اختصاص 3500 میلیارد تومان برای طرح رتبه بندی معلمان در سال جاری

0

معاون اول رییس جمهور از اختصاص 3500 میلیارد تومان بودجه برای طرح رتبه بندی معلمان در سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز سی و سومین اجلاس مدیران و رؤسای آموزش و پرورش كشور كه امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: آموزش و پرورش به عنوان مهمترین و بزرگترین نهاد اجتماعی کشور بار تحقق اهداف ملت را به دوش می‌کشد که در این مراسم به ضرورت ها و مسائل‌ پیش‌روی آن مطرح می‌شود چرا که توسعه پایدار و عدالت اجتماعی حوزه آموزش و پرورش را در بر می‌گیرد.

معاون اول رئیس جمهور در خصوص اهمیت آموزش و پرورش گفت: وزارت آموزش و پرورش در نظام اسلامی و از ابتدای انقلاب و با توجه به رهنمود‌های مقام معظم رهبری تا به امروز مورد تأکید قرار گرفته و در قانون اساسی و سیاست‌های جمهوری اسلامی برنامه‌های مختلفی برای توسعه و بهره‌وری بیشتر تدوین شده است که در این رابطه مسئولان عالی رتبه در خصوص تحقق اهداف بزرگ اسلامی اتفاق نظر دارند.

وی در ادامه اذعان کرد: آموزش و پرورش باید به نظامی کارا تبدیل شود چرا که پایه و اساس پیشرفت کشور نیروی انسانی است و مهمترین بخش تربیت نیروی انسانی پرورش علمی، اخلاقی خلاقیت و تعهد بر عهده آن است.

جهانگیری با بیان اینکه دولت بیشترین بخش توجهات را به بخش آموزش و پرورش انجام می‌دهد، عنوان کرد: بیشترین تعداد کارمندان دولت به وزارت آموزش و پرورش تعلق دارد بر همین اساس توسعه همه جانبه و پایدار کشور و اصلاح مدرسه در این حیطه مطرح می‌شود همچنین که تحولات فناوری نیز در عصر ارتباطات و اطلاعات در این بخش بررسی می‌شود چرا که نه آموزش ثابت می‌ماند نه پرورش که دنباله‌رو این موضوع تدوین برنامه‌های مختلف برای جهت‌دهی و هدایت به نظامی پویا و کارآمد در دستور کار مسئولان قرار دارد.

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: هشدار سازی افراد در ایجاد تحولات آتی نسل امروز مؤثر بوده که لازم است کودکان امروز دنیای کنونی را بشناسند و وابستگی خاصی به فرهنگ ایرانی و اسلامی پیدا کنند چرا که هر فعالیت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مستلزم نگاهی عمیق به امر تعلیم و تربیت در حوزه آموزش و پرورش است که دنباله‌رو این موضوع آموزش و پرورش با سازگاری معیار‌های دینی و اسلامی فعالیت‌های متعددی را انجام داده است.

جهانگیری افزود: وزیر آموزش و پرورش در زمان ریاست خود با ایجاد برنامه های متعدد مبنای تحول د رآموزش و پرورش را پایه ریزی کرده است.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش در مرحله اول نیازمند توجه به کارکنان و معلمان است، گفت: باید به وضعیت معیشت معلمان توجه شود و پس از آن سیاست گذاری نحوه اداره و ساختارهای جدید در آموزش و پرورش شکل گیرد. 

وی ادامه داد: باید مدارسی در کشور ایجاد کنیم که متناسب با سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی باشد و از نظر تاثیرگذاری در جهان اسلام سرآمد شود. 

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت با وجود تنگناهای اقتصادی موجود، به آموزش و پرورش توجه کرده است، اظهار کرد: باید پیش از این به اقتصاد آموزش و پرورش توجه شود تا معلمان با فکری آسوده توان خود را در حوزه تعلیم و تربیت اختصاص دهند.

جهانگیری از تغییر شکل و فرم مدارس کشور خبر داد و عنوان کرد: باید به جهت ساختار تغییرات اساسی در مدارس کشور ایجاد شود و اکنون فاصله زیادی بین کپری تا مدارس هوشمندانه وجود دارد که جهت گیری باید به سمت ایجاد مدارس هوشمند باشد و برای رسیدن به چنین هدفی نیازمند برنامه‌های ویژه‌ای هستیم.

وی بیان کرد: دولت تدبیر و امید به وضعیت آموزش و پرورش توجه ویژه ای دارد و با توجه به اینکه طی این دوره کاهش بودجه مصوب و توجه به شرایط موجود را شاهد بودیم اما در میزان اختصاص بودجه به آموزش و پرورش حداکثر تلاش صورت گرفته است.

جهانگیری با اشاره به اینکه در سال 94 شاهد کاهش درآمد نفتی بودیم، عنوان کرد: ‌در چنین شرایطی تخصیص پرداخت بودجه از 100 به 115 درصد رسید. 

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در سال جاری نیز برای رتبه بندی در آموزش و پرورش 3 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه اختصاص پیدا کرده است تا این طرح روند اجرایی خود را طی کند البته در مقایسه با نیازهای بزرگ آموزش و پرورش این عدد چندان قابل توجه نیست. 

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید