اجرای برنامه‌های کنترل و کاهش آسیب ایدز برای هپاتیت C‌/ تولید داخلی داروی درمان هپاتیت C

0

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از اجرای برنامه‌های کنترل و کاهش آسیب ایدز برای کنترل هپاتیت C در کشور خبر داد.

وی افزود: ترک اعتیاد با مصرف متادون که سبب کاهش ابتلا به ایدز شده است همین اثر را روی هپاتیت C هم داشته است.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر در ادامه افزود: هپاتیت C در ایران برخلاف هپاتیت B که تقریبا در جامعه گسترده تر است، منحصر به گروه های خاص شامل معتادان تزریقی و بیماران گیرنده خون و فاکتورهای خونی مکرر و مشاغلی مانند رفتگران و خالکوبی کنندگان غیراستریل می شود.

دکتر نبوی خاطرنشان کرد: در سال 2010 سازمان بهداشت جهانی در نشست شصت و سوم خود به کنترل هپاتیت توجه کرد و چند توصیه داشت از جمله واکسیناسیون نوزادان بدو تولد، واکسیناسیون هپاتیت بی در افراد پرخطر، برقراری سیستم مراقبت هپاتیت و در دسترس قرار دادن داروهای درمان هپاتیت های مزمن در خدمت عموم به خاطر گرانی داروها بود.

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر تصریح کرد: داروهای درمان هپاتیت های بی و سی در سال 2009 مطابق با سال 88 تحت پوشش بیمه ها قرار گرفتند.

وی افزود: در سال 2014 سازمان بهداشت جهانی از همه کشورها از جمله ایران خواست که برنامه های استراتژیک کنترل هپاتیت خود را برای نوشتن برنامه جهانی به ژنو بفرستند که در برنامه جهانی سال 2015 مطالبی از برنامه کشور ما نیز آمده است.

وی ادامه داد: از سال 2010 سالانه هفته ای به نام هپاتیت نامگذاری شده که کارهای آموزشی و اطلاع رسانی و راه های پیشگیری و کنترل درمان این بیماران در این هفته پیگیری می شود.

تولید داخلی داروی سوفوسبوویر

وی شیوع کلی بیماری هپاتیت C در کشور را بسیار پایین و در حدود 2/0 درصد ذکر کرد و گفت: گروه های خاص شامل معتادان تزریقی، تالاسمی، دیالیزی، اشخاصی که مبادرت به خالکوبی غیراستریل می کنند به تازگی با در دسترس قرار گرفتن داروی جدید سوفوسبوویر می توانند 80 تا 90 درصد هپاتیت C را در یک دوره زمانی کوتاه درمان کنند.

دکتر نبوی افزود: این دارو از ماه قبل در کارخانه های داخلی نیز تولید شده و کوشش می شود پس از طی مراحل قانونی تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید