استادکار Night Shift بر روی آیفون و آیپد خود باشید

0

استادکار Night Shift بر روی آیفون و آیپد خود باشید

مقدمه:دوستان عزیز قابلیت Night Shift بر روی iOS 9.3 تلاش شرکت اپل برای مراقبت از چشمان حساس کاربران و مخاطبان آیفون و آیپد محسوب می‌شود. امروزه، استفاده از آیفون و آیپد پیش از خواب ناز شبانه، به پدیده‌ای متداول در میان کاربران تبدیل شده است. در این شرایط، حتی اگر کاربر، به میزان قابل توجهی، روشنایی صفحه‌ی نمایش دستگاه را کاهش دهد، باز هم به نظر می‌رسد که اسکرین آیفون و آیپد، هنوز بیش از حد مجازش روشن است و چشمان را با شفافیتی که دارد، می‌زند و آزار می‌دهد. اپلی‌ها تصمیم گرفته‌اند برای رفع این مشکل به سراغ دانش موجود در این زمینه بروند و از فوت و فن‌های علم چشم‌پزشکی برای رفع این مشکل کمک بگیرند.

قابلیت Night Shift چیست؟

در تعریفی ساده Night Shift باعث می‌شود تا پرده‌ی نارنجی یا زردرنگی بر روی صفحه‌ی نمایش سایه افکند. در واقع این فناوری به عینک آفتابی می‌ماند که به جای آن که بر روی چشمان قرارش دهید، صفحه‌ی آیفون و آیپد را پوشش می‌دهد. بدین ترتیب، چشمان حساس کاربران، کم‌تر در معرض روشنایی بیش از حد صفحه‌ی سپید دستگاه قرار می‌گیرد و بیش‌تر با گرمای نور زردی که جایگزین آن شده است، پذیرایی می‌شود.

آیا Night Shift واقعاً برای چشمان کاربر مفید است؟

دانشمندان می‌گویند که Night Shift از چشمان مخاطب مراقبت خواهند کرد و وقتی که علم و دانش، فناوری را تأیید کند، سخت بتوان سودمندی آن را زیر سؤال برد. امروزه مشخص شده است که رنگ روشن آبی برای چشم ضرر دارد و این رنگ خاص که بیش‌تر از صفحه‌های نمایش LED ساطع می‌شود، در منشور رنگ‌ها بیش‎ترین آسیب را به چشم وارد خواهد کرد و هر چه از این طیف به سمت دیگر حرکت کنیم، به رنگ‌هایی دسترسی پیدا خواهیم کرد که با مردمک‌های چشم مهربان‌تر هستند.

قابلیت Night Shift چه سر و شکلی دارد؟

بهترین راه برای آشنایی با چهره‌ی زرد Night Shift مقایسه‌ی آن با صفحه‌ی نمایشی معمولی است. در تصویر زیر می‌توان به برجستگی این قابلیت در مقایسه‌ی آیفون ۶ اس و آیپد مینی پی برد.

درست است که صفحه‌ی نمایش این دو دستگاه از فناوری کاملاً یکسانی برخوردار نیستند اما در تصویر زیر روشنایی برای هر دو دستگاه در محدوده‌ی Minimum تنظیم شده است و هر دو دستگاه نیز به صفحه‌ی رتینا مجهز هستند.

چه کسانی می‌توانند با قابلیت Night Shift کار کنند؟

اگر از iOS 9.3  بر روی آیفون یا آیپد خود استفاده می‌کنید و پردازشگر دستگاه iOS شما ۶۴ بیتی است، به راحتی می‌توانید از خدمات Night Shift بهره‌مند شوید.

فهرست آیفون‌ها و آیپدهایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، عبارت‌اند از:

  • آیفون اس‌ای؛
  • آیفون ۶، ۶ اس و ۶ اس پلاس؛
  • آیفون ۵ اس؛
  • آیپد مینی ۲، ۳ و ۴؛
  • آیپد ایر و آیپد ایر ۲؛
  • آیپد پروی ۹٫۷ و ۱۲٫۷ اینچی؛

چگونه از قابلیت Night Shift استفاده کنیم؟

این قابلیت مانند ویژگی مثل Live Photos به صورت پیش‌فرض بر روی دستگاه کاربران، فعال نیست و باید آن را بر روی آیفون یا آیپد خود فعال کنید.

استادکار Night Shift بر روی آیفون
استادکار Night Shift بر روی آیفون

به محض این که به iOS 9.3 دستگاه خود را آپدیت کنید، در ردیف انتهایی قسمت Control Center با آیکون جدیدی روبه‌رو خواهید شد. این آیکون شبیه خورشید تابانی می‌باشد که بر روی صفحه‎ی نمایش نقاشی شده باشد.

استادکار Night Shift بر روی آیفون
استادکار Night Shift بر روی آیفون

با لمس این آیکون، قابلیت Night Shift بر روی دستگاه مورد نظر روشن خواهد شد و از طریق لمس مجدد این آیکون، این قابلیت بر روی آیفون یا آیپد کاربر، غروب خواهد کرد.

باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که Night Shift هنگامی که دستگاه در وضعیت Low Power Mode تنظیم شده است، کار نخواهد کرد و غیر فعال خواهد شد.

آیا می‎توان Night Shift را شخصی‌سازی کرد؟

خوشبختانه، این امکان برای کاربران وجود دارد تا برای قابلیت Night Shift تقویم کاری مشخص کنند.

استادکار Night Shift بر روی آیفون
استادکار Night Shift بر روی آیفون

برای این کار لازم است که به مسیر Settings -> Display & Brightness -> Night Shift بروید.

در این قسمت با گزینه‎ی Scheduled مواجه خواهید شد و باید آن را روشن کنید.

بدین ترتیب به منوی تازه‌ای دسترسی خواهید داشت که از شما در مورد ساعات کاری Night Shift سؤال خواهد کرد. بهتر است این زمان را متناسب با غروب و طلوع خورشید در حوزه‌ی جغرافیایی خود تنظیم کنید.

گزینه‌ی Manually Enable Until Tomorrow به چه کاری خواهد آمد؟

درست در زیر قسمت Scheduled گزینه‌ای وجود دارد که با عبارت Manually Enable Until Tomorrow مشخص شده است.

استادکار Night Shift بر روی آیفون
استادکار Night Shift بر روی آیفون

هر زمان که این گزینه را بر روی دستگاه خود فعال کنید، قابلیت Night Shift برای شما فعال خواهد شد و تا صبح فردایی که خواهد آمد، روشن خواهد ماند. البته نکته‌ی عجیب در مورد این ویژگی این موضوع است که در صورت فعال بودن قابلیت Scheduled این گزینه، Night Shift را در صبح فردا خاموش خواهد کرد، در غیر اینصورت و با انتخاب گزینه‌ی Manually Enable Until Tomorrow قابلیت Night Shift، بدون توقف به کار خود ادامه خواهد داد.

چه مقدار گرما، داغ و سوزان محسوب می‌شود؟

آخرین گزینه در تنظیمات Night Shift به کاربران امکان می‌دهد تا شدت و ضعف روشنایی این قابلیت را که اپلی‌ها نام گرما را برای آن انتخاب کرده‌اند، تغییر دهند.

شرکت اپل به صورت پیش‌فرض، عقربه‌ی دماسنج Night Shift را بر روی گرمای ۵۰ درصد برای چشمان تنظیم کرده است. شما می‌توانید با کشیدن این عقربه به سمت چپ از گرمای Night Shift برای چشمان بکاهید و آن را سفیدتر کنید یا این که با کشیدن این اهرم به سمت راست Night Shift را نارنجی‌تر و گرمای آن را برای چشمان خود بیش‌تر نمایید.

 

نتیجه گیری:کاربران محترم و عزیز به پایان مطلب جدید Night Shift بر روی آیفون و آیپد رسیدیم,  وقتی که چشمان خود را به صفحه‌ی گرم و نرم آیفون و آیپد خود با رنگ زردش عادت دهید، دیگر به سختی می‌توانید روشنایی زننده‌ی سایر دستگاه‎هایی را که با آن‌ها کار می‎کنید، تحمل نمایید. خوشبختانه، از آن جا که شرکت اپل مبدع این فناوری محسوب نمی‌شود و تلاشی نیز برای به ثبت رساندن و استفاده‌ی انحصاری از آن نکرده است، از این فناوری می‎توان همه جا و حتی بر روی مرورگرهای اینترنتی نیز استفاده کرد.

برای این منظور، می‎توانید بر روی مک یا ویندوز برنامه‎ی f.Lux را دانلود کنید و بر روی دستگاه‎های اندروید نیز از اپلیکیشن‌هایی مانند Twilight کمک بگیرید.

گردآوری:گیگر

منبع:applestan

لینک مطلب

پاسخ دهید