احتمال تایید طرح قتل جاسوس سابق روس توسط پوتین

0

گیگر :

در یک گزارش طولانی، قاضی رابرت اوون گفته یقین دارد که در سال ۲۰۰۶ در یکی از هتلهای لندن به لیتوینینکو چایی آلوده به دوز کشنده‌ای از پلونیوم 210 داده شده است.

او گفت که «احتمال قوی» وجود دارد که سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) نقشه قتل را برنامه‌ریزی کرده باشد، و این عمل «احتمالا مورد تایید» پوتین بوده است.

لیتوینینکو، مامور سابق FSB در سال ۲۰۰۰ به انگلستان فرار کرد و از منتقدان جدی سرویس امنیتی روسیه و پوتین بود. او پوتین را به دست داشتن در جرایم سازمان یافته متهم کرد.

اوون می‌گوید لیتوینینکو با اقدامات خود، «به عنوان خیانتکار به FSB محسوب شد» که این کار «انگیزه قدرتمندی برای سازمانها و افرادی درون دولت روسیه شد که علیه آقای لیتوینینکو وارد عمل شوند، از جمله اقدام به کشتن او کنند».

مارینا لیتوینینکو در بیرون از سالن دادگاه عالی اعلام کرد که بسیار خوشحالم که کلمات همسرم در بستر مرگ و متهم کردن آقای پوتین، توسط دادگاه انگلیسی ثابت شده است».

مسکو همواره دخالت در مرگ لیتوینینکو را به شدت رد می‌کند و روسیه حاضر به استرداد دو مظنون اصلی، آندری لوگووی و دیمیتری کووتن به سیستم قضایی انگلیس نشده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، ماریا زاخارووا پس از این دادگاه گفت دولت روسیه نتیجه‌گیری اوون را بی غرض و یا بی‌طرفانه نمی‌داند.

زاخارووا در بیانیه‌ای گفت: « ما تاسف میخوریم که یک مورد صرفا جنایی، سیاسی شده است و منجر به تیرگی فضای عمومی در روابط دو جانبه شده است». وی افزود که تصمیم بریتانیا در برگزاری بازجویی عمومی، انگیزه سیاسی داشته و اهداف این فرایند برای طرف روسی و اذهان عمومی شفاف نیست.

در پاسخ به این گزارش، ترزا می وزیر کشور انگلیس اعلام کرد که بریتانیا اقدام به مسدود کردن دارایی‌های لوگووی و کووتن کرده است.

او به مجلس عوام انگلیس گفت: «این یک نقض آشکار و غیر قابل قبول اساسی ترین اصول حقوق بین‌الملل و رفتار شهروندی» است.

لیتوینینکو که پس از فرار به انگلستان به یکی از منتقدان جدی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تبدیل شده بود؛ پس از مسمومیت با پلونیوم ۲۱۰ درگذشت. پلونیوم 210 حتی اگر در مقادیر ناچیزی مصرف شود نیز ایزوتوپی مرگبار است.

او پس از به هم خوردن روابطش با پوتین و حلقه یاران وی، در سال ۲۰۰۰ از روسیه به انگلستان فرار کرده بود.

در این گزارش ۳۲۶ صفحه‌ای، اوون گفت که بر اساس شواهد دیده شده، عملیات کشتن لیتوینینکو احتمالا توسط رئیس سرویس امنیتی فدرال روسیه نیکولای پاتروشف و پوتین تایید شده است.

اوون می‌گوید: «لیتوینینکو بارها و بارها رئیس جمهور پوتین را به صورت «بسیار شخصی» با انتقادات عمومی هدف قرار داده بود.»

دولت بریتانیا اوون را به عنوان رئیس تحقیق عمومی این قتل منصوب کرد. که این کار منجر به سردی روابط بین لندن و مسکو گردید. او سال گذشته و در طول چندین ماه، جلسات عمومی زیادی با دهها تن از شاهدان برگزار کرد. همچنین اسناد و مدارک سری اطلاعاتی بریتانیا را نیز مشاهده کرد.

cover

پاسخ دهید