احتمال تغییر روند جنگ در “افغانستان”

0

خبرگزاری میزان – روزنامه پاکستانی تریبون نوشت: تصرف کوتاه‌مدت “قندوز”به دست نیروهای طالبان، گمانه‌زنی‌هایی در خصوص تبدیل شدن جنگ چریکی به یک جنگ متعارف در افغانستان را افزایش داده است.

احتمال تغییر روند جنگ در به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مذاکرات صلح افغانستان و طالبان به دنبال تایید خبر مرگ “ملاعمر” به تعویق افتاد و اکنون “اشرف غنی” رئیس جمهور افغانستان تحت فشار زیادی قرار دارد تا این مذاکرات دوباره از سرگرفته شود.
 
روزنامه تریبون پاکستان در گزارشی نوشت: دولت وحدت ملی به خصوص اشرف غنی در حال حاضر تحت فشار زیادی قرار دارد تا مذاکرات صلح با طالبان از سر گرفته شود که بیشترین فشارها هم از سوی “شورای عالی صلح افغانستان” صورت گرفته است.
 
بنابراین گزارش، “عبدالحکیم مجاهد”مسئول شورای عالی صلح افغانستان از دولت وحدت ملی خواسته تا تمام تلاش خود را برای برگزاری دور دوم مذاکرات صلح افغانستان انجام دهد.
 
مجاهد طی اظهاراتی در کنفرانس ملی “گفت‌وگوهای آینده صلح در کابل” اظهار داشت: اکنون زمان آن فرارسیده که دولت تلاش خود را برای از سرگیری مذاکرات صلح افزایش دهد.
 
وی با اشاره به اینکه عدم اعتماد دولت، طالبان و جامه جهانی سبب شده تا مذاکرات صلح افغانستان هیچ نتیجه‌ای نداشته باشد، گفت: در صورت ایجاد اعتماد، حزب اسلامی حکمتیار و طالبان افغانستان خواستار برگزاری مذاکرات صلح هستند.
 
تریبون نوشت: طالبان دامنه حملات خود را به مناطق شمالی افغانستان کشانده است و این موضوع باعث نگرانی کشورهای آسیای مرکزی به ویژه روسیه شده است.
 
اوایل این هفته، دولت وحدت ملی سقوط منطقه «درقد» ولایت «تخار» را که هم‌مرز تاجیکستان است، به دست نیروهای طالبان تایید کرد.
 
این گزارش می‌افزاید: تصرف کوتاه‌مدت «قندوز» به دست نیروهای طالبان، گمانه‌زنی‌هایی در خصوص تبدیل شدن جنگ چریکی به جنگ متعارف در افغانستان را افزایش داده است.
 
تحلیل‌گران افغانستان بر این باورند که طالبان دامنه فعالیت‌های خود را از روستاها به بزرگراه‌ها و مراکز استان‌ها کشانده است.
 
اخیراً گروه طالبان یکی از بزرگراه‌های اصلی افغانستان را که «قندهار» را به پایتخت متصل می‌کرد، برای چند روز مسدود کرد.
 
تریبون نوشت: مطابق با گزارش جدید سازمان ملل، حملات شبه‌نظامیان طالبان در تمامی مناطق افغانستان افزایش یافته است و این حملات اصلاً قابل مقایسه با سال 2001 نیست.
 
گزارش سازمان ملل همچنین نشان می‌دهد که جنگ چریکی در مناطقی از افغانستان شیوع کرده که طالبان در گذشته هیچ پناهگاهی در آنها نداشته است.
 
این روزنامه پاکستانی با اشاره به اینکه رویکردهای کنونی دولت وحدت ملی افغانستان نسبت به مذاکرات صلح در تناقض با تقاضاهای این کشور برای از سرگیری مذاکرات صلح است، نوشت: این موضوع ممکن است منجر به بی‌ثباتی بیشتری در افغانستان شود.
 
در ادامه این گزارش آمده است: اولین قدم برای از سرگیری مذاکرات صلح این است که شورای عالی صلح افغانستان مجدداً سازماندهی شده و یک رئیس جدید داشته باشد. قدم بعدی آن است که رهبران دولت وحدت ملی یک زمان مشخص برای مذاکره با طالبان در نظر بگیرند.
 
این گزارش می‌افزاید: در حال حاضر نگرانی‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مقامات دولت وحدت ملی تمایل چندانی برای مذاکره با طالبان ندارند.
 
در حالیکه رهبران سیاسی ارشد افغانستان مخالف کمک گرفتن از پاکستان در مذاکرات صلح هستند، “قاضی محمد امین وقاد” یکی از اعضای شورای عالی صلح افغانستان گفته که دولت وحدت ملی باید از اسلام‌آباد بخواهد که طالبان را به میز مذاکره با کابل بکشاند.
 
وی افزود: نیروهای طالبان، افغانستانی‌ هستند و نباید در خاک پاکستان کشته شوند.
 
قاضی محمد امین وقاد ادامه داد: دولت پاکستان که تا پیش از این نفوذ زیادی را بر طالبان داشته‌اند از این بعد هم قادر خواهد بود آنها را به پای میز مذاکره با افغانستان بیاورد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید