از خواص جنجالی سیاه دانه چه می دانید؟

0

گیگر :

سیاه دانه یکی از پرخاصیت ترین دانه های موجود می باشد.دانه گیاه سیاه دانه در طب سنتی بسیاری از کشورها، جهت پیشگیری و درمان بسیاری از اختلالات و بیماری ها از جمله: سرفه, آسم, احتقان بینی, سردرد, دندان درد, کرم های روده ای, اختلالات قاعدگی, بیماری های گوارشی و ناتوانی جنسی استفاده می شود.

 

سیاه دانه با نام علمی Nigella sativa L. یک گیاه علفی یکساله متعلق به تیره آلاله (Ranunculaceae) می باشد. پراکنش ( میزان پراکندگی ) طبیعی این گیاهان، در جنوب اروپا، شمال آفریقا و جنوب غربی آسیا می باشد و در هند، كشورهای عربی، اروپا و ایران برای اهداف درمانی استفاده می شده است.

 

از خواص جنجالی سیاه دانه چه می دانید؟

 

همگی مواد فوق دارای اثرات دارویی شناخته شده ای هستند و از آنتی اکسیدان های معروف به حساب می آیند و وجود همین مواد در سیاه دانه است که نگاه بسیاری از محققان را در مطالعات سرطان به این گیان معطوف کرده است.تیموكینون از جمله تركیباتی است

 

كه بخش عمده ای از اثرات دارویی سیاه دانه را موجب می شود. این ماده ارزشمند در بهبود بیماری های سرطانی نیز مورد آزمایش قرار گرفته است و اثرات درمانی آن در درمان سرطان ها شناخته شده است. تزریق مستقیم روغن سیاه دانه به سلول توموری طی 30 روز متوالی باعث کاهش اندازه 2/5 سانتی متری سلول های توموری شده است.

 

از خواص جنجالی سیاه دانه چه می دانید؟

 

تاکید تمامی کتب طب سنتی و مدرن دارویی، بذر گیاه سیاهدانه را باید سریعا پس از شکستن پوست آن مصرف کرد چرا که مواد درون آن سریعا اکسید شده و سمیت پیدا می کنند.سیاه دانه را می توانید با ترکیب عسل مصرف کنید، به این صورت که بذر سیاه دانه را نیم کوب کرده

 

به طوری که بذرها شکسته شوند و سپس سریعا با مقدار مساوی عسل مخلوط کنید. این ترکیب بسیار قوی بوده و در طب سنتی در درمان: کبد چرب، زخم معده و در درمان بسیاری از بیماری هایی که عامل آن در طب سنتی سردی شناخته می شود، کاربرد دارد.افراد با بیماری های قلبی باید در مصرف بذر آن دقت کنند چرا که مصرف بیش از حد آن باعث بروز برخی اختلالات خونی می شود.

پاسخ دهید