از وام ٢۵ میلیونی خودرو تا کارت ١٠میلیونی خرید کالا در «بسته ۶ماهه رونق اقتصادی»؛ تزریق اورژانسی به اقتصاد راکد

0

خبرگزاری میزان – سیاست‌های دولت در تسریع رونق اقتصادی روز گذشته با حضور سخن‌گوی دولت، وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی رونمایی شد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از شهر آرا، رئیس کل بانک مرکزی در نشست رونمایی از بسته رونق اقتصادی از شرایط ویژه خرید اقساطی خودرو خبر داد و گفت: با این روشی که بانک مرکزی در پیش خواهد گرفت، درنهایت مصرف‌کنندگان‌ این امکان را خواهند داشت که تا ٨٠درصد قیمت خودرو و حداکثر تا ٢۵میلیون تومان را در یک دوره هفت ساله پرداخت کنند.

سیف افزود: نرخ مدنظر برای فروش اقساطی خودرو ١۶درصد از طریق نمایندگان مجاز شرکت‌های خودروسازی خواهد بود که براساس آن اسناد توسط شرکت خودروساز به بانک مربوطه آمده و این بانک با ١۶درصد، آن را دریافت می‌کند؛ نرخی که بانک مرکزی آن را با ١۴درصد در اختیار بانک مربوطه قرار خواهد داد.
سیف درباره تسهیلات خرید کالای مصرفی بادوام نیز عنوان کرد: برای این منظور کارت اعتباری پیش‌بینی شده و بانک‌ها مجازند کارت به کارمندان دولتی، بخش خصوصی و کسانی که درآمد مشخص دارند، ارائه کرده و افراد محصولات بادوام از شرکت‌های تولیدی داخلی خریداری کنند. حداکثر اعتبار این کارت‌ها ١٠میلیون تومان با نرخ سود ١٢درصد برای صاحب کارت بوده و منابع بانک مرکزی با نرخ سود ١٠درصد در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی از اجرای سیاست ویژه این بانک برای فروش اقساطی کالاهای تولیدی داخل به‌ویژه خودرو خبر داد.سیف با اشاره به سیاست‌هایی که بانک مرکزی برای تامین مالی تولید‌کنندگان در دوره شش ماهه پیش‌رو تدوین کرده است، اظهار کرد: براین اساس در مصوبات جلسه شورای پول و اعتبار عقد خرید دین در دستورکار قرار گرفت تا بتوانیم با استفاده از آن زمینه‌ای برای فروش کالاهای انباشته‌شده در انبارها ایجاد کنیم.
وی دراین‌باره توضیح داد: با استفاده از مصوبه جدید شورای پول و اعتبار اسناد ناشی از فروش مدت‌دار کالاهای تولیدی در بانک‌های مربوطه تنظیم و منابع آن را بانک مرکزی برای بانک مد‌نظر تامین خواهد کرد.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه نرخ‌های رایج در بازار بین‌بانکی هنوز به میزان ایدئال نرسیده است، براین اساس بانک مرکزی اقدام ویژه‌ای را برای فروش کالاها براساس عقد خرید دین درنظر گرفته است، گفت: بانک‌هایی که در بازار بین‌بانکی منابع را با نرخ روز ٢۴‌درصد دریافت می‌کنند، مجازند اسناد ناشی از فروش مدت‌دار را تنظیم کرده و مستندات خود را به بانک مرکزی بیاورند تا نرخ آن‌ها مورد تجدیدنظر قرار گیرد. به گفته سیف، بانک مرکزی منابع را با نرخ ١۴‌درصد در اختیار بانک‌ها قرار داده و آن‌ها با نرخ ١۶‌درصد به شرکت‌های تولیدی ارائه می‌کنند.

ارز تک نرخی می شود
وی گفت: از سال ٩۵ ارز تک نرخی می شود.رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی درخصوص برنامه کاهش نرخ سود بانکی گفت: تجربه نشان داده سیاست دستوری در ارتباط با نرخ سود بانکی جواب نمی‌دهد و باید به‌سمتی حرکت کنیم که نرخ‌ها در آن فضا به حد قابل قبولی برسد.
سیف در رابطه با خبر واریز ۴/١میلیارد دلار از درآمد نفتی کشور نیز گفت: ماهانه ٧٠٠میلیون دلار از محل منابع استفاده نشده کشور تا اجرایی‌شدن برجام واریز می‌شود که پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی و بخش نفتی با تبدیل این منابع به ریال آن‌ها را به خزانه واریز می‌کنیم.

بسته اقتصادی ۶ماهه دولت
سخن‌گوی دولت و رئیس سازمان مدیریت نیز جزئیات بسته اقتصادی ۶ماهه دولت را اعلام کرد و گفت: از وضعیت اجرای سیاست کلی اجرای اقتصاد مقاومتی خشنود نیستیم.
نوبخت هدف اجرای سیاست بسته را افزایش رشد اقتصادی همراه با سیاست مهار تورم برای دوره ۶ماهه برای دستیابی به اهداف مذکور اعلام کرد و ادامه داد: این دوره ۶ماهه از شروع برجام تا رفع تحریم‌ها که پیش‌بینی می‌شود ۶ماه باشد، به‌طور کوتاه‌مدت خواهد بود.
نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود در نشست خبری اظهارداشت: دولت بنا دارد از ظرفیت بودجه سال ۹۴ و نیز شرایطی که در دوران پساتحریم در رابطه با آزادسازی منابع صورت می گیرد، بهترین استفاده را بکند و بنابراین در ۶ ماهه آتی تا پایان سال می توانیم از منابع آزاد شده در کنار مجوزهای خاصی که داریم، معادل ریالی بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار را در ارتباط با سرمایه‌گذاری در عرصه تولید و در جهت تحریک هدفمند تقاضا استفاده کنیم.
وی عنوان کرد: تا پایان هفته جاری، ۷هزار و ۵۰۰میلیارد تومان از منابع تجهیزشده صرف پرداخت برای اجرای طرح‌های عمرانی خواهد شد. وی عنوان کرد: درحال حاضر ١٠میلیارد دلار معادل ریالی در اختیار کشور است که با سرمایه‌گذاری در عرصه تولید و تحریک هدفمند تقاضا می‌تواند از آن بهره گیرد.نوبخت گفت: هم‌زمان در هفته جاری ۲۰۰میلیارد تومان به‌عنوان یارانه تولید و در جهت پرداخت مابه‌التفاوت سود تسهیلات برای این بخش در اختیار صنعت قرار می‌گیرد و در کنار آن، ۲۰۰میلیارد تومان دیگر برای پرداخت مابه‌التفاوت سود و ارزان‌ترکردن تسهیلات، با همکاری نظام بانکی به بخش کشاورزی اختصاص خواهد یافت. وی از اختصاص ۲۰۰میلیارد تومان برای تشویق صادرات کشور خبر داد .

تورم نقطه‌ای در آستانه تک‌نرخی‌شدن
وزیر اقتصاد نیز با اعلام اینکه در آستانه تک‌رقمی‌شدن نرخ تورم نقطه به نقطه هستیم از کاهش ۲۴درصدی منابع دولتی در نیمه اول امسال خبر داد وگفت: مجموعه عوامل، مشکل کمبود تقاضا در اقتصاد ایران را نشان می‌دهد.
علی طیب‌نیا خاطرنشان کرد: تصمیم داریم ۶هزار میلیارد تومان صکوک اجاره منتشر کنیم که هزار میلیارد تومان از این رقم در بازار سرمایه و ثانویه عرضه می‌شود و قابلیت خرید و فروش خواهد داشت.
وی گفت: ۵هزار میلیارد تومان دیگر هم صرف پرداخت بدهی دولت به طلبکاران خواهد شد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید