اجرای طرح تحول حق انتخاب را به بیمار داده است

0

اجرای طرح تحول حق انتخاب را به بیمار داده و عدالت بهتری در دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شده است.

دکتر مهران مرتاض جراح مغز و اعصاب بیمارستان فوق تخصصی دکتر مرتاض یزد در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول حق انتخاب را به بیمار داده است اظهار داشت : طرح تحول سلامت عدالت در دسترسی همه افراد به خدمات بهداشتی و درمانی را ایجاد کرده و در مجموع اقدام مثبتی است که توسط وزارت بهداشت برای رضایت مردم انجام شده است.

 وی افزود : با وجود آنکه میزان مراجعات به بخش خصوصی بویژه در کلانشهرها کاهش یافته اما عدالت بهتری در دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و درمانی فراهم شده است و مریض حق انتخاب دارد؛ زیرا مراجعه خیلی از افراد به بخش خصوصی از روی اجبار و نبودن خدمات مطلوب در بخش دولتی است و بخش خصوصی نیز باید آنقدر سرویس خوب و خدمات بالا به مریض ارائه دهد تا بتواند جذب بیمار داشته باشد .

وی ادامه داد :اگر چه برخی از همکاران شاغل در بخش خصوصی بویژه کلانشهرها  اظهار نارضایتی از اجرای این طرح بدلیل کاهش بار مراجعات به بخش خصوصی را دارند،  اما عملا این طرح چهارچوبی مشخص کرده است که قبلا وجود نداشت .

مرتاض در خصوص وضعیت پزشکان شاغل در بخش دولتی نیز اذعان داشت : با اجرای این طرح پزشکان شاغل در بخش دولتی بصورت اتوماتیک بیمار داشته و مردم به پشتوانه دانشگاه به پزشکان این بخش مراجعه می کنند در حالی که اگر مطب شخصی داشته باشند این تعداد مریض را نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: خود پزشکان دخالتی در تعداد مراجعان ندارند و اظهار نارضایتی از پرداختی ها شاید منصفانه نباشد چون مریض مقدار ناچیزی از تعرفه ها را پرداخت می کند و مابقی را دولت به پزشکان شاغل در این بخش می دهد و درآمدهای قابل قبولی دارند .

این جراح مغز و اعصاب در خصوص تعرفه های خدمات پزشکی نیز اذعان داشت : تعرفه منطقی این است که متناسب با تورم پیش رود و وزارت بهداشت و درمان با سازمان نظام پزشکی که متولی بخش خصوصی است باید تعامل و همکاری داشته و با رای مشترک نسبت به تعیین تعرفه ها اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه در تعیین تعرفه ها وزارت بهداشت به بودجه خود نگاه می کند و سازمان نظام پزشکی به آمال پزشکان، خاطرنشان کرد : چنان چه تعرفه ها خارج از حد معمول باشد تعداد مراجعات به بخش خصوصی کاهش می یابد بنابراین بهتر است متناسب با تورم موجود نسبت به تعیین تعرفه ها اقدام شود.

انتهای پیام/

 

لینک مطلب

پاسخ دهید