احتمال عرضه شدن هدست Play Station VR بر روی پلتفرم PC وجود دارد

0

احتمال عرضه شدن هدست Play Station VR بر روی پلتفرم PC وجود دارد

در میان سه هدست واقعیت مجازی شاخصی که قرار است تا پایان سال جاری میلادی در اختیار علاقه مندان به تکنولوژی نوین واقعیت مجازی قرار گیرند شاید بتوان هدست انحصاری سونی یا همان  Play Station VR را یکی از محبوب ترین ها قلمداد کرد. دلیل اصلی این امر را هم می توان به قیمت این هدست انحصاری مربوط دانست که تا حد قابل ملاحظه ای پایین تر از قیمت دو محصول دیگر حاضر در دنیای واقعیت مجازی یعنی Oculus Rift و HTC Vive خواهد بود. تا پیش از این (و پس از مشخص شدن قیمت نهایی تمامی ابزار های مذکور) شاید افسوس اصلی بسیاری از علاقه مندان به پلتفرم PC این بود که چرا آن ها از وجود این محصول نسبتاً ارزان قیمت بر روی پلتفرم مورد علاقه ی خود محروم هستند و در عوض ناچارند تا برای تجربه کردن تکنولوژی واقعیت مجازی بر روی پلتفرم PC هزینه ی گزاف تری را نسبت به دارندگان کنسول خانگی PS4 بپردازند. حال این امیدواری برای دارندگان کامپیوتر های خانگی به وجود آمده است تا بتوانند از وجود هدست Play Station VR برای تجربه ی بازی های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی بر روی پلتفرم محبوب خود بهره مند شوند.

 

 

به تازگی نایب رییس بخش سرگرمی های کامپیوتری شرکت سونی یعنی ماسایاسو ایتو طی مصاحبه ای با نشریه ی ژاپنی Nikkei از احتمال عرضه شدن هدست واقعیت مجازی Play Station VR برای پلتفرم PC خبر داده است. البته جناب ایتو تاریخ دقیق تحقق یافتن این احتمال را به آینده ای نا معلوم موکول کرده و به ذکر این نکته پرداخته است که در حال حاضر تمام تمرکز سونی بر روی تولید بازی های کامپیوتری برای هدست واقعیت مجازی Play Station VR قرار دارد و بنا بر این او و همکارانش نمی توانند هیچ گونه قولی را در این زمینه به علاقه مندان پلتفرم PC بدهند و به تایید رسمی نکته ای خاص در این رابطه بپردازند. با این حال نایب رییس بخش سرگرمی های کامپیوتری شرکت سونی با توجه به مشترک بودن بسیاری از محتوا های سرگرم کننده ی مربوط به هدست واقعیت مجازی Play Station VR با پلتفرم PC از امکان پذیر بودن احتمال عرضه شدن این هدست واقعیت مجازی انحصاری برای پلتفرم PC در آینده سخن به میان آورده است. در صورت تحقق یافتن احتمال عرضه شدن هدست واقعیت مجازی Play Station VR بر روی پلتفرم PC می توان ادعا کرد که دو هدست HTC Vive و Oculus Rift با چالش های تازه ای برای جلب مخاطب بر روی پلتفرم PC (که در حال حاضر تنها پلتفرم مقصد آن ها محسوب می شود) مواجه خواهند بود. چرا که اگر چه این دو هدست واقعیت مجازی به لحاظ مشخصات سخت افزاری قدرتمند تر از هدست Play Station VR به نظر می رسند، اما در زمینه ی فاکتور تعیین کننده ای به نام قیمت تا حد قابل ملاحظه ای قافیه را باخته اند و شاید توان رقابت با هدست انحصاری سونی در این زمینه را نداشته باشند. با این حال نکته ی امیدوار کننده برای دو هدست مذکور این است که در حال حاضر امکان آمدن هدست انحصاری سونی به پلتفرم PC تنها در حد یک احتمال مطرح بوده و تا زمان تحقق یافتن احتمال مذکور آن ها این امکان را خواهند داشت تا به جذب مخاطبان اصلی خود بر روی پلتفرم PC بپردازند.  

 psvr

حال که سخن از هدست انحصاری سونی در دنیای واقعیت مجازی به میان آمد بد نیست به سراغ یکی از جدید ترین بازی های کامپیوتری تایید شده برای این ابزار برویم. بازی Star Wars Battlefront یکی از عناوین حاضر در سال گذشته ی میلادی بود که توانست با گیم پلی متمرکز شده بر بخش چند نفره و آنلاین خود توجه بسیاری از علاقه مندان به بازی های گروهی را جلب نماید. حال نایب رییس بازاریابی بخش سرگرمی های تعاملی شرکت سونی به تایید این نکته پرداخته است که در طی همکاری های صورت گرفته با سازنده و ناشر بازی Star Wars Battlefront یعنی استودیو DICE و شرکت EA قرار است نسخه ای انحصاری از این بازی برای هدست واقعیت مجازی Play Station VR تولید و منتشر شود. بنا بر تایید آقای جان کُلر ماهیت این بازی انحصاری به کل با آن نسخه ای از بازی Star Wars Battlefront که طی ماه های گذشته شاهد حضور آن بر روی پلتفرم هایی نظیر PC ، PS4 و Xbox One بودیم متفاوت بوده و در واقع قرار است  تا پتانسیل های هدست واقعیت مجازی Play Station VR را به بهترین شکل ممکن به تصویر بکشد. بر اساس گفته های آقای کلر این نسخه ی ویژه از بازی Star Wars Battlefront قرار است در همان حول و حوش زمان انتشار هدست واقعیت مجازی Play Station VR در اختیار دارندگان این ابزار قرار گیرد. البته نسخه ی ویژه و مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی از بازی Star Wars Battlefront تنها بازی موجود برای هدست Play Station VR به شمار نمی رود و بنا بر تایید سونی اعضای این شرکت قصد دارند تا پایان سال جاری میلادی چیزی نزدیک به 50 بازی مختلف را برای این ابزار به بازار عرضه نمایند (که البته تعدادی از آن ها مسلماً عناوین چند پلتفرمی خواهند بود). گفتنی است که هدست واقعیت مجازی Play Station VR در ماه اکتبر سال جاری میلادی به بازار عرضه خواهد شد. باید منتظر ماند و دید که این هدست انحصاری دقیقاً در چه زمانی پا به پلتفرم PC خواهد گذاشت و عرضه شدن آن برای پلتفرم PC چه تغییر خاصی را در سرنوشت سایر ابزار های مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی در این پلتفرم به وجود خواهد آورد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید