ادویه‌ای مختص لاغری که معجزه می‌کند

0

گیگر :

آیا شما هم جزو افرادی هستید که سعی دارید وزن خود را کاهش دهید؟ اگر پاسخ مثبت است، کرفسی را که در دست دارید، کنار بگذارید و سراغ کابینت ادویه‌ها بروید. تحقیقات جدید نشان دادند پودر زیره سبز به کاهش چشمگیر وزن کمک می‌کند، چربی را کاهش می‌دهد و سطح کلسترول را به طور طبیعی متعادل می‌کند.

محققان دانشکده پزشکی دانشگاه شهید صدوقی ایران به صورت تصادفی ۸۸ زن که یا دچار اضافه‌وزن بودند یا چاقی مفرط داشتند را به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه به مدت ۳ ماه مشاوره تغذیه داشتند و کالری دریافتی روزانه خود را تا ۵۰۰ کالری کاهش دادند. با این حال، یک گروه روزانه ۳ گرم پودر زیره سبز را داخل ۱۴۱ گرم ماست مصرف می‌کرد. این در حالی است که گروه دوم نیز همین میزان ماست را بدون زیره سبز مصرف کردند.

در پایان این آزمایش ۳ ماهه، اعضای گروهی که از زیره سبز استفاده کرده بودند، ۱۳۶۰ گرم بیشتر از گروهی که زیره سبز نخورده بودند، وزن کم کردند. در کل گروه زیره سبز ۵۸۹۶ گرم وزن خود را کاهش دادند. جالب است بدانید درصد چربی بدن اعضای گروه زیره سبز تا ۱۴٫۶۴ درصد که ۳ برابر گروه کنترل است، کاهش پیدا کرده بود. ظاهراً این نتیجه به دلیل مصرف زیره سبز به دست آمده است.

زیره سبز بر روی فعالیت‌های داخل بدن نیز تأثیر مثبت داشت. سطح چربی‌های مضر خون یا تری‌گلیسیریدهای اعضای گروه زیره سبز تا ۲۳ درجه کاهش پیدا کرد. این در حالی است که سطح چربی‌های مضر گروه دیگر تنها ۵ درجه کاهش داشت. افرادی که زیره سبز مصرف کرده بودند تا ۱۰ درجه کلسترول بد خود را کاهش دادند؛ اما گروه دیگر تنها نیم درجه کلسترول بد را کاهش دادند.

حتماً با خود می‌گویید چگونه گروهی که زیره سبز مصرف می‌کرد، توانست با خوردن میزان کمی از این ادویه به چنین تغییرات مهمی دست یابد؟ قبل از هر چیزی باید بگوییم زیره سبز سرشار از فیتوسترول است؛ همان ماده شیمیایی گیاهی که مانع جذب کلسترول در بدن می‌شود. از آنجا که این اولین تحقیقی است که انجام می‌شود تا نشان دهد این ادویه در روند کاهش وزن تأثیر مثبت دارد، نویسندگان این تحقیق فکر می‌کنند زیره سبز همانند سایر ادویه‌های تند به طور موقت سرعت سوخت‌وساز را افزایش می‌دهد.
اگر می‌خواهید خودتان زیره سبز را امتحان کنید و تأثیر آن را بر روی کاهش وزن ببینید، با ما همراه باشید. از آنجا که ترکیب زیره سبز با ماست ساده خوراکی خوشمزه‌ای به عنوان یک میان وعده محسوب نمی‌شود، در ادامه چند روش جذاب برای مصرف زیره سبز برایتان گردآوری کرده‌ایم:

  • چند قاشق چای‌خوری پودر زیره سبز به سبزیجات مورد علاقه خود اضافه کنید. این ادویه با سیب‌زمینی شیرین، کدو حلوایی، هویج، کدو مسما و گل‌کلم طعم فوق‌العاده‌ای دارد.
  • پودر زیره سبز را با پودر فلفل، پودر سیر، پودر پیاز، پاپریکا و پودر فلفل قرمز ترکیب کنید و به هنگام پخت غذا از آن استفاده کنید.
  • کمی زیره سبز به حموس اضافه کنید.
  • کمی پودر زیره روی نخود بوداده یا مغز میوه بپاشید.

cover

پاسخ دهید