اسکار، نماینده‌ افغانستان را کنار گذاشت

0

به نقل از گیگر:

نماینده افغانستان از اسکار بهترین فیلم‌های غیرانگلیسی‌ زبان کنار گذاشته شد.

 به گزارش سینماخبر،فیلم «آرمان شهر» به کارگردانی حسن ناظر که به عنوان نماینده افغانستان برای شرکت در  اسکار فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان معرفی شده بود، از پس مقررات سخت‌گیرانه آکادمی برنیامد و از اسکار کنار گذاشته شد.

«آرمان شهر» فیلمی درام که شامل سه داستان گیرا است، بر اساس قانون شماره 13 آکادمی که تاکید بر استفاده از زبانی به غیر از انگلیسی در فیلم دارد، صلاحیت حضور در اسکار فیلم‌های غیرانگلیسی زبان را نیافت. دیالوگ‌های انگلیسی این فیلم به صورت محسوسی بر زبان فارسی دری موجود در آن غلبه دارند.

پیش از این نمایندگان چین و پاناما نیز از سوی آکادمی از این رقابت‌ها کنار گذاشته شده بودند، اما به اندازه کافی فرصت داشتند تا فیلمی را جایگزین اثر ردصلاحیت شده کنند. زمان رد صلاحت نماینده افغانستان به گونه‌ای است که فرصتی برای جایگزین کردن یک اثر به جای «آرمان‌شهر» را به سینمای افغانستان نخواهد داد. افغانستان علیرغم این که از سال 2002 تا کنون 10 فیلم به اسکار فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان معرفی کرده، هیچ ‌گاه نامزد دریافت جایزه نشده است و از قرار معلوم امسال هم خبری از نامزدی برای اسکار بهترین فیلم‌غیرانگلیسی زبان نخواهد بود. «آرمان شهر» چند هفته پیش در جشنواره فیلم دنیای آسیا در لس‌آنجلس شرکت کرد و ملاله ذکریا جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره را دریافت کرد.

قوانین سخت‌گیرانه آکادمی برای حضور فیلم‌ها در شاخه بهترین فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان همواره باعث انتقادهای فراوانی شده است. آکادمی اسکار در سال 2005 فیلم «پنهان» به کارگردانی میشائیل هانکه را به دلیل زبان فرانسوی فیلم به عنوان نماینده اتریش در اسکار نپذیرفت. طبق قوانین آکادمی آثار حاضر در اسکار فیلم‌های غیرانگلیسی‌زبان باید به زبان رسمی همان کشور ساخته شوند.

خبرآنلاین به نقل از هالیوودریپورتر

 

 

 

پاسخ دهید