين ، هزينه مربوطه را براساس مصوبه هيئت امنا پرداخت كند. همچنین در اين آيين نامه آمده است كه احراز و اثبات تخلف علمي دانشجو پس از اتمام رساله ، به ابطال مدرك تحصيلي وي منجر می شود.

گفتني است آيين نامه آموزشي دوره دكتراي تخصصي در يك مقدمه، 26 ماده و 15 تبصره تصويب شده است و مسئول اجراي آن مؤسسه آموزش عالي و نظارت بر حسن اجرا و تفسير مفاد آن، برعهده معاونت آموزشي وزارت علوم است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید