اطلاعات جدیدی از کنسول Play Station 4 Neo فاش شد (بخش نخست)

0

اطلاعات جدیدی از کنسول Play Station 4 Neo فاش شد (بخش نخست)

تا پیش از برگزاری نمایشگاه E3 امسال ماهیت کنسول جدید شرکت سونی (که با نام Play Station 4 Neo شناخته می شود) بیش از یک واقعیت جدی و مسلم، خود را در قامت شایعه ای مبهم و تایید نشده جلوه گر ساخته بود. شایعه ای که البته عاقبت در آستانه ی برگزاری نمایشگاه E3 امسال شاهد تایید رسمی آن از سوی شرکت سونی بودیم. با این حال هنوز هم اطلاعات چندان روشنی در رابطه با زیر و بم کنسول Play Station 4 Neo در دست نیست و اگر چه وجود این کنسول نیم چاشت نسل هشتمی اکنون به شکل رسمی توسط سران شرکت سونی مورد تایید قرار گرفته است، اما در عین حال هیچ اطلاعات تکمیلی دیگری در رابطه با ماهیت این کنسول از سوی آن ها در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی عای کامپیوتری قرار نگرفته است. با این حال به تازگی اطلاعات کامل تری در رابطه با برخی از ویژگی های موجود در کنسول Play Station 4 Neo منتشر شده است که در مجموع می تواند پاسخ گوی بخش مهمی از پرسش ها و کنجکاوی های چشم انتظاران این محصول جدید در رابطه با زیر و بم و ماهیت کلی آن باشد.

البته اطلاعات جدید موجود پیرامون کنسول Play Station 4 Neo به طور رسمی و توسط سران شرکت سونی در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار نگرفته است و از قرار معلوم این اطلاعات به شکل نا خواسته ای به بیرون درز کرده اند. به نظر می رسد که اطلاعات مذکور از طریق فایل توجیهی و محرمانه ای به دست آمده اند که شرکت سونی مدت ها قبل (بیش از سه ماه قبل) آن را در اختیار برخی از دست اندر کاران فعال در صنعت بازی سازی قرار داده بود. به هر حال بسیاری از موارد موجود در این اطلاعات منتشر شده به طور کامل منطبق بر همان شایعاتی هستند که پیش از این در رابطه با برخی از مشخصات سخت افزاری کنسول Play Station 4 Neo (از گوشه و کنار) به گوش می رسید و در عین حال برخی از آن ها هم موارد کاملاً تازه ای را در بر می گیرند. بر اساس این اطلاعات کنسول Play Station 4 Neo از یک پردازنده ی هشت هسته ای مدل جاگوار با توان 2.1 گیگا هرتز در معماری ساختاری خود بهره خواهد برد. این در حالی است که توان کلی پردازنده ی مرکزی کنسول Play Station 4 Neo (با وجود بهره بردن از همان مدل جاگوار هشت هسته ای) از 1.6 گیگا هرتز فرا تر نمی رفت و به این ترتیب می توان ادعا کرد که پردازنده ی مرکزی کنسول Play Station 4 Neo چیزی در حدود 1.3 برابر سریع تر از مورد مشابه در کنسول Play Station 4 خواهد بود.

 ps4Neo

از سوی دیگر پردازنده ی گرافیکی به کار رفته در کنسول Play Station 4 Neo هم همانند پردازنده ی مرکزی این کنسول، نسخه ای ارتقا یافته از مورد مشابه در کنسول فعلی شرکت سونی در نسل حاضر یعنی کنسول Play Station 4 خواهد بود. به بیان دقیق تر پردازنده ی گرافیکی کنسول Play Station 4 Neo از 36 واحد پردازشی تشکیل شده است که در مجموع نسخه ای ارتقا یافته از مدل GCN از برند AMD به شمار می روند و با توان 911 مگا هرتز به فعالیت می پردازند. این در حالی است که در پردازنده ی گرافیکی کنسول Play Station 4 Neo ، تعداد واحد های پردازشی موجود در معماری  کلی این پردازنده ی گرافیکی تنها به 18 واحد پردازشی می رسید و فرکانس کاری آن ها هم از رقم 800 مگا هرتز فرا تر نمی رفت. به عبارت بهتر پردازنده ی گرافیکی موجود در کنسول Play Station 4 Neo چیزی نزدیک به 2.3 ترا فلپس توان بیشتری را نسبت به کنسول Play Station 4 از خود به نمایش می گذارد. با این حال حافظه ی موجود در کنسول Play Station 4 Neo از همان مشخصات کلی حافظه ی 8 گیگا بایتی مبتنی بر GDDR5 (که در کنسول Play Station 4 نیز وجود داشت) بهره می برد. با این تفاوت که پهنای باند این حافظه اکنون از رقم 176 گیگا بایت بر ثانیه (در کنسول Play Station 4) به میزان 218 گیگا بایت در ثانیه (در کنسول Play Station 4 Neo) افزایش یافته است تا میزان کارایی حافظه ی کنسول Play Station 4 Neo به 1.24 برابر حالت قبل (در کنسول Play Station 4) افزایش یابد. تا این جای کار مشخصات سخت افزاری منتشر شده از کنسول Play Station 4 Neo و قیاس اعداد و ارقام مربوط به آن با مشخصات سخت افزاری کنسول فعلی Play Station 4 (از طریق اطلاعات جدیدی که با واسطه یا بی واسطه از شرکت سونی به بیرون درز کرده اند) کم و بیش منطبق با اطلاعات مشابهی اند که چندی پیش در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار گرفته بود. با این حال موارد موجود در اطلاعات یاد شده شامل جزییاتی از چگونگی اجرای بازی های کامپیوتری جدید توسط کنسول Play Station 4 Neo هم می شود که تا ساعاتی دیگر در بخش دوم این مطلب به آن ها اشاره خواهیم نمود. بنا بر این پیشنهاد می شود که همچنان با ما همراه باشید.            

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید