استئوتومی مناسب‌ترین روش برای اصلاح کجی‌های استخوان

0

یکی از مناسب‌ترین روش‌ها برای اصلاح کجی‌های استخوان، استئوتومی است و برای کسانی که دچار اختلال در حرکت شده‌اند، انجام می‌شود.

دکتر احدی فوق تخصص جراحی زانو در گفت‌گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  درباره روش‌های برطرف کننده کجی‌های زانو گفت: افرادی که دچار کجی زانو به دلایل مختلف مانند ابتلا به پا پرانتزی و یا بد شکلی زانو بعد از گچ گرفتگی هستند می‌توانند نسبت به اصلاح کجی‌های زانو اقدام کنند. در واقع استئوتومی به روشی گفته می‌شود که طی آن استخوانی که دچار انحراف و یا کجی شده است بریده می شود و مجدد و در شرایط مناسب‌تر بر روی استخوان ثابت می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، بیان کرد: به افراد توصیه می شود با تقویت استخوان و مراقبت، مانع شکستگی استخوان شوند اما اگر استخوان دچار شکستگی شد و پزشک برای اصلاح آن گچ گرفتگی را تجویز کرد بیمار باید ملاحظاتی را رعایت کند.

این فوق تخصص جراحی زانو، افزود: بیماران باید توجه داشته باشند تا 2 هفته بعد از باز شدن گچ ممکن است افراد اختلالاتی در شکل استخوان احساس کنند که این مقدار طبیعی است اما اگر بعد از این مدت استخوان به حالت  طبیعی خود بازنگشت بیماران باید مجدد به پزشک مراجعه کنند.

وی در پایان اظهار داشت: بیماران باید به خاطر داشته باشند استخوانی که از گچ باز شده باید قبل از 3 ماه به حالت اولیه بازگردد زیرا در غیر این صورت استخوان به همان شکل به هم متصل می‌شود و موجب بدشکلی استخوان می شود. گفتنی است انجام این جراحی هیچ محدودیت سنی ندارد اما تنها برای افرادی صورت می گیرد که کجی زانو موجب اختلال در حرکت، درد و یا ایجاد مشکل در فرد شده باشد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید