ادامه اختلافات سیف و نعمت‌زاده برای کمک به واحدهای تولیدی

0

به گزارش خبرگزاری میزان به نقل از روزنامه اعتماد، هفته گذشته بود که محمد نعمت‌زاده در جریان جشن روز صنعت معدن و تجارت به روال قدیمی از کاهش تسهیلات بانکی به بخش صنعت گلایه کرد و گفت که صنعت ۲۵ درصد و خدمات ۵۲ درصد از تسهلیات بانکی را به خود اختصاص داده است. وی حتی از کاهش ۳۰ درصدی تسهیلاتی که صنعتی‌ها در سال جاری گرفته‌اند نسبت به سال گذشته اشاره کرد تا در مقام دفاع از بخشی که متولی آن است، حق را تمام کرده باشد…
 
 گلایه‌های چندباره محمد نعمت‌زاده، وزیر صنعت معدن و تجارت موجب شد تا ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی کاسه صبرش لبریز شده و به پاسخگویی به این وزیر کابینه برآید.
 
رییس کل بانک مرکزی در عین حال که به پاسخگویی به نعمت‌زاده برآمده است از دور زدن‌های وزارتخانه تحت‌مدیریت نعمت‌زاده در سیستم بانکی نیز پرده برداشته که با گلایه‌هایی از این وزیر کهنه‌کار دولت همراه شده است.
 
ولی‌الله سیف اخیراً نسبت به مجموعه گله‌ها و انتقادات صنعت و به ویژه نعمت‌زاده به عدم همراهی بانک‌ها با آن‌ها واکنش نشان داده و وزارت صنعت را بی‌برنامه دانسته است. به طوری که عنوان کرده با وجود اینکه منابع محدود مالی و تنگنای اعتباری که در شبکه بانکی وجود دارد، تلاش شده تا بتوان با تخصیص بهینه، منابع در اختیار بخشی از صنعت و تولید قرار گیرد که دارای بازده بالاتری باشد، اما متاسفانه در بخش صنعت برنامه مشخصی وجود ندارد که تسهیلات دریافتی را بتواند به بخش‌های با بازده بالا اختصاص دهد…
 
اما گله‌های وی به اینجا ختم نشد و از برخی ناهماهنگی‌ها و حتی دورزدن‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گله کرد. این در حالی است که پس از تفاهم اخیری که قرار شد حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان از منابع بانک‌ها برای حمایت از ۷۵۰۰ واحد کوچک و متوسط اختصاص یابد و قرار بود وزارت صنعت برنامه‌ای را با همکاری سازمان مدیریت به اجرا درآورد، ظاهراً وزارت صنعت در این باره بدون هماهنگی با سازمان‌های مربوطه از جمله بانک مرکزی اقداماتی انجام داده است. به طوری که بنابر آنچه سیف عنوان کرده قرار بود تا کارگروهی که در استان‌ها تشکیل می‌شود در صورتی که تشخیص دهد چرخ تولید واحد‌ها با دریافت تسهیلات به گردش درمی‌آید در اسرع وقت نسبت به معرفی مستقیم به بانک مرکزی اقدام کنند، اما با وجود این توافق وزارت صنعت، بدون هماهنگی با بانک مرکزی اقدام به راه‌اندازی سامانه و ثبت‌نام از واحدهای تولیدی متقاضی دریافت تسهیلات کرده آن هم در شرایطی که برنامه‌ای برای تامین نیاز ثبت‌نام‌کنندگان در این سامانه وجود نداشته است.
 
سیف معتقد است این اقدام وزارت صنعت، معدن و تجارت موجب توقع بیجا شده که به هیچ‌وجه به مصلحت نیست، در حالی که بانک مرکزی هرگز اعلام نکرده که قادر است منابع نامحدود از تسهیلات را در اختیار واحدهای تولیدی قرار دهد.
 
گله‌های رییس کل بانک مرکزی نسبت به ناهماهنگی و عدم پایبندی وزارت صنعت به توافقات طرفین در روابط بانکی در حالی مطرح می‌شود که پیش‌تر نیز این وزارتخانه در رابطه با وام ۲۵ میلیونی خودرو که در سال گذشته طرح آن به اجرا درآمد به قرارداد خود پایبند نماند و با وجود اینکه قرار بود فقط ۱۱۰ هزار دستگاه ثبت نام شده و از سوی بانک مرکزی تامین مالی شود، حدود ۱۳۰ هزار مورد را از سوی متقاضیان ثبت نام کرد که در ‌‌نهایت با بلاتکلیفی خریداران مازاد بر توافق اولیه همراه شد تا اینکه در ادامه با توافقات دیگر بانک مرکزی ۲۰ هزار مورد مازاد را نیز با شرایط خاص پذیرفت.
 
با این حال باید یادآور شد که با وجود اینکه صنعت و معدن بالا‌ترین سهم از تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش را دریافت می‌کند، اما نتوانسته در رشد اقتصادی تاثیر چندانی داشته و حتی در سال گذشته با رشد منفی همراه بود. روندی که البته انتقاد سایر مدیران اقتصادی دولت و به ویژه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را نیز به همراه داشت.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید