اجرای نخستین طرح کشوری آموزش مبانی زیست محیطی به کودکان

0

نخستین طرح کشوری آموزش مبانی زیست محیطی به مربیان کودکان پیش از دبستان ، جهت انتقال به کودکان گروه سنی چهار تا شش سال ، از فردا اجرا می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  به نقل از وب دا؛ دکتر ” نجم السادات موسوی ” عضو هیات علمی گروه علوم پایه دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که یکی از سه گروه مجری این برنامه کشوری است، گفت: اساتید این دانشگاه با توجه به احساس نیاز جامعه ایران و بین الملل به حفاظت از محیط زیست ، منابع طبیعی و حفظ و بقای آن برای آیندگان  و اثربخشی آموزش های مربوط به این مباحث در میان کودکان، بویژه کودکان در مهدهای کودک و دوره پیش دبستان که بتازگی در آموزش و پرورش به رسمیت شناخته است و همچنین پتانسیل آموزشی موجود در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ،برنامه ای در قالب کارگاه آموزشی برای دانشجویان در مقاطع مختلف این رشته تدوین شد.

   وی افزود: از طریق این کارگاه آموزشی که می تواند از سوی سازمانها و مراکز آموزش مربیان مهدهای کودک و معلمان پیش از دبستان نیز اجرا شود، مربیان و معلمان آموزش های لازم را کسب می کنند و از سوی آنان ، این آموزش ها به مربیان دیگر و در نهایت  به کودکان مهدهای کودک و مقطع پیش دبستان منتقل می شود.

   وی با بیان این که تداوم و استمرار این طرح ، قائم به شخص ، سازمان یا دانشگاهی نیست بلکه اطلاعات زیست محیطی از طریق دانشجویان و فارغ التحصیلان آموزش دیده ، به مربیان دیگر و کودکان پیش از دبستان منتقل می شود، گفت: اجرای این طرح کشوری ، بنیادی است چرا که برای کودکان سنین چهار تا شش ساله اجرا می شود تا این کودکان بتوانند ” حفاظت از محیط زیست ” را به عنوان ارزش تلقی کرده و فرهنگ آن در این نسل نهادینه شود، تا بتوان به آینده جامعه به لحاظ توجه به منابع طبیعی و جایگاه حیاتی آن در توسعه پایدار ، امیدوار بود.

   دکتر شریفیان  مدیرگروه آموزشی رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این نشست ، تصریح کرد: امروزه، بحث محیط زیست ، یکی از قلمروهای سیاست های اجتماعی است که بر سلامت ، برابری ، عدالت  و کیفیت زندگی تاثیرگذار است ، ضمن آنکه ، یکی از گروههای هدف در ایجاد و گسترش رفاه اجتماعی ، کودکان هستند که آموزش آنان از دوره ابتدایی و حتی قبل از آن ، بسیار حائز اهمیت است.

   وی افزود: با توجه به اینکه پیامدهای رشد و کنترل رفتار اجتماعی از سنین پائین نهادینه می شود، این برنامه برای آموزش و رشد فکری و نگرش کودکان پیش از دبستان تدوین شده است.

دکتر کریم زاده مدیر گروه آموزشی رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان که نیروی متخصص برای آموزش کودکان در مقاطع سنی پیش از دبستان تربیت می کند نیز با اشاره به اینکه سن پیش از دبستان در دوران کودکی ، سن طلایی جهت آموزش و نهادینه شدن فرهنگ ، رشد هوش اجتماعی و فراجتماعی است ، تاکید کرد: در صورت تصویب وزارت بهداشت برای گنجاندن مباحث زیست محیطی در آموزش مربیان پیش از دبستان ، این دوره آموزشی به عنوان دو واحد اجباری در عناوین درسی دانشجویان رشته رشد و پرورش کودکان پیش از دبستان محسوب می شود.

   وی افزود: آماده کردن کودکان در این سنین برای زندگی شهروندی ، احترام به محیط زیست ، منابع و احترام به منافع آیندگان باید سرلوحه سیاستهای تمامی مراکز پیش از دبستان باشد .

   وی تاکید کرد:  این برنامه که در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برای نیروهای متخصص در بخش آموزش کودکان پیش از دبستان اجرا می شود ، اگر در مراکز و  واحدهای دیگر آموزشی که دوره های مربیگری جهت مهدهای کودک و دوره پیش دبستان برگزار می کنند، نیز اجرا شود و اعطای گواهینامه  مربیگری را موکول به گذراندن این دوره ها از سوی مربیان ، قرار بدهند، این برنامه سریعتر گسترش یافته و نسل آینده با این فرهنگ ، بزرگ خواهد شد.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید