اظهارات قابل تأمل معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی/ ایل‌بیگی: حذف شورای پروانه ساخت قابل بررسی است!

0

به نقل از گیگر:

یه گزارش خبرنگار سینماپرس، معاونت نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی مهمترین پست سازمانی و به تعبیری حساس ترین مسئولیت در ساخت و نمایش تولیدات سینمایی است.

این مسئولیت پراهمیت اگرچه بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در اختیار محمد احسانی مدیر فعلی شبکه اول سیما قرار گرفت لیکن در ادامه حرکت دولت یازدهم از سوی حجت الله ایوبی به حبیب ایل بیگی مدیر عامل انحمن سینمای جوان محول شد؛ انتصابی که به جهت طرح مباحث محتوایی و کلان سینمای ایران در حوزه ارزشیابی و نظارت و البته سوابق ایل بیگی در حوزه روایط عمومی مراکز فرهنگی، شگفتی و واکنش های متعددی را به همراه داشت.

حال  معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی که همچون سایر همکاران خود علاوه بر تعامل با سینماگران و پیشبرد برنامه های سینمایی کشور، تنها نماینده رسمی و قانونی حاکمیت در تأمین  انتظارات و مطالبات نظام جمهوری اسلامی در عرصه سینما به حساب می آید پس از ماهها سکوت و عدم حضور جدی در رسانه ها، سخنی اظهار داشته است که در این حد هم از وی در جایگاه مقام تصمیم گیرنده در تولید محصولات سینمایی بعید بوده است.

 وی صبح امروز در گفتگو با یکی از سایت های خبری، در پاسخ به این سوال که امروزه فیلمساری راحت شده است و از طرفی همواره گروهی به عملکرد شورای پروانه ساخت اعتراض دارند؛ آیا نمی‌توان این شورا را حذف کرد و فیلم‌ها بعد از ساخت فقط پروانه نمایش بگیرند، گفت: این موضوع قابل بررسی است اما به راحتی نمی‌شود نظر داد زیرا شورای پروانه ساخت جزو قانون است و جزو وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و فقط یک آیین نامه داخلی نیست. البته طرح این موضوع می‌تواند خوب باشد. صحبت‌هایی هم درباره این موضوع شده و قرار است نشست‌هایی درباره این موضوع با حضور کار‌شناسان برگزار شود و نظر اهالی سینماگران و موافقان و مخالفان مطرح شود.

وی ادامه داد: در نظر اول بسیاری از تهیه‌کنندگان حاضر نیستند چنین تصمیمی را قبول کنند زیرا ریسک است. اینکه یک فیلمی با هزینه زیاد ساخته شود بعد به شورای پروانه نمایش ارائه شود و اگر قبول شد؛ پروانه بگیرد اما اگر شورا قبول نکند سرمایه سازنده فیلم از بین می‌رود. پس چنین کاری ریسک سرمایه را بالا می‌برد هرچند شاید برای مدیران خوب باشد زیرا بررسی فیلم‌ها یک مرحله‌ای می‌شود و نیازی به بررسی چند باره فیلمنامه و اثر وجود ندارد.

ایل بیگی ادامه داد: شرایط فیلمسازی امروزه تغییر کرده و باید برای شرایط جدید فکر جدید هم کرد.

این اظهارات در حالی بیان شده است که وی در این گفتگو تصریح نمود: شورای پروانه ساخت فقط یک شورا که مجوز صادر کند؛ نیست بلکه درباره فیلم‌ها، کیفیت و فروش آن‌ها و حتی نازل شدن سطح فیلم‌ها دارای مسئولیت است و وقتی کیفیت فیلم‌ها نازل می‌شود یکی از جاهایی که مورد سوال قرار می‌گیرد شورای پروانه ساخت و نمایش است.

ایل بیگی ادامه داد: درباره عملکرد شورای پروانه ساخت همیشه یک عده‌ای فشار می‌آوردند که باید این نظارت‌ها و کنترل‌ها خیلی سخت‌گیرانه شود و یک عده‌ای می‌گویند باید سهل شود.

وی ادامه داد: افرادی که در شورا هستند کسانی هستند که تجربه کافی را در این زمینه دارند و نسبت به سینما اشراف کاملی دارند، دورهای مختلف سینما را دیدند و فیلمسازان و فیلم‌ها را می‌شناسند و شرایط زمانه را می‌دانند که چه ویژگی‌های دارد.

 معاون نظارت و ارزشیابی ادامه داد: این دوره از شورای پروانه ساخت یک شورای مقبول است که توانسته اتفاقا یک نگاه جامع و کاملی داشته باشد آنهم بدون جهت‌گیری جناحی و حزبی و دولتی با حضور سلایق مختلف. تلاش شده شرایط ساخت فیلم را برای بسیاری از فیلمسازان خوب کشورمان فراهم شود البته تلاش هم شده از ساخت فیلم‌های نازل جلوگیری شود.

این گزارش حاکیست اظهارات اخیر ایل بیگی در خصوص نحوه چگونگی استفاده از محصولات ویدئویی کشور از طریق vod نیز واکنش تند اتحادیه موسسات ویدئو رسانه را به دنبال داشت.

پاسخ دهید