استرالیا به زودی در یک شب نزدیک به 2 متر به سمت شمال حرکت خواهد کرد

0

استرالیا به زودی در یک شب نزدیک به 2 متر به سمت شمال حرکت خواهد کرد

خواندن تیتر این خبر به اندازه کافی تعجب بر انگیز است اما با یک حقیقت علمی روبرو هستیم. استرالیا (کل صفحه این کشور) به زودی و در شب سال نوی میلادی به اندازه نزدیک به 2 متر به سمت شمال حرکت خواهد کرد.

داستان از این قرار است که بر اساس اطلاعات زمین شناختی، صفحه ای که استرالیا بر روی آن قرار دارد هر سال در حدود 7 سانتیمتر حرکت می کند. این حرکت آهسته در طول دهه های اخیر باعث ایجاد ناهماهنگی هایی در نقشه های ثبت شده توسط زمین شناسان و سازمان های بین المللی نقشه برداری شده است که در نوع خود باعث ایجاد اخلال و انتشار اطلاعات نادرست توسط دستگاه های ردیاب و GPS نیز می شود که در حال حاضر این مشکل در استرالیا در هر بار استفاده از GPS اختلافی در حدود 1.5 متری را نشان می دهد. البته شاید 1.5 متر عدد بزرگی به نظر نرسد اما اگر قرار باشد در آینده ای نه چندان دور شاهد استفاده گسترده از خودروهای بدون نیاز به راننده (خودران) در سطح بین المللی باشیم، آن وقت خطایی به اندازه 1.5 متر می تواند باعث کشته شدن صدها نفر شود. به همین دلیل قرار است از اولین لحظه های سال 2017 میلادی، مختصات جغرافیایی این کشور در حدود 2 متر (1.8 متر به صورت دقیق) تغییر کند و سپس در سال 2020 حرکت صفحات تکتونیک زمین باعث می شود عدد نمایش داده شده توسط سامانه های GPS و مکان جغرافیایی حقیقی دقیقا در یک نقطه قرار گیرند. به این ترتیب مشکلات ذکر شده به وجود نخواهند آمد و از آن پس قرار است از یک سیستم بین المللی جدید استفاده شود که قادر است تغییرات مختصات تمامی قاره ها را بدون تاخیر در سیستم های ناوبری لحاظ کند.

جالب است بدانید استرالیا زمانی در حدود 85 میلیون سال پیش به قطب جنوب چسبیده بود و پس از آغاز فرآیند فاصله گرفتن نزدیک به 41 میلیون سال طول کشید تا استرالیا به صورت کامل از قطب جنوب جدا شود و به شکل یک قاره مستقل درآید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید