از سیمان تا حشره کش در بستنی ها/ بعد از خواندن این خبر دیگر لب به بستنی نمی زنید

0

خوردن بستنی پیشنهادی است که نمی توان به راحتی از آن گذشت اما در ورای ظاهر خوش رنگ و ظاهر فریب این محصول تجاری صدها ماده شیمیایی مهلک و مرگبار وجود دارد.

گفتنی است، کارشناسان خطرناک ترین مواد مضر در بستنی را شامل طعم دهنده های مصنوعی ، شیرین کننده ها ، رنگ های صنعتی ، امولسیفایر و سایر مواد افزودنی می دانند که با عث طعمی اعجاز انگیز اما مملو از خطر در مصرف کننده ها می شود.

از سیمان تا حشره کش در بستنی ها/ بعد از خواندن این خبر دیگر لب به بستنی نمی زنید

علاوه بر مواد فوق، چندی پیش چالشی در جهان در باره استفاده از چوب های نامرغوب در برخی برندهای تجاری بستنی مطرح شد، بستنی به دلیل مواد قندی و چربی که در خود دارد می تواند عامل چاقی ، ابتلا به دیابت و خرابی دندان ها بویژه در نوجوانان شود.

از جمله مواد سمی که در ساختار بستنی به کار می روند و با وجود درصد بسیار کم در ترکیب بستنی می توانند مواد مضر را وارد بدن کنند می توان موارد زیر را نام برد:

ALDEHID C-17 ، این ماده برای بهبود طعم و ایجاد مزه ترش در بستنی های میوه ای مانند تمشک، شاتوت و توت فرنگی به کار رود و در واقع نوعی مایع است که در تولید رنگ های آنیلین ، پلاستیک و لاستیک در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

AMIL ACETAT ، نوی ماده شیمیایی است که برای ایجاد طعم موز در بستنی های موزی به کار می رود و کاربرد اصلی آن در صنعت برای ایجاد و قوام دادن رنگ های روغنی است.

BENZIL ACETAT، طعم توت فرنگی در بستنی های خوش طعم نتیجه استفاده از این ماده شیمیایی است که در اصل به عنوان رقیق کننده نیترو مورد استفاده قرار می گیرد.

BUTIRALDEHID، بهبود طعم و مزه بستنی با طعم فندق محصول اضافه کردن این ماده است که یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده در سیمان است.

از سیمان تا حشره کش در بستنی ها/ بعد از خواندن این خبر دیگر لب به بستنی نمی زنید

ETIL ACETAT، افزودن این ماده به بستنی باعث ایجاد طعم و عطر آناناس می شود ولی کاربرد اصلی آن به عنوان یک ماده موثره در تمیز کردن چرم و پارچه در صنایع است، ETIL ACETAT ماده ای بسیار خطرناک است و می تواند آسیب های جدی به کبد، قلب و قفسیه سینه افراد وارد کند.

PIPERONAL، ماده ای برای ایجاد طعم وانیل در مواد غذایی است اما در اصل به عنوان یک ماده ضد حشره و شپش در داروها و حشره کش های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کارشناسان بر این اساس به افراد توصیه می کنند که  حتما هنگام خرید بستنی های تجاری به بسته بندی محصول نگاه کنند و در صورت وجود مواد بالا بر روی بسته بندی آن ها از خرید آن بستنی خودداری کنند، زیرا این مواد می توانند در  افراد باعث ابتلا به انواع بیماری ها، بروز آلرژی ، انواع سرطان و مسمومیت های غذایی شوند.

خرید بستنی ازبرند های استاندارد و صرف اندکی وقت و علاقه برای درست کردن بستنی های میوه ای خانگی خوش طعم می تواند سلامت افراد را تامین کند.

منیع:FHFN

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید