از وعده حمایت از ساخت ۱۰ فیلم سینمایی تا سلفی با وزیر!

0

گیگر:

به گزارش بولتن نیوز به نقل از خبرنگار ایسنا در این مراسم حدود چهار ساعته که در سالن همایش های رازی برگزار شد، علاوه بر معرفی برگزیدگان پرشمار جشنواره در چندین بخش مختلف، پیگیری بی‌طرفانه‌ی پرونده‌ی عباس کیارستمی، کمک به درمان مصدومان اسیدپاشی، حضور در «خندوانه» و گرفتن سلفی!  از جمله درخواست‌هایی بود که از وزیر بهداشت شد.   

 محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزارت بهداشت طی سخنانی در این مراسم با بیان اینکه مهمترین نکته در برگزاری این جشنواره‌، انعکاس پیام سلامت به مردم بود، اظهار کرد: مهمترین دغدغه‌ی مردم همان موضوع سلامت است و باید پاسخ بگیرد.

او افزود: جشنواره‌ی سلامت به دنبال ایجاد زمینه‌ای است که آثار سینمایی و تلویزیونی بیشتری در این حوزه داشته باشیم تا موضوعات لازم را به مردم انعکاس دهیم و ضمناً ارتباط جامعه‌ی پزشکی و جامعه‌ی هنری را که در گذشته هم وجود داشته گسترده‌تر کنیم و به نفع مردم از آن بهره ببریم.

ابراهیم داروغه‌زاده، دبیر نخستین جشنواره‌ی فیلم سلامت نیز با اشاره به اینکه تلاش شده جشنواره به جای شخصیت محوری موضوع محور باشد تا از آفت برنامه‌های مشابه مصون بماند، اظهار کرد: در راستای شعار جشنواره یعنی «جوان نمی‌توان ماند، اما سالم چرا…» وارد حوزه‌ای تازه شده‌ایم.و مؤسسه‌ی «آوای هنر سلامت» در آغاز راهی بی‌پایان است و در این مدت کوتاه هم تلاش کرده آثاری همسو در این حوزه تولید و نمایش داده شود.

داروغه‌زاده همچنین اعلام کرد: با حمایت وزیر، امسال آماده‌ حمایت از ۱۰ فیلم با موضوع سلامت هستیم تا بخشی از این نیاز جامعه پاسخ داده شود. ما از طرف وزارت بهداشت و درمان آمادگی حمایت از تولید آثاری در حوزه‌ی سلامت را داریم و دست همکاری به سوی هنرمندان و فعالان دراز میکنیم.

احسان علیخانی که اجرای این مراسم را بر عهده داشت، با اشاره به ازدحام داخل سالن و بیرون ماندن عده‌ی زیادی از هنرمندانی که آثارشان در جشنواره حضور داشت، به تعداد زیاد کودکانی که صندلی‌های سالن را اشغال کرده بودند اشاره کرد و گفت: عمو پورنگ امشب اینجا برنامه نخواهد داشت! اگر ممکن است همکاری کنید تا هنرمندان بتوانند در سالن حضور داشته باشند.

پس از پخش ویدئویی کوتاه درباره‌ی داوود رشیدی، حاضران برای دقایقی ایستاده این هنرمند فقید را تشویق کردند.

درادامه با حضور دکتر وزیر بهداشت، دبیر جشنواره و دکتر ایازی، نوبت به قدرانی از پوران درخشنده رسید و لوح یادبود جشنواره توسط دکتر هاشمی به این فیلمساز اهدا شد.

پوران درخشنده پس از دریافت این جایزه گفت: خوشحالم که این جزیره را از دست آقای هاشمی می‌گیرم؛ چراکه فکر میکنم با آمدن او اتفاقات خوبی برای مردم افتاده است و خودشان هم وارد امور میشوند و کارها را جلو می‌برند.

درخشنده ادامه داد: وقتی جشنواره کلید زده شد، احساس کردم کار به جایی است چون باید کار فرهنگی کرد. این جشنواره مهم است چون با سلامتی روح و جسم تک‌تک ما سر و کار دارد. تا فیلم ساخته نشود کار به جایی نمی‌رسد و راه به جایی نمی‌بریم؛ جامعه در حال حاضر نیازمند ساخت فیلم‌هایی درباره‌ی سلامت روان است. بسیاری از مشکلات فعلی به آموزش‌هایی برمی‌گردد که باید قبلاً به خانواده‌ها داده می‌شد. اگر تابوهایی هست باید به آنها نزدیک شد و از ریشه‌ی دردها حرف زد. باید بودجه‌ای را که صرف درمان می‌کنیم صرف آموزش و پیشگیری کنیم که خوشبختانه وزارت بهداشت همین دغدغه را دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز پس از این قدردانی ضمن بزرگداشت یاد شهدای دولت بویژه شهیدان باهنر و رجایی، یاد و خاطره داوود رشیدی را نیز گرامی ‌داشت و درباره‌ی برگزاری این جشنواره گفت: از کسانی که به تیم برگزاری برای رونق دادن به جشنواره کمک کردند، بویژه آقایان ایازی و داروغه‌زاده سپاسگذارم و امیدوارم این رویداد طلیعه‌ای باشد برای اقدامات بیشتر و بهتر و در دولت‌های آینده هم ادامه پیدا کند.

سلفی رامبد جوان با وزیر

هنرمند دیگری که در این مراسم از او قدردانی شد، رامبد جوان به دلیل گسترش نشاط در جامعه با اجرای برنامه‌ی «خندوانه» بود.

جوان که شال صورتی رنگ نماد انجمن اوتیسم را بر گردن داشت، پس از سلام و علیک با حاضران به سبک «خندوانه» گفت: خوشحالم که تشویقم می‌کنید. کاش عباس کیارستمی هم اینجا بود؛ این را به حساب متلک نگذارید؛ این آرزوی قلبی من و همه‌ی ماست.

او با بیان اینکه «خندوانه» حاصل تلاش افراد زیادی است و او به عنوان نماینده در رویدادهای مختلف حاضر می‌شود، از سید علی احمدی تهیه‌کننده و محمود کریمی از عوامل برنامه‌ «خندوانه» نیز دعوت کرد روی سن بیایند.

جوان خطاب به دکتر قاضی‌زاده هاشمی گفت: من بارها از شما خواهش کردم تا به برنامه‌ی ما بیایید و حتی یک بار از شما قول گرفتم اما شما نیامدید. شما با یک شب حضور در «خندوانه» می‌توانید خیلی از مسائل را اطلاع رسانی کنید و از بسیاری هزینه‌ها جلوگیری کنید. شک نکنید من در برنامه کاری نخواهم کرد که شأن شما از بین برود؛ من آنقدر تربیت دارم که بدانم چطور باید با یک وزیر صحبت کنم! مردم این برنامه را با اعتماد تماشا می‌کنند و حضور شما در این برنامه به دلیل ابعاد دیده شدنش بسیار تاثیرگذار است.

او درباره‌ی تأثیرگذاری برنامه‌ی «خندوانه» گفت: در خندوانه هرشب حدود ۵۰۰ نفر حاضر می‌شوند و حداقل ۱۰ نفر بعد از برنامه به من می‌گویند ما قرص اعصاب می‌خوردیم اما با دیدن این برنامه دیگر قرص مصرف نمی‌کنیم. افرادی بوده‌اند که با همسر خود اختلاف داشتند اما بعد از دیدن برنامه کمی خندیدند و مشکلشان حل شد، البته زمان ما «خندوانه» نبود!

رامبد جوان هم با شوخ‌طبعی به شلوغی و بی‌نظمی بیش از حد سالن اشاره کرد و گفت: این مراسم مثل لاهور و بمبئی برگزار می‌شود و هر آن ممکن است یک نفر با بار از این وسط عبور کند!

مجری «خندوانه» در آخر از وزیر بهداشت خواست تا یک عکس سلفی با جمعیت بگیرند.

در بخش دیگر مراسم نیز کلیپی از فیلم‌های جشنواره برای حاضران پخش شد که قطعه‌ی «به رقص‌آ» با صدای محسن چاووشی روی آن پخش می‌شد که این ترانه با استقبال حاضران در سالن بخصوص دانشجویان مواجه شد و سالن رازی را تا مرز انفجار پیش برد!

گروه موسیقی «دال» نیز در اواسط این برنامه به اجرای سه قطعه از آثار این گروه پرداخت اما دانشجویان حاضر در سالن با گفتن «شاد! شاد!» از این گروه آهنگ‌های شادتری خواستند که البته به دلیل کمبود وقت این اجرا به جاهای شادش نرسید.

رضا درمیشیان کارگردان فیلم «لانتوری» که در این جشنواره برگزیده شد، پس از دریافت جایزه ی خود خطاب به وزیر بهداشت گفت: آقای هاشمی شما گفتید که جراحی آسیب‌دیدگان اسیدپاشی را به رایگان انجام می دهید. اما در حال حاضر بخشی از جراحی این افراد به شکل جراحی‌های لوکس دیده می‌شود. خواهش می‌کنم از طریق بیمه شرایطی فراهم کنید که روند در مان این افراد تسهیل شود.

این کارگردان خطاب به دکتر ایازی نیز گفت: شرایطی فراهم کنید که ان. جی. او یا صندوقی از این افراد حمایت کند زیرا این افراد علاوه بر مشکلات جسمی از مشکلات روحی زیادی نیز رنج می‌برند.

بهنام بهزادی کارگردان فیلم «وارونگی» نیز بعد از دریافت جایزه‌اش، به پرونده‌ی پزشکی کیارستمی اشاره کرد و گفت: این جشنواره احتمالاً مهم‌ترین تقاطع جامعه‌ی هنری و جامعه‌ی پزشکی، بعد از ماجرای درگذشت عباس کیارستمی است. از آقای وزیر بهداشت خواهش می‌کنم لطف کنند و به جای اینکه ماجرا را صنفی کنند و برخوردهای سخیفی از هر دو طرف شاهد باشیم، این قضیه را بی‌طرفانه پی‌گیری کنند تا این اعتماد دوباره شکل بگیرد و بتوانیم در کنار همدیگر زندگی و کار کنیم.

تهمینه میلانی هم که برای ساخت فیلم کمدی «آتش بس۲» برنده ی تندیس جشنواره شد، پس از دریافت جایزه‌اش گفت:بسیار خوشحالم که به یک فیلم طنز توجه جدی شده است. من «آتش بس» را فقط برای خندیدن نساختم؛ سعی می‌کنم با خنده و شوخی مردم را متوجه مسائل جدی‌ای که در جامعه وجود دارد بکنم و این توجه جشنواره برای من بسیار با ارزش بود.

در لحظات پایانی این مراسم، برخلاف آغازش که جا برای سوزن انداختن نبود، هفتاد درصد سالن خالی بود و عده‌ی زیادی حتی برای شناختن برگزیدگان بخش فیلم‌های سینمایی در سالن نماندند و پیش از اتمام این مراسم طولانی سالن را ترک کردند.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید