اضافه شدن 2 میلیارد سالمند تا سال 2050

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دکتر داریوش فرهود پدر علم ژنتیک ایران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی در خصوص رشد جمعیت سالمندان در ایران و جهان گفت: امروزه به دلیل افزایش امید به زندگی و کاهش زاد و ولد در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جامعه جهانی با پدیده پیر شدن رو به رو هستند. سالمندی و دوران پیری از نگاه اجتماعی برخی برداشت های منفی را به جامعه تلقین می کند که در این حالت افراد از پیر شدن به شدت در هراس هستند.
دکتر فرهود در ادامه اشاره کرد: همچنین در افکار عمومی این طور نهادینه شده است که افراد در این مرحله از زندگی شان تنهایی، بیماری، ناتوانی و از کارافتادگی را تجربه می کنند. در حالیکه بررسی ها نشان می دهد افراد مسن و پیر نسبت به سلامتی خود ارزیابی های مثبتی دارند و یک سوم آنها شرایط سلامتی خود را وخیم گزارش می کنند.

پدر علم ژنتیک ایران افزود: دوران سالمندی فرآیند فرسایشی طبیعی است که با مراقبت های مناسب و شناخت آن می توان بیماری و ضعف ناشی از کهولت سن را کاهش داد و دوران پیری سالمی را طراحی کرد. بنابراین نخستین اقدام در این زمینه انجام پژوهش هایی در این دوره مهم زندگی است که باید به عنوان یکی از اولویت های اصلی در جوامع جهانی مطرح شود.

وی با اشاره به ضرورت پژوهش ها و تحقیق در حیطه سالمندی و آمارهای سازمان بهداشت جهانی در سال 2000 میلادی گفت: به طور کلی 7 درصد جمعیت کلی جهان را سالمندان تشکیل می دهند. از این رو تا سال 2050 میلادی گروه سالمندان 16 درصد افزایش می یابد. بر این اساس سالمندان سریع ترین نرخ رشد جمعیت را در بین گروه های مختلف سنی دارند. دو سوم جمعیت سالمند دنیا در حال حاضر در کشورهای در حال توسعه مانند ایران زندگی می کنند و این رقم تا چند دهه آینده به 80 درصد می رسد.

دکتر فرهود در ادامه تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت افراد 60 سال به بالا را به عنوان سالمند معرفی می کند بنابراین کشورهایی که جمعیت سالمندشان بالاتر از 7 درصد باشد جزو کشورهایی هستند که در جمعیت سالخورده قرار می گیرند. کشورهایی مانند ژاپن، ایتالیا، آلمان و فرانسه بالاترین سالمندان بالای 65 درصد را دارند.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: شبکه مجازی آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید