استفاده از کوزه گلی یا تصفیه‌ساز برقی آب؟

0

خرید کوزه‌های گلی به جای تصفیه‌سازهای امروزی می‌تواند در برخی موارد بسیار مفید‌تر باشد.

دکتر حسن اکبری محقق آسیب‌شناسی و متخصص طب اسلامی ایرانی در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ، بیان کرد: این روزها در اثر تبلیغات، تصفیه‌کن‌های برقی آب، به خانه‌ها راه پیدا کرده‌اند و ضمن تحمیل هزینه‌ فراوان در بدو خرید و بعداً خرید فیلترها قبض‌های برق را هم سنگین‌تر از گذشته می‌نمایند.

وی افزود: اما می‌توان با خرید یک کوزه گلی، بدون مصرف برق، آب جوشیده ولرم شده را در آن ریخت و به همراه لذت بردن از خنکی طبیعی آب کوزه که از مکانیسم ساده تبخیر آب از سطح کوزه در اثر ‌وزش باد ایجاد می‌شود، از مزایای طبی کوزه که یکی از آنها موادی مثل روی یا زینک و سایر عناصر کمیاب و همچنین املاح موجود در آن سود برد.

دکتر اکبری اظهار داشت: یکی از علل ریزش مو یا طاسی، کمبود روی است و همچنین تأخیر رشد یچه‌ها و گاهی تشنج افراد بخصوص اطفال در اثر کمبود همین عناصر کمیاب و املاح مفید است که به سادگی و بدون هزینه ‌در دسترس خانواد‌ها قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از کوزه‌های گلی بدون لعاب بجای تصفیه‌سازها برای فراهم کردن آب با دمای مناسب نوعی حمایت از کار و سرمایه ایرانی است و البته باید توجه شود که نباید در خوردن آب خنک افراط شود، بخصوص در کسانی که دارای زمینه بیماری‌هایی مثل دیابت، روماتیسم، اضافه وزن و افزایش چربی‌های خون هستند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید