“اتوبوس ایدز” در غرب تهران به راه افتاد/ انجام تست رایگان

0

اتوبوس ایدز با همکاری وزارت بهداشت، سازمان رفاه شهرداری تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و سمن پیام آوران به مدت 18 شب در غرب تهران مستقر می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  به نقل از وبدا؛ به منظور افزایش آگاهی عمومی به ویژه جوانان و نوجوانان نسبت به راه های پیشگیری به ویروس اچ. ای. وی؛  پایلوت «اتوبوس ایدز» به مدت ۱۸ شب در مناطق مختلف غرب تهران مستقر می شود و در هر پایگاه تعیین شده به مدت دو شب به ارائه آموزش و انجام تست ایدز می پردازد.

با توجه به این که اطلاع رسانی در مورد این ویروس اقدامی جدید نیست در این پروژه بسته آموزشی و تلاش برای شناسایی بیماران جدید انجام می شود.  لذا یک پزشک، روانشناس و پرستار این اتوبوس را همراهی می کند تا هم مشاوره ای که در مراکز مشاوره رفتاری ارائه می شود را به مراجعه کنندگان ارائه دهد و هم آزمایش برای افرادی که رفتارهای پرخطر دارند، انجام و جواب آن در زمان ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به آنها اعلام شود. این تست رایگان  و با استفاده از تجهیزات قابل استناد صورت می گیرد در نتیجه جواب آن کاملا معتبر است. با امکانی که برای انجام تست ایدز مهیا شده  کمپینی به نام « من هم آزمایش می دهم» تشکیل شده است.

گفته می شود در سال‌های اخیر ضمن این که عدد مبتلایان به ایدز در میان معتادان روند رو به شد خود را دارد شاهد افزایش تعداد مبتلایان به ایدز بر اساس رفتارهای پرخطر جنسی هستیم.

این اتوبوس آموزش های جنسی مورد نیاز را در صورت نیاز توسط مدرسین حرفه ای آموزش دیده انجام می دهد و ارجاعات مناسبی را نیز در دستور کار دارد. به این معنی که اگر یک شخص به هر دلیل نیاز به تکرار آزمایش یا پیگیری وضعیت داشت؛ این روند نیز انجام می شود.

بنابراین گزارش وزارت بهداشت، سازمان رفاه شهرداری تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران و سمن پیام آوران همراه به عنوان همراهان و همکاران این طرح شناخته می شوند. در مراحل بعد قرار است اتوبوس ایدز به سایر مناطق تهران نیز برود و در زمینه افزایش آگاهی عمومی مردم در زمینه شناخت بیماری ایدز و نحوه پیشگیری از آن، اطلاع رسانی کند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید