اتوبوس‌ نیمه‌خودران مرسدس در خیابان‌های آمستردام

0

گیگر :

شرکت مرسدس-بنز روز ۲۹ تیر ماه، اولین اتوبوس خودران جهان را در آمستردام معرفی کرد. این اتوبوس که فیوچر باس (Future Bus) نام دارد و از فناوری خودران مرسدس به نام سیتی‌پایلوت (CityPilot) بهره می‌برد، سفری ۱۲ مایلی در خیابان‌های شهر آمستردام هلند را به سرانجام رساند.

سیتی‌پایلوت به اتوبوس‌ها کمک می‌کند به صورت نیمه خودران، به ویژه در خطوط ویژه اتوبوس که مشخص شده‌اند، حرکت کنند. این اتوبوس می‌تواند به حداکثر سرعت ۴۳ مایل در ساعت برسد و طبق گزارش‌ها، از اتوبوس‌های عادی، ایمن‌تر، مؤثرتر و راحت‌تر است. طبق گفته شرکت مرسدس، سیستم سیتی‌پایلوت می‌تواند چراغ‌های راهنمایی رانندگی را شناسایی کرده، با آن‌ها ارتباط برقرار کند و چهارراه‌هایی که توسط این چراغ‌ها کنترل می‌شوند را با رعایت ایمنی رد کند. همچنین این سیستم می‌تواند موانع جاده، به ویژه عابران پیاده را شناسایی کرده و به صورت خودران ترمز بگیرد.

شرکت مرسدس اظهار داشت این اتوبوس در مرحله تست توانست با مهارت یک مسیر دقیق را که چندین خمیدگی باریک، تونل و ایستگاه اتوبوس داشت، با حداکثر سرعت مجاز برای اتوبوس‌های شهری، طی کند. از آنجا که این اتوبوس بار کاری رانندگان انسان را کاهش می‌دهد، کارایی را بهبود می‌بخشد. با این حال همچنان یک راننده در اتوبوس وجود دارد تا اوضاع را تحت کنترل داشته باشد. رانندگی روان و پیش‌گویانه این اتوبوس باعث کاهش فرسودگی شده و مصرف سوخت و میزان آلایندگی را کاهش می‌دهد.

داخل این اتوبوس نیز به اندازه سیستم هدایت آن، راحت است. صندلی‌های مسافرین آزادانه در امتداد دیواره‌های بخش‌های مختلف این اتوبوس قرار داده شده‌اند. نرده‌های دستگیری مبتکرانه این اتوبوس به سمت سقف کشیده شده و در انتها چند شاخه شده‌‌اند.

با این حال، زیاد هیجان زده نشوید؛ زیرا متأسفانه شرکت مرسدس برنامه‌ای برای تولید انبوه فیوچر باس و سیستم سیتی پایلوت ندارد. با این حال این شرکت قصد دارد بخش‌های مختلف این فناوری را در سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی خود به کار گیرد.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید