احتمال هک‌شدن اکانت‌های تلگرام و واتس‌اپ از طریق باگ SS7

0

تلگرام و واتس‌اپ از جمله اپلیکیشن‌های محبوب در زمینه پیام‌رسانی نزد کاربران دنیای تکنولوژی به حساب می‌آیند. این دو نرم‌افزار با توجه به اینکه مجهز به قابلیت پیام‌رسانی رمزگذاری شده هستند، از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما گاهی اوقات پیش می‌آید که در مواردی، این دو اپلیکیشن مقصر اصلی آن نباشند. یکی از این موارد، باگ SS7 موجود در شبکه‌های جهانی موبایل است که از طریق آن، هکرها می‌توانند تنها با داشتن شماره تلفن فرد مورد نظر، اکانت ایشان را هک کرده و مورد سوءقصد قرار دهند.

این باگ از طرف تمامی اوپراتورها به صورت کامل شناخته شده است، اما روش مبارزه با آن با توجه به احتیاج به هماهنگی تمامی اوپراتورها و شبکه‌های جهانی، کار بسیار سختی به نظر می‌رسد. با توجه به اینکه SS7 یک باگ شناخته شده است، تمامی افراد شامل کاربران اوپراتورها و برنامه‌نویسان، باید نهایت تلاش خود را برای تأمین امنیت کاربران خود به‌کار گیرند. در حال حاضر، هیچ نرم‌افزاری که دارای امنیت ۱۰۰ درصد در مقابل این موضوع داشته باشد، موجود نیست.

ساز و کار این هک بدین صورت است که شخص هکر از طریق یک شگرد شبکه‌ای، ثابت می‌کند که ایشان، صاحب اصلی شماره مورد نظر (قربانی) است. سپس هکر می‌تواند با استفاده از گزینه فراموش کردن پسورد و درخواست رمز عبور جدید، درخواست کند تا آن را به شماره فرد قربانی که در حال حاضر ایشان صاحب آن است، ارسال کند. به این ترتیب، اکانت ایشان و اطلاعات شخص به دست هکر افتاده و در واقع شخص قربانی، دیگر صاحب اکانت خود نیست و از چرخه حذف می‌شود. اگر شخص هکر بخواهد کنترل اکانت را به صورت کلی به دست بگیرد، می‌تواند پسورد را عوض کرده و به این ترتیب، فرد قربانی دیگر نمی‌تواند به اکانت خود دست پیدا کند.

در حالی که این هک در حال حاضر تنها بر روی تلگرام و واتس‌اپ امتحان شده است، اما بر روی هر اپلیکیشنی که از شماره تلفن فرد برای فعالسازی اکانت وی استفاده می‌کند، قابل انجام است. حتی اکانت‌هایی مانند پی‌پال که با اطلاعات مالی افراد در تعامل است. اکانت‌هایی مانند فیس‌بوک یا گوگل نیز در صورتی که در شرایط امنیتی خاص خود قرار نداشته باشند، از طریق این هک قابل دسترسی هستند. در حال حاضر شبکه‌های‌ جهانی موبایل در حال تلاش هستند تا با باگ SS7 مبارزه کنند و کاربران خود را در مقابل آن ایمن کنند.

SS7_WhatsApp_Telegram

مهدی ده نبی

چند سالیه در زمینه نویسندگی مشغول به کار هستم و در کنارش، انواع کارهای گرافیکی را هم انجام می‌دم. البته سابقه کارهای گرافیکیم خیلی بیشتر از نویسندگی هست، اما به خاطر علاقه زیادی که به تکنولوژی دارم، نویسندگی را هم در کنار گرافیک دنبال می کنم؛ همین!


گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید