استعداد کروش در یادگیری زبان/اسپانیایی، پرتغالی، ایتالیایی، فرانسوی، انگلیسی، آلمانی و حالا فارسی!

0

ورزش > فوتبال ملی – کارلوس کروش به 6 زبان زنده دنیا مسلط است و احتمالا در دو سال آینده فارسی را هم یاد می گیرد.

سعید اکبری-خبرگزاری خبرآنلاین؛ کارلوس کروش سرمربی تیم ملی در کنفرانس مطبوعاتی بازی ژاپن چیزی گفت که ناخودآگاه همه را با یک سوال جالب روبرو کرد؛ «راستی کارلوس فارسی بلد است؟!» این هم دلیل داشت. وقتی آرین قاسمی مترجم کارلوس به فارسی گفت کروش معتقد است فوتبال ایران 25 سال از ژاپن عقب تر است، مکثی کرد و به انگلیسی گفت 25 سال. در این لحظه خبرنگاران به هم گفتند: «پس فارسی را یاد گرفته و یا حداقل اعداد را بلد است.»
یکی از بازیکنان تیم ملی می گوید: «شما عقبید. معمولا در تمرین با یکسری کلمات فوتبالی را فارسی می گوید.» تحقیقات ما نشان داد کروش اعداد ایرانی را به خود یاد گرفته و این هم به خاطر نیازهای فوتبالی و غیر فوتبالی اش است. به هر حال او هم باید به خرید برود و یک چیزهایی را یاد بگیرد. کروش رنگ ها را هم به خوبی یاد گرفته و مثلا در تمرین می گوید: «یکسری کاور قرمز بپوشید، یکسری کاور سفید» و یا هر رنگ دیگری. کارلوس خیلی بانمک فارسی حرف می زند. یکی از بازیکنان می گوید: «او خیلی باهوش است. فکر کنم چند سال دیگر فارسی را روان حرف بزند.»
اگر کروش وقت داشت…
کروش فعلا درگیر کارهای تیم ملی است و تمرکزش را روی یادگیری فارسی نگذاشته اما می گوید اگر بماند، تا دو سال دیگر چیزهای بیشتری یاد می گیرد. کارلوس استعداد فوق العاده ای دارد، از استعداد او در یادگیری همین بس که به 6 زبان زنده دنیا کاملا مسلط است.
تسلط به 6 زبان زنده دنیا
او علاوه بر زبان پرتغالی، اسپانیایی، انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و آلمانی بلد است! یعنی او به 6 زبان دنیا تسلط دارد و هر جا که برود، گلیمش را از آب بیرون می کشید. او سال های سال است که عضو کمیته فنی فیفاست و این مسئله در یادگیری زبان ها بی تاثیر نبوده. مثلا کروش به خاطر تدریس فوتبال در آلمان، مجبور بود زبان این کشور را یاد بگیرد. او از طرف فیفا برای تدریس به آلمان می رفت و در نهایت زبان شان را آموخت.
کارلوس عادت جالبی دارد. ترجیح می دهد با هر آدمی به زبان مادری اش حرف بزند. مثلا وقتی در برزیل یکی از مربیان فرانسوی را دید، به زبان فرانسه با او صحبت کرد نه انگلیسی. در همین سفر اخیر تیم ملی به عمان هم پس از کنفرانس مطبوعاتی مربیان به زبان فرانسوی با پل لوگوئن سرمربی آنها، گپ زد. اگر یک مربی ایتالیایی هم روبروی کروش قرار بگیرد، به زبان خودش با آنها حرف می زند. برای همه در تیم ملی جالب است که او چطور 6 زبان زنده دنیا را یاد گرفته. کارلوس همیشه می گوید: «وقتی چند زبان بلد باشید، یاد گرفتن زبان های دیگر برایتان راحت می شود.»
او فارسی را خوب می فهمد
کروش به محض سفر به ایران هم تلاش کرد تا فارسی را یاد بگیرد. مثلا خودش در یک مصاحبه گفت: «از علی راننده ام کلمات را می پرسم. او روزی چند کلمه به من یاد می دهد.» کارلوس حالا بیشتر کلمات فارسی را می فهمد. او معمولا می فهمد که اطرافیان چه می گوید ولی خودش نمی تواند به فارسی حرف بزند. هنوز برای بیان جملاتش مشکل دارد اما اگر تمرکزش را روی یادگیری بگذارد، به ادعای خودش خیلی زود فارسی حرف می زند.

 

252 43

 

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید