ابلاغ آيين نامه آزمون هاى مهارتى و حرفه اى/ آموزش الكترونيک و حضورى تلفيق مى‌شود

0

معاون آموزشى وزارت بهداشت از تلفيق آموزش حضورى و الكترونيكى در رشته هاى پزشكى، دندانپزشكى و داروسازى خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛لاريجانى معاون آموزشى وزارت بهداشت در نشست خبرى به مناسبت هفته دولت ضمن تبريك به مناسبت روز پزشك گفت: خوشبختانه اقدامات زيادی در حوزه پزشكى در كشور به ويژه موضوع آموزش آن در جريان است. اميدواريم با ارتقا تكريم اخلاق و رفتار درست جايگاه پزشكى را ارتقا دهيم، در همين راستا شوراى عالى اخلاق در كل دانشگاه هاى علوم پزشكى مجدد پس از چند سال تعطيلى، ساماندهى شد تا روساى دانشگاه ها فضاى اخلاقى را ارزيابى كنند.

وى با اشاره به ارتقا مهارت هاى حرفه اى در پزشكى، ادامه داد: تمام مناطق آمايشى مراكزى را براى مهارتهاى بالينى دانشجويان راه اندازى كردند كه ٣٥ دانشگاه نيز آزمونهاى مربوطه را برگزار مى كند.

لاريجانى با بيان اينكه رغبت به رشته تجربى و پزشكى بالا است، عنوان كرد: اميدواريم زمينه تحصيل آن ها در تخصص و فوق تخصص در داخل و خارج گسترش يابد. از طرفى كاريكلوم و بسياري از رشته هاى گروه پزشكى بازبيني شده كه در رشته پزشك عمومى اين بازبيني ٩٠ درصد بوده است. همچنين تخصص پزشك خانواده در ٨ دانشگاه ساماندهى شده و فردا براى تضمين گسترش اين رشته جلسه اى برگزار مى شود.

معاون آموزشى افزود: براى تامين اعضاى هيئت علمى در مناطق محروم، آن ها را بورسيه مى كنيم.

لاريجانى ادامه داد: كميته بيمارى هاى غيرواگير در وزارت بهداشت در حال برنامه ريزى در زمينه كنترل اين بيمارى ها است.در سال جارى همه دانشگاه هاى علوم پزشكى نيز اين كميته را تشكيل داده و دستورالعملى به آنها ابلاغ شده است. نقش رسانه ها در اين موضوع بسيار كليدي است. از طرفى وزارت بهداشت به كمك انجمن هاى تخصصى و مراكز تحقيقاتي ،سايت راهنماي بالينى را طراحي كردند كه ده ها استانداردها در آن تعريف شده است. همچنين از دانشگاه ها خواسته ايم موضوع اقتصاد درمان ،دارو و تجهيزات را سامان دهند تا هزينه ها كنترل شوند. البته اين بحث در بيمارستان ها نيز پيگيرى مى شود تا كارنامه اقدامات اقتصادي به صورت هفتگى بررسى شود.

وي اظهار داشت:دانشگاه هاى علوم پزشكى از لحاظ آموزشى هر سال رتبه بندى مى شوند. در سال جارى مناطق آمايشى ده گانه نيز رتبه بندى مى شوند.

وی گفت: شورای برنامه ريزى پزشکی تصور می کرد که بر اساس حقوق شهروندی، نمی شود بگوییم که گذشته فرد در آینده موثر است، در حالیکه دانشجو نمی دانسته معدل اش در آزمون موثر است ، به همين دلیل به دستور وزیر بهداشت تاثیر معدل برای ازمون دستیاری امسال حذف شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به  اینکه نمره دهی و آزمون گیری دانشگاه ها متفاوت است و کیفیت واحدی ندارد گفت: بحث این است که برای امسال آنها را تراز کرده بودیم، یک سال روی آن کار کردیم و آزمون پارسال بسیار سالم تر از گذشته برگزار شد.

 

لاریجانی تاکید کرد: در آزمون امسال از تاثیر معدل صرف نظر کردیم، شورا در هفته آینده برای نحوه تاثیرگذاری معدل در آینده، نظر مى دهد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید