از سنگینی هزینه های درمان بر دوش زوج های نابارور تا جای خالی حمایت بیمه ها

0

تمرکز بیشتر بر روی ارائه خدمات خاص خصوصا در زمینه درمان ناباروری، می تواند بستر مناسبی برای کسب درآمد ارزی کشور ایجاد کند.

از سنگینی هزینه های درمان بر دوش زوج های نابارور تا جای خالی حمایت بیمه ها

حمید گوارابی رییس پژوهشکده رویان در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی ؛ گفت: بسیاری از اروپایی ها و ایرانیان مقیم اروپا برای درمان ناباروری به پزشکان ایرانی با تجربه داخل و خارج از کشور مراجعه می کنند و این حاصل مقایسه ای است که این افراد بین خدمات و تجربیات ما با سایر کشور ها در زمینه ناباروری دارند.

وی در ادامه افزود: این مسئله سبب شده است که به غیر از این قشر، از کشورهای همسایه و دوردست نیز  برای درمان های مختلف از جمله ناباروری به ایران مراجع داشته باشیم.

گوارابی اظهار داشت: تمرکز بیشتر بر روی ارائه خدمات خاص خصوصا در زمینه درمان ناباروری، می تواند بستر مناسبی برای کسب درآمد ارزی کشور  ایجاد کند.

رییس پژوهشکده رویان بیان کرد: با حمایت مجتمع دارویی و درمانی هلال احمر، مرکز درمانی ناباروری در رویان تاسیس نموده ایم، همچنین امکاناتی را نیز برای پذیرفتن بیماران خارجی فراهم آوردیم تا به وسیله این گونه تسهیلات توان علمی خود را در زمینه ناباروی به سایر کشورهای جهان نشان دهیم.

وی با تاکید بر داشتن سبک زندگی سنتی و استفاده از روش تغذیه ای سالم بر سلامت جامعه ایرانی، تصریح کرد: مشکلاتی چون آلودگی هوا، سبک زندگی، تغذیه و آب مصرفی، استفاده بیش از حد از اتومبیل، کم تحرکی و چاقی تاثیر ثابت شده ای در زمینه ایجاد ناباروری و سایر بیماری ها دارند، همچنین استفاده چندباره از  بطری های نوشابه و آب معدنی به دلیل پلیمر موجود در آن بر ایجاد ناباروری تاثیر گذار هستند. 

رییس پژوهشکده رویان با بیان اینکه پرداخت هزینه درمان برای همه مردم در بیماری های مختلف خصوصا ناباروری معضل بزرگی است ابراز داشت: متاسفانه در گذشته ناباروری بیماری به حساب نمی آمد، ناباروری مانند سایر بیماری ها مستلزم هزینه است و دولت باید از افراد تحت پوشش بیمه برای جبران بخشی از هزینه ها حمایت کند.

وی تصریح کرد: معمولا افراد نابارور در شهرستان به سختی هزینه درمان خود را فراهم می کنند و درمان این بیماری به دلیل طولانی تر بودن روند درمان آن هزینه بیشتری را به دنبال دارد. 

گوارابی بیان کرد: قصد بر این است که در تعرفه دولتی حدود 80 درصد از هزینه ها را دولت جبران کند که این باید عملا اتفاق افتد.

رییس پژوهشکده رویان تصریح کرد: در درمان ناباروری غیر از مرحله نهایی که قصد بر حمایت وزارت بهداشت است در مورد سایر مسائل مانند ویزیت، کارهای آزمایشگاهی و سونوگرافی به دلیل متعدد بودن این هزینه ها  باید تحت پوشش قرار گیرند، همچنین در بخش خصوصی خدمات درمانی تحت پوشش بیمه نیز باید بازگشت مطالباتشان با تسریع صورت پذیرد.

لینک مطلب

پاسخ دهید