استثمار تاریخی زنان انگلیسی در ایام جنگ جهانی اول + تصاویر

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از فارس، در جریان جنگ جهانی دوم، رسانه های انگلیسی تبلیغات گسترده ای را برای حضور زنان خانه دار انگلیسی در کارخانه های اسلحه سازی و تولید مهمات به عمل می آوردند.

این در حالی بود که آنها کمتر از نصف مردان حقوق دریافت می کردند و ساعت های متمادی با مواد شیمیایی سروکار داشتند که باعث ابتلای آنها به انواع بیماری های مهلک و مرگبار می شد.

زنان انگلیسی در دوران جنگ اول جهانی 80 درصد از کل تسلیحات و مهمات مورد نیاز انگلیس را تولید کردند. اما به طور دائمی در معرض خطر جراحت و مرگ در اثر نشت مواد منفجره و شیمیایی بودند و حتی ممکن بود به علت جرقه یک کبریت یا نقص در یک دستگاه تولید مهمات صدها تن از آنان جان خود را دست بدهند. تصویر زیر مربوط به یکی از این انفجارها در ماه می سال 1918 در کارخانه National Filling است.

استثمار تاریخی زنان انگلیسی در ایام جنگ جهانی اول + تصاویر

این زنان قبل از آغاز کار در این کارخانه ها موظف به امضای قراردادهای کاری ظالمانه ای بودند که آنان را موظف به رازداری و عدم صحبت در مورد محل و شرایط کاری می کرد و زنان متخلف به زندان فرستاده می شدند.

یکی از متداول ترین پیامدهای دردناک کار در این کارخانه ها تماس مداوم با مواد سمی و به خصوص تی ان تی بود که باعث می شد مو و پوست زنان زرد رنگ شود. برخی مواد شیمیایی خطرناک دیگر موی زنان را سبز رنگ می کرد یا باعث می شد آنان به طور کامل کچل شده و موهایشان را از دست بدهند. ابتلا به میگرن و ناباروری برخی دیگر از پیامدهای کار در کارخانه های انگلیسی تولید مهمات بود.

کار در این کارخانه ها مشکلات دیگری مانند درد قفسه سینه، تغییر شکل ناهنجار در سینه زنان، تضعیف سیستم ایمنی بدن، کم خونی، بالارفتن نرخ زردی در نوزادان متولد شده از این زنان و استفراغ مداوم را به همراه می آورد.

جالب اینکه به بهانه حساسیت های زمان جنگ، هرگز شرایط دردناک این زنان به نهادها و موسسات نظارتی گزارش نشد و با تبلیغات مداوم از زنان مذکور خواسته می شد به کار طاقت فرسای خود به منظور پیروزی در جنگ ادامه دهند. رسانه های انگلیسی نیز طبق قوانین جنگی حق تهیه هیچ گونه گزارشی در این زمینه را نداشتند و حتی اخبار مربوط به انفجار در این کارخانه ها و جراحت و مرگ کارکنان زن آنها را پوشش نمی دادند.

بعد از پایان جنگ جهانی اول و بازگشت مردان بسیاری از این زنان شغل خود را از دست دادند و تا سال 1919 بیش از 600 هزار زن انگلیسی که چنین مشاغلی را بر عهده داشتند از کار اخراج شدند.

طی دوران جنگ اول جهانی به طور متوسط هر هفته دو زن انگلیسی در کارخانه های ساخت مهمات و تسلیحات جان خود را از دست دادند. سرانجام از سال 1925 بود که رسانه ها افشای نام زنانی را که به این دلیل کشته شده بودند را آغاز کردند.

این نوع سواستفاده ها از زنان در ایام جنگ جهانی دوم نیز با شدت و گستردگی بیشتر در انگلیس و برخی دیگر از کشورهای اروپایی و آمریکا نیز تکرار شد تا ماشین جنگی غربی ها با قدرت بیشتری به نابودی جهان بپردازد.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید