از مصرف خودسرانه “امپرازول” تا “رفلاکس معده” (سری اول)

0

سوالاتی که کاربران باشگاه خبرنگاران در قسمت”کلینیک آنلاین” مطرح کرده بودند، توسط “متخصص گوارش ” پاسخ داده شده است.

شما هم می توانید با مراجعه به کلینیک باشگاه خبرنگاران و طرح سوالات خود پاسخ را از پزشکان مطرح در آن بخش دريافت كنيد.

اما پاسخ سوالات برخي از کاربران درخصوص “بیماری های گوارشی” كه توسط ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش داده شده است، به شرح زیر است:

رفلاکس معده چیست؟

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش  درباره  رفلاکس معده گفت : برگشت غذا از مری به دهان را رفلاکس معده گفته و این بیماری قابل درمان است. 

نفخ و زخم معده و راه‌های پیشگیری 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در پاسخ به این سوال گفت: نفخ علامت گرفتگی روده بزرگ است ولی زخم معده اغلب با درد معده همراه است. زخم معده با آندوسکوپی تشخیص و در صورت وجود میکروب هلیکوباکتر از بین می‌رود. 

وی افزود: اغلب ما ایرانیان به دلیل استفاده بدون دستور آنتی بیوتیک مانند مسکن‌ بروفن، دیکلوفناک، موجب بروز زخم یا مشکلات معده می‌شویم . 

آمپرازول مضر یا مفید؟ 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص داروی آمپرازول و مصرف مداوم آن گفت: این دارو عوارض زیادی ندارد ولی در بلند مدت بخصوص در بانوانی که مستعد بیماری‌ های زمینه‌ای مانند پوکی استخوان هستند بهتر است هر روز مصرف نشود . 

وی ادامه داد: افرادی که آمپرازول مصرف می‌کنند هر چند وقت یکبار با آزمایش کمبود B12 و کاهش منیزیم سطح این دو را اندازه‌گیری نمایند.مصرف خودسرانه این دارو ممنوع است و مصرف بی رویه ان عوارض جبران ناپذیری دارد.

برگشت غذا یا رامینیشن؟  

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص برگشت غذا به دهان گفت: رامینیشن یا نوشخواری عامل روانی داشته و فرد با مراجعه به مشاور روانپزشکی و یا با دستور نگه داشتن تنفس به این صورت که یک دست را روی شکم و یک  دست را روی سینه قرار دهد و نفس را نگه داشته و روزانه چندین بار این عمل را تکرار کند تا برطرف شود. 

درمان اسهال و IBS 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص درمان اسهال و IBS است گفت: سعی کنید غذای پر حجم نخورید. کسانی که در وعده سحری اسهال می‌شوند، سبزی، سالاد نخورند اگر خیلی شدید باشد برای چند روز از لوپرامید استفاده کنند. 

درد صبحگاهی معده چیست؟ 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش گفت: کسانی که در صبحگاه درد معده دارند مشکوک به زخم بوده و حتما به پزشک مراجعه کنند. 

ادرار غلیظ در ماه رمضان 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در این خصوص گفت: کسانی دچار ادرار غلیظ می‌شوند باید آب بیشتر مصرف کنند تا این عارضه بر طرف شود در صورت رفع نشدن به پزشک مراجعه کنید. 

هلیکوباکتر و ترش کردن معده چیست ؟

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص هلیکوباکتر گفت: هیلیکوباکتر میکروبی است که در معده موجب بروز زخم وناراحتی معده می‌شود. کسانی رفلاکس معده دارند معمولا با ترش کردن معده هم مواجهند. بهتر است از ادویه جات، شکلات ، نوشابه گاز دار استفاده نکنند. 

عفونت مادرزادی گلو 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص این بیماری گفت: به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود. 

احساس دفع مزاج چیست ؟

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص دفع مزاج به خصوص پس از اندکی از صرف غذا گفت: احتمال روده تحریک پذیر وجود دارد. معمولا با آزمایش مدفوع مشخص شده و اگر همراه با درد و به مدت طولانی باشد باید از مصرف مواد غذایی کربوهیدرات ، مانند: مواد قندی، کلم، اسفناج پرهیز شود. 

IBS چیست؟ 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص آی بی اس گفت: این بیماری در ۲۰ درصد افراد جامعه شایع است مشکل در گیرنده روده است اگر بالنی در رکتوم باد کننده فرد بیمار قرار دهیم حتما واکنش نشان می‌دهد روده کوچک مغز دوم انسان است و حتی در بیشتر افراد به هنگام خطر برق یا استرس دچار اسهال می‌شوند که به آی بی اس معروف است. 

وی ادامه داد: حساسیت بیش از حد روده‌ها ، رفتارهای پرخطر و جسمی، در آینده موجب IBS شده حتی رفتارهای ناهنجار پدرو مادر با فرزندان آینده این بیماری را به وجود می‌آورد. همچنین مسافرت‌های که موجب مسمومیت غذایی شود روی گیرنده‌های روده اثر کرده و معمولا اغلب اوقات با استرس تشدید می شود. 

تورم اطراف ناف 

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص تورم ناف گفت: اگر پوستی باشد به متخصص پوست و اگر داخلی باشد احتمال وجود ناراحتی در روده است که باید به پزشک متخصص مراجعه شود. 

بوی بد دهان و راه پیشگیری از آن  

ناصر ابراهیمی دریانی فوق تخصص گوارش در خصوص بوی بد دهان گفت: طبیعی است مگر میکروب‌های هوازی دهان فعال شود اگر شدید باشد گاهی از آنتی بیوتیک های بی‌هوازی استفاده می‌کنیم . معمولا به بیماران توصیه می‌شود برای جلوگیری از ایجاد بوی بد دهان از غذای پرچرب ، سیر و پیاز، پرهیز کرده و با روزی دو بار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بروز این عارضه جلوگیری کنند. 

 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید