ابزار پیشرفته جاسوسی آمریکا در فضای اینترنت

0


ابزار پیشرفته جاسوسی آمریکا در فضای اینترنت

اتاق خبر 24: 

روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» گزارش کرد که برخی از قدرتمندترین ابزار جاسوسی که توسط کارشناسان آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به وجود آمده است در روزهای اخیر در فضای اینترنت در معرض عموم قرار گرفته است.

این روزنامه آمریکایی نوشت که این اقدام ممکن است پیامدهای جدی برای عملیات‌های جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا و امنیت دولت و رایانه‌های شرکت‌های بزرگ به همراه داشته باشد.

طبق این گزارش، مخزنی از ابزار هک با نام‌های رمزی چون « Epicbanana»، « Buzzdirection» و «Egregiousblunder» به صورت رمزآلودی در اواخر هفته در فضای اینترنت پخش شده است و برای مقامات امنیتی جهان این حدس و گمان ها را به وجود آورده است که آیا این قانونی بوده است یا خیر.

یکی از پرسنل سابق آژانس امنیت ملی آمریکا که در بخش هک آژانس به نام «عملیات دسترسی مناسب» (TAO) فعالیت داشت، می‌گوید که این فایل که در فضای مجازی پخش شده است، ظاهراً حقیقی بوده است.

وی که خواست نام وی فاش نشود، گفت: «بدون شک، کلید پادشاهی است. این اطلاعاتی که شما درباره آن صحبت می‌کنید، امنیت بسیاری از دولت‌های مهم و شبکه‌های شرکت‌های بزرگ را در این کشور و خارج از این کشور تضعیف می‌کند».

یکی دیگر از پرسنل بخش (TAO) که این فایل‌ را مشاهده کرده می‌گوید: «آنچه که من دیدم به طور قطع، قانونی بوده است».

طبق گزارش واشنگتن‌پست، این فایل حاوی 300 مگابایت اطلاعات است که شامل چندین مورد سوء استفاده یا ابزاری برای به دست آوردن کنترل «فایروال‌ها» به منظور کنترل یک شبکه و همچنین شماری ابزارهایی برای اصلاح یا فیلترسازی اطلاعات می‌باشد.

طبق این گزارش، این ابزار سوء استفاده شامل ابزاری نمی‌شود که افراد معمولی را هدف قرار می‌دهد بلکه نرم‌افزار‌های گرانقیمتی است که برای تحت کنترل درآوردن فایروال‌هایی چون «سیسکو»، «فورتینت» است که که در بزرگترین و مهم‌ترین سازمانهای تجاری، آموزشی و دولتی سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طبق این گزارش، این نرم‌افزار به تاریخ 2013 بازمی‌گردد و «اورن فالکوویتس» یکی دیگر از کارکنان سابق بخش TAO می‌گوید که این نرم‌افزارهای پخش شده در فضای اینترنتی، ابزار‌های بسیار پیشرفته و حرفه‌ای برای هک کردن است.

واشنگتن‌پست گزارش کرد، فاش شدن این فایل‌ در فضای اینترنت به مفهوم آن است که دستکم یک طرف دیگر که ممکن است یک سازمان جاسوسی دیگر آمریکایی باشد، به همان ابزار هک دسترسی دارد که آژانس امنیت ملی آمریکا دسترسی داشته است و ممکن است این ابزارها را علیه سازمانهایی مورد استفاده قرار دهد که از فایروال‌های آسیب‌پذیر استفاده می کنند.

طبق این گزارش، این ابزارهای جاسوسی هم‌اکنون در فضای اینترنتی در دسترس عموم قرار گرفته است و دیگر هکرها نیز امکان سوء استفاده از این ابزارها را دارند.

آژانس امنیت ملی آمریکا هنوز هیچ واکنشی به این گزارش نشان نداده است.

حدود سه سال پیش، «ادوارد اسنودن» پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا در مصاحبه با روزنامه «گاردین» افشا کرد که چگونه آژانس امنیت ملی آمریکا، ایمیل‌ها، گپ‌های اینترنتی ، سوابق استفاده از اینترنت، عکس ها و ویدئوهای خصوصی کاربران و … را مشاهده و داده های مربوط به آنها را جمع آوری می کند.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید