ابتلای 80 هزار بیمار به کلیه پلی‌کیستیک در کشور

0

عضو هیات موسسین بنیاد بیماری کلیه پلی کیستیک با اشاره به نقش ژنتیک در ابتلا به این بیماری گفت: پیش بینی می شود 80 هزار بیمار کلیه پلی کیستیک در کشور داشته باشیم که با ایجاد سازمان های مردم نهاد می توان به پیشگیری و کاهش عوارض بیماری کمک کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ احمد تارا فوق تخصص بیماری های کلیه و عضو هیات موسسین بنیاد بیماری کلیه پلی کیستیک در دومین همایش آشنایی با بیماری کلیه پلی کیستیک PKD که در مرکز همایش های رویان برگزار شد، اظهار کرد : تجربه در دنیا نشان می دهد بهترین و موثرترین شیوه برای ایجاد بنیاد، شیوه مشارکت بیماران در سازمان های مردم نهاد است که انجمن حمایت از بیماران کلیوی با 170 شعبه در سراسر کشور از نمونه های موفق است. 

وی با بیان اینکه بیماری کلیه پلی کیستیک با دو نوع غالب و مغلوب اتوزومی سبب بیماری می شود، تصریح کرد :  50 درصد احتمال انتقال بیماری به فرزندان وجود دارد که در این بیماری کیست هایی در کلیه شکل می گیرد.

عضو هیات موسسین بنیاد بیماری کلیه پلی کیستیک گفت: این بیماری از حدود سنین 40 تا 45 سالگی کلیه را دچار اختلالات می کند که به تدریج موجب نارسایی و کاهش عملکرد کلیه می شود. 

وی با اشاره  به نیازمندی بسیاری از بیماران کلیه پلی کیستیک به پیوند کلیه در سنین بین 30 تا 40 سال بیان کرد: اقدامات پیشگیرانه در این بیماری اهمیت بسیاری زیادی دارد که می توان با اقداماتی ساده سال ها نارسایی کلیه را به عقب انداخت.

تارا با بیان اینکه بیماری کلیه پلی کیستیک شایع ترین بیماری ژنتیک کلیه است، اظهار کرد: معمولاً یکی از دو فرزند خانواده حامل این ژن به بیماری کلیه پلی کیستیک مبتلا می شوند که اگر فردی به این بیماری مبتلا نبود، نسل بعد به کلیه پلی کیستیک مبتلا نمی شوند که از هر هزار نفر یک نفر مبتلا به این بیماری می شود.

وی با اعلام اینکه طبق برآوردها در ایران 80 هزار نفر به بیماری کلیه پلی کیستیک مبتلا هستند، گفت: 50 درصد بیماران قبل از سن 50 تا 60 سالگی نیازمند به پیوند کلیه هستند و 75 درصد بیماران از سابقه خانوادگی کلیه پلی کیستیک خود اطلاع دارند. 

عضو هیات موسسین بنیاد بیماری کلیه پلی کیستیک درباره علائم این بیماری بیان کرد: فشارخون بالا، درد پهلوها، پشت و شکم، وجود خون در ادرار و سنگ کلیه از علائم بیماری کلیه پلی کیستیک است که این بیماری علاوه برکلیه می تواند کبد، قلب و عروق و گشادشدگی عروق مغزی را به همراه داشته باشد. 

وی با بیان اینکه بهترین و ارزانترین روش تشخیص بیماری کلیه پلی کیستیک سونوگرافی است، تصریح کرد: در موارد خاصی بیماری با روش‌های ژنتیک و ام آر ای تشخیص داده می شود که با روش تشخیص قبل از تولد می توان از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید