از ˝خاک آستان مولا˝ تا ˝قراضه‌چین˝ / قطعاتی که برای امام علی (ع) خوانده شدند

0

گیگر:

علیرضا عصار، صدیق تعریف، محمد اصفهانی، محسن چاوشی و… جزو کسانی هستند که در این سال‌ها با انتشار آثار به‌یادماندنی ارادت خود را نسبت به امیر المؤمنین نشان داده‌اند.

گروه فرهنگ و هنر: هر سال با فرا رسیدن شب‌های قدر و روز شهادت امیرالمؤمنین علی (ع)، هنرمندان با ارائه آثاری با این مضامین سعی در عرض ارادت خود به مقام این امام بزرگوار دارند. در این بین، ترانه‌‌هایی بیش از دیگر قطعات خاطره‌ساز هستند که به برخی از آن‌ها در این نوشته اشاره کرده‌ایم.

صدیق تعریف (سریال “امام علی ع”)

به گزارش بولتن نیوز، مگر می‌شود آن دم مسیحایی صدیق تعریف در تیتراژ ابتدایی سریال ماندگار “امام علی‌ (ع)” ساخته فرهاد فخرالدینی را نادیده گرفت؟ آهنگ کتاب‌های “مقاصد‌الحان” و “جامع‌الحان” عبدالقادر مراغه‌ای با حروف ابجد نوشته شده است و تاکنون شمار زیادی از پژوهشگران خارجی و داخلی روی آن کار کرده‌اند، اما هیچ‌کدام موفق نشدند که شعر و آهنگ این قطعات را با هم تطبیق دهند. این فرهاد فخرالدینی بود که توفیق کشف این کار را با 30 سال پژوهش به دست آورد و گوشه‌ای از آن را در مجموعه “امام علی (ع)” به کار برد. بی‌شک، سرآمد تمامی آثار موسیقایی-مذهبی کار موسیقی فیلم سینمایی “امام علی (ع)” بود که با آواز عبدالقادر مراغه و تصنیف صدیق تعریف روی ملودی فرهاد فخرالدینی قطعه‌ای ناب به دست آمده بود.

علیرضا عصار (ای کاروان)

این قطعه با اینکه در آن نامی از امام علی (ع) در آن برده نشده ولی حال و هوای قلندری و عرفانِ علوی دارند. “ای کاروان” یا همان “قدسیان آسمان” از قطعات آلبوم “کوچ عاشقانه” است که در زمان خود بسیار گل کرده و بیش از کارها دیگر این خواننده مورد توجه قرار گرفت. این کار به دفعات در تلویزیون ملی پخش شده است.

قطعه “خاک آستان مولا” با صدای خشایار اعتمادی

“خاک آستان مولا” که در سال 76 به عنوان چهارمین اثر با صدای خشایار اعتمادی از رسانه ملی منتشر و سپس به عنوان اولین قطعه از آلبوم “فصل آشنایی” که مجموعه‌ای با حضور پنج خواننده مطرح دوران آغاز فعالیت مجدد موسیقی پاپ بود از شرکت سروش عرضه شد، یکی از آثار جاودانه‌ای است که در مدح و ستایش مولی‌‌الموحدین امام علی (ع) اجرا شده است. دکتر مظاهر مصفا ترانه این قطعه را سروده و فؤاد حجازی نیز آن را تنظیم کرده است. خشایار اعتمادی پیش از این درباره این ترانه گفت: 21 ساله بودم و پیش از آن‌که حتی برای گرفتن مجوز به صورت جدی اقدام کنم این ترانه را اجرا کردم و در واقع این قطعه اولین قطعه‌ای بود که به صورت حرفه‌ای اجرا کردم. این‌که چه شد این ترانه به دستم رسید و چه پیش آمد که با فؤاد حجازی که تقریباً هم‌سن بودیم تصمیم گرفتیم این اثر را اجرا کنیم، اتفاقی ا‌ست که برای آن برنامه‌ریزی از پیش تعیین شده‌ای وجود نداشت. گاهی برای بعضی اتفاقات انتخاب می‌شویم و شاید احساس عمیق دلبستگی که به امام علی (ع) داشتم باعث شد این ترانه سهمی از صدای من باشد و محبت و توجه صاحب این اثر از گذشته تا همیشه بر تمام زندگی‌ من سیطره پیدا کند. همواره به علم، خرد، احسان، انسانیت و مهربانی شخصیت امام علی (ع) نسبت به جنگ‌آوری و سلحشوری ایشان دلبسته‌تر بوده‌ام و بی‌شک همین محبت است که بر زندگی‌ام سایه افکنده است. در یک جمله می‌توان گفت: حضرت علی (ع) فکر و روح آزاده‌ای داشت.

قطعه “بوسه بر تیغ” با صدای مهراج محمدی

سال‌هاست مهراج محمدی نامی آشنا در بین اهالی موسیقی و مخاطبین این هنر است و با ارائه آلبوم‌هایی همچون “بی‌خیال”، “بوسه بر تیغ” و “ایلا” را به فاصله دو سال از هم منتشر شدند، توانستند به جایگاه خوبی دست پیدا کند. با اینکه سال‌هاست اثر تازه‌ای از این خواننده منتشر نشده و او همچنان در انتظار کسب مجوز از سوی ارشاد است اما قطعه جاودانه “بوسه بر تیغ” بیش از هر قطعه و آلبوم دیگری نام مهراج محمدی را پس از گذشت سال‌ها همچنان یادآور می‌شود.

قطعه “پدر” با صدای مازیار عصری

با اینکه متن قطعه “پدر” با ترانه‌ای از فریبا فدایی و آهنگسازی رامین یوسف‌زمانی که به عنوان یکی از تولیدات مرکز موسیقی با صدای مازیار عصری از صداوسیما منتشر شد، بیشتر به موضوع و نقش یک مرد به عنوان پدر اشاره دارد اما کلیپی که برای این اثر ساخته شد، با موضوعیت نقش پدری امام علی (ع) به یکی از قطعاتی مبدل شد که آینه‌ هر چند کوچکی از محبت و عطوفت این بزرگمرد تاریخ در برخورد با اطفال و یتیم‌دوستی ایشان بود.

محسن چاوشی (قراضه‌چین)

آقای خاص هم مانند دیگر هنرمندان موسیقی تا امروز کارهای مختلفی را در وصف ائمه اطهار خوانده که از میان این قطعات کاری با نام “کلاغ رو سیاه” درباره امام هشتم (ع) و دیگری “قراضه‌چین” برای امام علی (ع) سروده بیشتر در مرکز توجه قرار گرفت.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید