از واقعی سازی تعرفه ها تا کنترل قاچاق دارو در کشور

0

سخنگوی وزیر بهداشت در گفت و گوبخش خبری 18:30 از واقعی سازی تعرفه ها تا کنترل قاچاق دارو در کشورخبر داد.

ایرج حریرچی سخنگوی وزیر بهداشت در خصوص سیاست های وزارت بهداشت برای واقعی شدن تعرفه ها و کاهش پرداخت از جیب مردم گفت: درگام سوم طرح تحول سلامت شاهد واقعی شدن تعرفه ها در بخش خدمات حق العمل بودیم که میزان پرداخت از جیب مردم در شهر و روستا از 10 و 5 درصد به 6 و3 درصد رساندیم ، یعنی هم میزان پرداختی مردم کاهش داشت هم نقش دولت وبیمه در تامین هزینه های سلامت افزایش یافت.

وی افزود : با وجود افزایش میزان تعرفه ها، میزان پرداخت از جیب مردم کاهش یافت.

سخنگوی وزیر بهداشت عنوان کرد: از جمله اقدامات مهم صورت گرفته در سال گذشته مشخص کردن قیمت واقعی خدمات بود. به طور مثال تعرفه مصوب برای بستری در یک شب در بیمارستان دولتی 108هزار تومان و قیمت واقعی آن 203هزار تومان محاسبه شد. 

وی تاکید کرد: با وجود افزایش 10درصدی تعرفه ها هنوز با قیمت واقعی فاصله ی زیادی داریم.

حریرچی در پاسخ به اینکه آیا متخلفانی در حوزه دارو وجود دارند، گفت : موارد اندکی وجود دارند اما جامعه داروسازان از این اتهام مبرا هستند.

وی افزود: ممکن است دارویی بیش از اندازه مجاز تزریق شود یا با وجود تولید داروی داخل از مشابه خارجی آن استفاده شود که این نوعی خیانت به کشور است.

سخنگوی وزیر بهداشت در خصوص میزان قاچاق دارو در کشور گفت: میزان قاچاق دارو در داروخانه های رسمی کشور صفر یا نزدیک به صفر است. مشکل اصلی در حوزه مکمل ها است که متاسفانه به اشتباه جزو داروها تلقی می شوند.

 وی ادامه داد: در آرایشگاه ها، باشگاه ها و عطاری ها بعضی مواد به عنوان دارو بدون تایید وزارت بهداشت تجویز می شوند. 

حریرچی در پاسخ به دلیل آمارهای ضد و نقیض از سهم بازار دارویی کشور تصریح کرد: سهم عددی داروی تولید داخل از بازار دارویی کشور 97.8 درصد و ارزش ریالی آن 60درصد سهم بازار است که در راستای اقتصاد مقاومتی سهم ریالی داروی تولید داخل با 10درصد افزایش به 70درصد رسیده است.

وی در خصوص تجویز های غیر ضروری گفت:  در سال 95 ارزش سبد دارویی خارجی بالا نمی رود و امیدوارم با همکاری جامعه پزشکی و دقت بیشتر آنها در تجویز دارو مردم کمتر به زحمت بیافتند.

حریرچی در خصوص میزان داروهای قاچاق کشف شده بیان کرد : سه نوع داروی تولید داخل، خارجی، خارجی مشابه داخل داریم که رقابت اصلی بین تولید داخل با خارجی مشابه داخل است.

 وی با بیان اینکه عمده ی موارد گزارش شده به عنوان قاچاق دارو جزو مکمل ها هستند،، افزود: وزارت بهداشت به دنبال تقویت داروی تولید داخل است اما تصور اشتباه برخی افراد مبنی بر بالا بودن کیفیت داروی خارجی نسبت به داروی تولید داخل ، فشار زیادی برای تامین و واردات این داروها به وزارت بهداشت می آورد.

حریرچی در خصوص برنامه های وزارت بهداشت برای مبارزه با قاچاق دارو اظهار داشت: تا چند سال گذشته مردم برای تامین داروی اصلی خود به خیابان خاصی در تهران(ناصر خسرو) می رفتند اما اکنون این گونه نیست. 

وی ادامه داد :متاسفانه برخی داروهای گران قیمت برای بیماران خاص با جعل امضا و اغفال بیمار توسط قاچاقچیان خریداری می شود .

حریرچی با بیان اینکه وزارت بهداشت ضعف خود را کتمان نمی کند ، افزود:  وزارت بهداشت در نظارت بر آرایشگاه ها، باشگاه ها و عطاری ها زمان بروز عوارض پزشکی ورود و با متخلفان برخورد  و در صورت نیاز آن مرکز را پلمپ می کند که نمونه آن چند مواردی بود که در کرج پلمپ شدند.

سخنگوی وزیر بهداشت در پاسخ به اینکه برخورد وزارت بهداشت با پزشکانی که داروی خارجی مشابه داخل را تجویز می کنند، توضیح داد: در مورد پزشکانی که استدلال منطقی در این خصوص را نداشته باشند از طریق انجمن ها، سازمان نظام پزشکی و محاکم مربوطه اقدام لازم را انجام می دهیم.

حریرچی گفت : از کمیسیون بهداشت و درمان به عنوان حامی طرح تحول سلامت برای کمک هایی که به وزارت بهداشت داشتند کمال تشکر را دارم.

پایین بودن کیفیت داروی تولید داخل عامل افزایش قاچاق در این حوزه

محمد حسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه با بیان اینکه قاچاق و مافیای دارو از جمله مشکلات دراین حوزه است ، گفت: خوشبختانه با شروع طرح تحول سلامت گام موثری در جهت مهار قاچاق دارو، به حداقل رساندن واردات بی رویه دارو و کاهش ارز بری به میزان قابل توجه برداشته شد.

وی با بیان این که 20میلیارد دلار کالای قاچاق در کشور داریم ،افزود:  درصدی از این مقدار مربوط به قاچاق دارو است هر چند که با نظارت مجلس دولت و وزارت بهداشت به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

قربانی با بیان اینکه افزایش کیفیت داروی تولید  داخل باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد ،اظهار داشت:  اگر نتوانیم کیفیت داروی داخلی را بالا ببریم جامعه به سمت مصرف داروی خارجی و در نتیجه افزایش تقاضای آن و در نهایت افزایش قاچاق پیش می رود. 

وی با تاکید بر اینکه نظارت بر عطاری ها از وظایف سازمان غذا و دارو است ،گفت : اگر خلاء  قانونی در این بخش وجود دارد مجلس آمادگی لازم برای کمک به وزارت بهداشت در این زمینه هست چرا که در گذشته نیز در خصوص اصلاح قانون و بازدارنده شدن جریمه ها اقداماتی صورت گرفته است.

قربانی عنوان کرد : در دو سال گذشته طبق آمار ارائه شدن از سوی رییس سازمان غذا و دارو 2 هزار میلیارد تومان از واردات غیر قانونی این حوزه جلوگیری شده است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید