از صفر تا صد مشکلاتی که دانشجویان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند/پاشیدن بذر “پیگیری مسئولان” در زمین دانشگاه آزاد

0

روز‌های گرم سال آمد و نوبت به شروع کلاس‌های دانشجویان رسید شروعی که گاهی اوقات آغازش هم با هزاران مشکل است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ با شروع فصل تابستان دغدغه دانشجویان برای ثبت نام آغاز می شود، از ارائه ی دروس برای انتخاب واحد گرفته تا زمان ثبت نام دل مشغولی‌های دانشجویان به حساب می آید، دانشجویانی که قرار است در مسیر سازندگی ایرانمان گام های مثبتی را بردارند. همین موضوع ما را بر آن داشت تا پای درد دل دانشجویان دانشگاه آزاد بنشینیم.

سلیقه در نمره دادن!

با عده ای از دانشجویان که صحبت می کردیم با تمام احترامی که برای استادان تراز اول دانشگاه خود قائل بوند اما گله از استادانی داشتند که شاید در استخدام و انتخاب آنها باید اندکی تامل می شد، استادانی  که شاید کم بودن بار علمی شان دلیل سلیقه ای نمره دادن پایان ترم هر دانشجو باشد.

یکی از دانشجویان می گوید از سلیقه ای نمره دادنشان که بگذریم دیر نمره دادن استادان این مشکلات را چند برابر کرده به گونه ای که شاید هیچ قدرتی توانایی مقابله با این موضوع را ندارد مگر آن که جدیت مسئولان دانشگاه آزاد بتواند جلوی این بی قانونی را بگیرد.

تزریق هزاران عضو هیات علمی به دانشگاه آزاد اسلامی

حسین زاده لطفی معاون آموزشی دانشگاه آزاد در این خصوص می گوید: با توجه به دستورات ریاست این دانشگاه بنا شد که طی دوره ای چهار ساله 20 هزار عضو هیات علمی به طور تمام وقت در دانشگاه شروع به کار کنند، از این تعداد سه هزار و 200 نفر جذب تمام وقت داشتیم که به مجموعه اساتید اضافه شدند.

وی ادامه داد: از فراخوان های گذشته یک هزار نفر باقی مانده‌اند و سه هزار و 900 نفر در فراخوان جدید در حال اضافه شدن هستند که تمامی آنها با مدرک phd در دانشگاه به دانشجویان آموزش می دهند بنابراین آن چه برخی از دانشجویان اعتقاد دارند که اساتید به دلیل بار علمی کم، به صورت سلیقه‌ای به آنها نمره می دهند، صحت ندارد.

از صفر تا صد مشکلاتی که دانشجویان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند/پاشیدن بذر

ترک عادت هایی که موجب مرض است!

مشکلات دیگری که قوز بالا قوز برای دانشجویان است اعتراض به نمرات پایان ترم و در نهایت عدم رسیدگی استادان و مواجه شدن دانشجویان با تکرار مکررات “اعتراض وارد نیست”می‌باشد،(هر چند که این خود عادتی شده و ترک آن موجب مرض است) و هرگاه هم برای یک پرسش ساده به مسئولان مراجعه می کنند با جواب های سر بالا مواجه می شوند و دانشجو می ماند و هزاران سوالی که در ذهنش در انتظار پاسخ است.

اما وقتی که این موضوع را با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی در میان گذاشتیم تکذیب کردند و اظهار داشتند هر اعتراضی از سوی دانشجویان بابت نمرات حتما مورد بررسی قرار می گیرد و هیچ کدام از افراد نباید ارباب رجوع را بی پاسخ بگذارند.

محدودیت دانشجویان حتی در کمترین امکانات

از حق که نگذریم، پاره ای از این مشکلات در مورد تمامی واحد های دانشگاه آزاد صدق نمی کند اما بعضی از واحد ها در برخی از زمینه  ها حسابی گل کاشتند و از لحاظ امکانات در پایین ترین سطح قرار دارند. وقتی این موضوع را با حسین زاده لطفی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی در میان گذاشتیم، بیان داشت: ما تمام تلاش خود را می کنیم که دانشجویان تمامی امکانات لازم برای ادامه تحصیل خود را در بهترین شرایط داشته باشند به گونه ای که حتی دانشگاه آزاد در ترم تابستان این امکان را به دانشجویان داده که دانشجو در هر واحد تحصیلی که می خواهد و در صورت ارائه شدن درس مورد نظر ترم خود را بگذراند و هیچ محدویتی برای تحصیل در هیچ واحدی در این ایام وجود ندارد.

در پایان باید خاطر نشان کرد که این ها پاره ای از درد دل‌های دانشجویان دانشگاه آزاد بود و هیچ خصومت شخصی و قبلی چاشنی آن نشده بود و از همه این‌ها گذشته برخی از واحد های دانشگاهی خدمات رفاهی خوبی برای دانشجویانشان فراهم می‌کنند که حقیقتا قابل چشم پوشی نیست امید به اینکه این خدمات در تمامی واحد های دانشگاهی به مرحله ی اجرایی برسد.

گزارش از بهاره درویشی

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید