ارائه نکردن شرح حال بیمار، خطای آزمایشگاهی را زیاد می‌کند

0

دبیر علمی هفدهمین همایش آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه ایران گفت: ارتباط بین پزشکان معالج و پاتولوژیست‌ها و ارائه شرح‌ حال بیمار به آزمایشگاه‌ها یکی از مهم‌ترین ارتباطات بین رشته ای در حوزه آزمایشگاه است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ تینا شوشتری زاده دبیر علمی هفدهمین همایش آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه ایران به مناسبت برگزاری هفدهمین همایش سالانه آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه اظهار کرد: حدود 50 درصد تشخیص‌های مربوط به نمونه‌های پاتولوژی براساس شرح‌حال بیماران صورت می‌گیرد، بنابراین لازم است پزشکان معالج شرح‌حال بیماران را برای این آزمایشگاه‌ها ارسال کنند.

وی افزود: برای این منظور دستورالعملی در این زمینه تدوین و به پزشکان ابلاغ‌شده است اما با این‌حال اگر برخی پزشکان شرح‌حال بیمار را برای آزمایشگاه‌های پاتولوژی ارسال نکنند، پاتولوژیست‌ها موظف به گرفتن شرح‌حال از خود بیماران هستند.

شوشتری زاده گفت: داشتن شرح‌حال بیماران، به پاتولوژیست‌ها کمک می‌کند تا تفسیر صحیح‌تر و سطح بالاتری از آزمایش انجام‌شده را به پزشکان معالج ارائه دهند.

دبیر علمی همایش آسیب‌شناسی و طب آزمایشگاه اظهار کرد: آزمایشگاه‌ها باید به‌عنوان یک مرکز پزشکی دیده شوند که می‌توانند خدمات پزشکی به بیماران ارائه دهند و از این منظر باید شرح‌حال کامل بیمار و شک بالینی پزشک در مورد بیماری به آزمایشگاه‌های پاتولوژی ارائه شود تا این آزمایشگاه‌ها بتوانند تفسیر درستی از آزمایش‌ها ارائه دهند.

شوشتری زاده با تأکید بر این‌که در حال حاضر خدمات آزمایشگاه‌ها در سطح بسیار بالایی ارائه می‌شود، افزود: با این‌حال تلاش داریم با تدوین یک پروتکل سطح استانداردها را ارتقا داده و خدماتی در سطح بالاتر به بیماران ارائه دهیم.

 برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید