اعتباربخشی بین المللی یک الویت در آموزش علوم پزشکی است

0

معاون آموزشی وزیر بهداشت در دیدار با هیات دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس،‌ اعتبار بخشی بین المللی را یکی از اولویت های آموزش علوم پزشکی جمهوری اسلامی ایران دانست.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  به نقل از وب دا؛ دکتر محمد باقر لاریجانی معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان این مطلب گفت: با توجه به اینکه در دانشگاه های علوم پزشکی ایران نیز بحث اعتبار بخشی داخلی را شروع کرده ایم و همه دانشگاه ها موظف هستند تا قوانین خاص فرآیند اعتباربخشی را گام به گام رعایت کنند،‌ در بحث اعتبار بخشی بین المللی نیز می توانیم به تبادل تجربیات بپردازیم و این زمینه بسیار خوبی را برای هر دو طرف فراهم می کند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با اشاره به تولیدات علمی ایران در 40 سال اخیر گفت: ایران با داشتن 60 دانشگاه علوم پزشکی،‌ حدود 18 هزار عضو هیات علمی، 322 مجله حوزه پزشکی و 190 هزار دانشجوی علوم پزشکی دارای ظرفیت های بالایی برای همکاری  در سطح منطقه و جهان است.

ادغام آموزش پزشکی و ارائه خدمات سلامت،‌ تربیت پزشک خانواده، اعتباربخشی داخلی،‌ تعداد مقالات منتشر شده پزشکی به تفکیک سال، طراحی پلان جغرافیایی آموزش پزشکی در ایران، بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی از جمله مباحثی بود که معاون آموزشی وزیر بهداشت به توضیح آنها پرداخت.

وی ضمن ابراز خرسندی از این دیدار،‌ زمینه های همکاری های مشترک با دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس را گسترده خواند و افزود: با شناختی که امروز با این دانشگاه پیدا کردیم می توانیم طی  نشستی دیگر به ترسیم نقشه تعاملات علمی مشترک بپردازیم. 

بین المللی سازی دانشگاه ها  از اولویت های اصلی وزارت بهداشت قرار گرفته است

دکتر محمد اکرمی،‌ معاون قائم مقام وزیر در امور بین الملل به توضیح مختصری درباره تفکیک رشته های پزشکی و غیر پزشکی پرداخت و گفت: در ایران بر خلاف سایر کشورها تمام رشته های پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت اداره می شود و معاونت آموزشی وزارت بهداشت که اکنون جناب آقای دکتر لاریجانی عهده دار این مسئولیت هستند، وظیفه انجام همه امور مربوط به آموزش پزشکی در ایران را دارد.

دکتر اکرمی با اشاره به اهمیت ارتباطات بین المللی اظهار کرد: وزیر بهداشت ایران از همان ابتدای وزارت خود،‌ بین المللی سازی دانشگاه ها را از اولویت های اصلی وزارتخانه قرار دادند و با دید وسیع و تجربه خوبی که جناب آقای دکتر لاریجانی  در زمینه های مختلف آموزش،‌ پژوهش و درمان داشتند، اقدامات زیادی در این راستا انجام شده است.

وی در ادامه به گردشگری سلامت در ایران اشاره کرد و افزود:  طب سنتی ایران با قدمت چند هزار ساله خود برتری زیادی نسبت به طب سنتی سایر کشورها دارد و همین موضوع باعث شده است که گردشگران و پژوهشگران بسیاری به ایران بیایند و این باب می تواند برای همکاری ایران و قبرس مناسب باشد.

از طریق فرآیند های اعتبار بخشی می توان به بالاترین سطح کیفیت آموزشی دست یافت

دکتر نکدوت اوسام،‌ رییس دانشکده داروسازی دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس ضمن تشکر از دکتر لاریجانی گفت: دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس سالانه صدها دانشجوی خارجی پذیرش می کند و همچنین با بسیاری از کشورهای اروپایی تبادل استاد و دانشجو داریم و با داشتن 25 مرکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه سعی شده به امر آموزش و پژوهش به صورت همزمان پرداخته شود.

دکتر اوسام با بیان اهمیت اعتباربخشی دانشگاهی افزود: آنچه که در سال های اخیر مورد توجه ما بوده است،‌ مسئله اعتبار بخشی است و ما معتقدیم که از طریق فرآیند های اعتبار بخشی می توانیم به بالاترین سطح کیفیت آموزشی دست یابیم.

برای شروع فاز جدید تعاملات علمی با ایران به این کشور آمدیم

در ادامه دکتر حسن امکا،‌ معاون ارتقا دانشکده داروسازی به تولیدات علمی دانشگاه مدیترانه شرقی اشاره کرد و گفت: در سال جاری حدود 160 مقالهSCI   منتشر و تک تک دروس دانشکده داروسازی از سوی موسسات معتبر اعتبار بخشی مورد تایید قرار گرفته است.

دکتر امکا با اشاره به ارتباطات بین المللی دانشگاه مدیترانه شرقی ادامه داد: تاکنون با بسیاری از دانشگاه های امریکا، و اروپا قرارداد همکاری امضا کرده ایم و در بین دانشگاه های ایران نیز با دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شریف، دانشگاه آزاد تفاهم نامه علمی،‌ آموزشی و پژوهشی داریم و قرار است که در این سفر نیز به بازدید دانشگاه علوم پزشکی کرمان برویم و مقدمات همکاری های مشترک را فراهم کنیم.

وی خاطر نشان کرد:  تجربه همکاری های مفید و اثر بخش در زمینه های مختلف علمی با دانشگاه های ایران در سال های گذشته سبب شد که برای شروع فاز جدید تعاملات علمی با ایران به این کشور بیاییم.

در بخش دیگر این دیدار، رییس دانشکده داروسازی دانشگاه قبرس گفت: دانشکده داروسازی با داشتن 19 عضو هیات علمی و 40 پرسنل تاکنون نتوانسته است به اهداف و ماموریت های آرمانی خود برسد و نیازمند اساتید،‌ فضای فیزیکی و لابراتورهای بیشتری است و از طرفی با توجه به وجود اساتید خوب در دانشکده های داروسازی ایران می توانیم به زمینه تبادل استاد و دانشجو فکر کنیم.

گفتنی است ،هیاتی از دانشگاه مدیترانه شرقی قبرس به سرپرستی دکتر نکدوت اوسام،‌ رییس دانشکده داروسازی این دانشگاه به همراه  دکتر احمد سوزن،‌ معاون آموزشی دانشکده داروسازی، دکتر حسن امکا،‌ معاون ارتقا دانشکده داروسازی، مورات آکتوگرالی،‌ مدیر روابط عمومی دانشگاه مدیترانه شرقی، در اولین روز این هفته به منظور گسترش روابط دانشگاهی بین دو کشور ایران و قبرس،  با دکتر باقر لاریجانی،‌ معاون آموزشی وزیر بهداشت کشورمان دیدار کردند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید